Mavi CEO’su Cüneyt Yavuz firmanın geçmiş dönem performansıyla ilgili, “Müşterimiz, çalışanımız, iş ortaklarımız ve Türkiye ile beraber büyüyoruz. İçinden geçtiğimiz krizlerden de, pandemiden de, temeli insan, yönetimi ve finansı sağlam bir şirket olarak hep güçlenerek çıktık. Krediye, finansmana ulaşmanın sıkıntılı olduğu günümüzde, kendi öz kaynaklarımızla geleceğe güvenle bakabiliyoruz. Daima genç kalmış olarak, her devrin dinamizmini yaşatarak sürdürülebilir kârlı büyümeyi sağladık ve daha da oldukça gelişme potansiyelimiz var” dedi.

Mavi NEXT stratejisiyle perakende, online, yeni lojistik sistemleri ve teknolojiye yatırım meydana getirecek

“Hedefimiz milyar dolarlık bir şirket olma yolunda Mavi’nin gelişme potansiyellerini açığa çıkarmak ve dünyaca meşhur moda markaları ile beraber şampiyonlar liginde yer almak” ifadesini kullanan Yavuz, Mavi NEXT stratejisinin temelini, “Mükemmellik tutkumuz, gelişme odaklılığımız, sürdürülebilir kültür ve ekosistemimiz” şeklinde özetledi. Perakende başta olmak suretiyle online, yeni lojistik sistemleri ve teknolojiye yatırım yapacaklarını, Şimal ABD ve Almanya öncelikli olmak suretiyle globalde yeni hedeflerini hayata geçireceklerini deklare etti.

1,3 milyon yeni satın alan kazanarak kendi rekorunu kırdı, her gün 3.500 yeni müşteriyi Mavi ailesine kattı

Her yıl 1 milyon yeni satın alan kazanma hedefini 2023 senesinde aşan Mavi, 1,3 milyon yeni satın alan ile kendi rekorunu kırdı. CEO Cüneyt Yavuz, “CRM altyapımız Kartuş’a kayıtlı etken satın alan sayımız 2023’te 7 milyona ulaştı. Her gün 3.500 kişiyi Mavi ailesine kattık. Yeni müşterilerimizin %70’i 35 yaş altı kişilerden oluşuyor. Yeni satın alan kazanımında gençlerle büyüyoruz” şeklinde konuştu.

Her yaşın, her bedenin, her giyim ve yaşam tarzının markası Mavi

“Hazır giyim pazarının dinamizmi devam ediyor” diyen Yavuz sözlerine şu şekilde devam etti: “Bir taraftan gençler geliyor, öteki taraftan 45+, 55+ yaş gruplarının giyim alışverişinde eskisinden daha etken bulunduğunu görüyoruz. Erkekler de artık bayanlar kadar modayla ilgili ve gardıroplarını devamlı yeniliyor. Biz her yaşın, her bedenin, her giyim ve yaşam tarzının markasıyız. Türkiye benzer biçimde kampanyaya oldukça odaklı, mesajların oldukça karışık olduğu bir yerde ilk fiyattan ürün satma mevzusunda oldukça iyiyiz. Alan kişi Mavi’den kampanya beklemiyor. Doğru ürünü, doğru fiyata, yüksek kaliteye alabileceği mevzusunda bizlere güven ediyor. Böylece bu yeni kitleleri her dönemde Mavi’ye çekebiliyoruz.”

“2023’te 14 milyon tane jean sattık. Her iki saniyede bir jean satıyoruz”

Mavi, 2023 senesinde bundan önceki yıla nazaran %12 artışla toplam 14 milyon jean sattı. Yavuz, “Suni zeka tabanlı trend analizlerinin yanı sıra Mavi Black, PRO, Gold ve yeni Mavi Edition serisi benzer biçimde yüksek performanslı inovatif ürünler, değişik fit ve yıkama çeşitliliği ve toplam denim satışları içindeki oranı %51’e çıkan sürdürülebilir All Blue koleksiyonumuz ile müşterinin ilgisini devamlı canlı tutuyoruz. Böylece, her iki saniyede bir jean satıyoruz” bilgisini paylaştı.

Yılda 53 milyon ürün Mavi müşterisiyle buluşuyor: “Mavi, casual giyimin de adresi”

Mavi, yılda toplam 53 milyon tane ürünü müşterileriyle bir araya getiriyor. Markanın satışları içinde denim dışı lifestyle kategorilerin oranı %60’ı geçmiş durumda. Yavuz, “Türkiye benzer biçimde büyük ve rekabetçi bir pazarda, hazır giyimde ilk üç markasından biriyiz. Müşterilerimiz denim dışı kategorilerde de markaya büyük teveccüh gösteriyor. Onlar için her hafta Mavi’de yeni bir şey var. Kıvanç Tatlıtuğ ve Serenay Sarıkaya ile senelerdir süregelen kesintisiz yazışma ve satın alan deneyimine yönelik çalışmalarla markayı devamlı kuvvetli tutuyoruz.”

15 yeni mağaza, 10 mağazada metrekare büyümesi

Gelirlerinin %68’ini perakendeden elde eden Mavi’nin yatırım planları içinde bu alanda gelişme var: “Geçtiğimiz yıl perakendede toplam 175 bin metrekareye ulaştık. Perakende bizim en kuvvetli kasımız. Türkiye’de hazır giyim perakendesinin büyümeye devam edeceğini düşünüyor, yatırım kararlarımızı buna nazaran şekillendiriyoruz. 15 yeni mağaza açacak ve mevcut mağazalarımızın 10 tanesini büyüteceğiz. Yeni mağaza konsepti ve deneyimlere yatırım yapacağız.”

“Dünya jean üretiminin merkezi Türkiye”

Toplam ürün kategorilerinde %86 mahalli tedarik oranına haiz olan Mavi’nin jean’leri ise %100 Türk üreticilerden. Türkiye’nin denimde dünyanın merkezi bulunduğunu ifade eden Yavuz, “Mavi devamlı iş ortaklarıyla büyüyen bir şirket oldu. Türkiye’nin üretim gücü ve kalitesine güvenimiz sonsuz. Tedarikçimizle beraber, bir tek Mavi’nin geleceğine değil, aslına bakarsak Türkiye’ye yatırım yapıyoruz” dedi.

“Mavi App yardımıyla 7/24 açık 5,7 milyon dükkanımız var”

“Online trafiğimiz devamlı artıyor. Mavi.com en büyük mağazamız. Mavi App yardımıyla 7/24 açık 5,7 milyon dükkanımız var” diyen Cüneyt Yavuz “Online’a hususi ürünler, 2 saatte teslimat benzer biçimde hususi hizmetler, edinim anlamında devamlı yatırımlar ve omnichannel uygulamalarıyla şirket cirosuna mühim katkı sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

“Moda markası olmak yetmiyor, veri şirketi olmak lüzumlu”

Yavuz, “Milyar dolarlık şirkete ve 100 milyon tane ürün satışına koşan Mavi için, moda markası olmak yetmiyor, veri şirketi olmak gerekiyor. Kuvvetli markası, müşteriyle yarattığı güvenin ötesinde, Mavi’de arkada oldukça akıllı bir makine çalışıyor. Mavi’nin sihri veriden müşterinin kalbine giden yolda saklı. Süratli, verimli ve daha akıllı sistemlerle, daha yüksek kapasiteleri taşıyacak, yeni jenerasyon bir ekosistem oluşturuyoruz” dedi.

Her 10 kişiden 7’si için “jean” demek Mavi demek

Mavi, finansal performansının yanı sıra her adımında markanın “Biricik Mavi” duygusunu yaşatma çabasıyla sektörde ayrışıyor. “Kültürüyle liderliğinin altını çizen marka konumlandırmamız en büyük rehberimiz” ifadesini kullanan Cüneyt Yavuz’un mevzuyla ilgili değerlendirmesi şu şekilde: “Yaptığımız her işe ve insanlara kendini iyi hissettiren bir dokunuş katıyoruz. Geçtiğimiz yıl Future Bright’ın itimat araştırmasında Türkiye’nin en güvenilir markası seçilmekten gurur duyuyoruz. Marka bilinirliğinde, jean denince her 10 kişiden 7’sinin aklına ilk Mavi geliyor.”

CDP Global A listesine giren ilk ve tek Türk hazır giyim şirketi

Mavi, İklim Değişikliği ve Su Güvenliği raporlarıyla, dünyanın en büyük çevre raporlama platformu CDP’nin (Carbon Disclosure Project) Global A listesine çift A notuyla girebilen ilk ve tek Türk hazır giyim şirketi oldu. “Global iklim liderleri arasındaki yerimizi sağlamlaştırdık” diyen Yavuz’un aktardığı bilgiye nazaran Mavi, 2030 senesinde tüm denim koleksiyonunu tabiat dostu All Blue ürünlerinden oluşturmayı hedefliyor.

Mavi’de 2023’ün yıldızları

 • 26,3 milyar TL 2023 cirosu
 • 6.201 Mavi’de çalışan şahıs sayısı
 • 53 milyon tane toplam ürün satışı
 • %51 Jean satışlarında sürdürülebilir All Blue koleksiyonu
 • 7 milyon şahıs etken satın alan
 • 5,7 milyon Mavi App kullanıcısı
 • 14 milyon tane jean satışı. İki saniyede bir jean satılıyor.
 • %70 jean denince akla gelen ilk marka oranı
 • %21 jean pazar oranı – TR
 • 1,3 milyon şahıs yılda kazanılan yeni satın alan sayısı
 • 37 ülkede, 4.000 nokta, 471 mağaza

MAVİ’NİN 2023 YILI FİNANSAL AÇIKLAMALARI

Mavi’nin 2023 konsolide gelirleri 26 milyar 293 milyon TL’ye ulaştı

Türkiye’nin öncü jean ve hazır giyim markası Mavi’nin, enflasyon muhasebesine nazaran düzenlenmiş

1 Şubat 2023-31 Ocak 2024 periyodunu kapsayan yılsonu finansal sonuçlarına nazaran, konsolide gelirleri bundan önceki yıla nazaran %25 (enflasyon düzeltmesi öncesi %91) artışla 26 milyar 293 milyon TL’ye, net kar’ı ise 1 milyar 757 milyon TL’ye ulaştı. Yılı 4 milyar 959 milyon TL FAVÖK ile tamamlayan firmanın FAVÖK marjı %18,9 oldu. Kuvvetli bilanço yapısını korumuş olan Mavi, çalışmalarından nakit yaratmayı sürdürerek net nakit pozisyonunu da 3 milyar 662 milyon TL’ye taşıdı. Şirket üçüncü çeyrek sonundaki göstergeler ışığında gelişme hedefini yıl sonu için %85 üstü gelişme olarak yukarı yönlü revize etmişti. TMS 29 enflasyon muhasebesi düzeltmeleri öncesi verilerine nazaran bu hedef aşılarak konsolide gelirlerinde önceki yıla nazaran %91 gelişme elde etti.