MMA dövüşçüsünden ‘Yıldız Wars’ oyuncusuna dönüşen Gina Carano, Disney’e haksız fesih davası açtı ve yanında kuvvetli bir destekçisi var: Elon Musk!

Oyuncunun avukatları Salı günü yaptıkları basın açıklamasında, Musk’ın X Corp. şirketinin Carano’nun Disney Company ve Lucasfilm’e karşı açmış olduğu davayı finanse ettiğini söylemiş oldu.

Kovulmadan ilkin The Mandalorian’da Cara Dune’u canlandıran Carano, Disney’in Black Lives Matter, Covid karantinaları, seçim ve transgender zamirler şeklinde mevzularda çeşitli yorumlarını yanlış nitelendirerek onu haksız yere işten çıkardığını ve karaladığını iddia ediyor.

Carano, bunun sonucunda menajerini ve gelecekteki iş fırsatlarını kaybettiğini belirtiyor ve görüşleri Disney ile Lucasfilm’in kamusal duruşuyla uyuşmadığı için hedef alındığına inanıyor. Carano avukatları dava dilekçesinde, şirketlerin adam meslektaşlarının yapmasına izin verilen eylemler sebebiyle bir karı çalışanın işine son vermesini yasaklayan Kaliforniya yasalarına atıfta bulunuyor.

Kaliforniya federal mahkemesinde oluşturulan davanın 59 sayfalık yakınma dilekçesi “Kısa bir süre ilkin, çok da fazla uzak olmayan bir galakside” ifadeleriyle başlıyor; Yıldız Wars göndermeleriyle dolu bir anlatımla haksız fesih ve misilleme iddiaları sıralanıyor.

Ne olmuştu?

Eski bir MMA dövüşçüsü olan 41 yaşındaki Gina Carano, Disney+ dizisi The Mandalorian’ın ilk iki sezonunda Cara Dune karakterini canlandırmıştı.

Toplumsal medyada sık sık girmiş olduğu tartışmalarla gündeme gelen Carano, pandemi esnasında maske takmayı kınayan ve transgender zamirlerle ilgili ‘latife’ içeren bir takım paylaşım yapmış oldu. Fakat tartışmalar paylaşmış olduğu ve ‘günümüz Cumhuriyetçilerini Holokost esnasında zulüm gören Yahudilerle’ kıyaslayan (sonrasında silinmiş olduğu) bir tweet ile doruğa ulaştı.

Tüm bunların arkasından Disney, Şubat 2021’de Carano’ya kapıyı gösterdi. O günlerde bir izahat meydana getiren Lucasfilm sözcüsü de “Carano’nun toplumsal medyada insanları kültürel ve dini kimlikleri sebebiyle aşağılayan paylaşımları korkulu ve kabul edilemez” dedi.

Carano, Salı günü X’te yapmış olduğu bir paylaşımda Cumhuriyetçileri Yahudilerle kıyasladığını reddetti. “Sorun şu ki ben asla saldırgan bir dil kullanmadım. Düşündürücü alıntılar, resimler, meme’ler paylaştım ve kimi zaman kendi kelimelerimi kullandım. Saldırganlıkla değil saygıyla, karanlık zamanlarda havayı yumuşatmak için ara sıra komiklik yaptım” diye yazdı.

Musk, Carano’nun X’teki duyurusunu tekrardan yayınlayarak ve şu bildiri paylaştı: “Disney’e karşı oluşturulan davaya katılmak isterseniz lütfen bizlere bildirin.”

Musk, Ağustos 2023’te, platformdaki paylaşımları ve beğenileri sebebiyle patronları tarafınca ‘haksız muameleye uğrayan’ X kullanıcılarının dava harcamalarını karşılama sözü vermişti.

Carano basın açıklamasında “Davamın, dünyada ifade özgürlüğü için son ümit ışıklarından olan bir şirket tarafınca desteklenmesinden onur duyuyorum. Adımı temize çıkarmaya çalışırken ve benim başıma gelenlerin başkasının başına gelmemesi için savaşım ederken yanımda olan Elon Musk ve X’e teşekkür ederim.”

Disney ve Lucasfilm temsilcileri basın mensuplarının yorum talebine (hemen hemen) cevap vermedi.


Business Insider ve Guardian haberinden derlendi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )