Sözleşme ile MIA Tech Corporation şirketi toplamda 90 milyon dolarlık bir lisans satışı gerçekleştirecek. Şirket bu sözleşme ile Türkiye’yi küresel sıhhat teknolojileri pazarında önde gelen merkezlerden biri haline getirmeyi hedefliyor.

AR-GE, inovasyon, yazılım geliştirme, entegrasyon ve çözüm sağlama alanlarında Türkiye haricinde Katar, ABD Birleşik Devletleri ve Fas’ta faaliyetlerini sürdüren MİA Teknoloji, Türkiye’de mevcud kuvvetli iş birliklerini tüm dünya ülkelerine taşımaya devam ediyor.

Firmanın sıhhat alanında haiz olduğu yazılımlara ilişkin lisans hakları ile ilgili olarak sıhhat yazılımında önde gelen ABD Birleşik Devletleri merkezli bir şirket ile yaptıkları yatırım bazlı görüşmeler sonuçlandı. Görüşme sonrasında firmanın sıhhat alanında haiz olduğu yazılımlara ilişkin lisans haklarının, ABD’da kurulan New York merkezli MIA Tech Corporation unvanlı iştirak şirketine devredilmesi ve gene bu iştirakin yüzde 51 hissesinin ABD merkezli yatırımcı firmaya satılmasına ilişkin sözleşme imzaladı.

“Küresel sıhhat teknolojileri pazarında önde gelen merkezlerden biri olacağız

Sözleşmenin imzalanması sonrasında mevzuyla ilgili informasyon veren MİA Teknoloji Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Ünal, “MİA Teknoloji olarak sıhhat bilişimi alanında hizmet ve tedarik zinciri işlevlerini kolaylaştıran, ülke sıhhat sisteminin yazılımsal gereksinimlerini karşılayan faaliyetlerimize hız kesmeden devam ediyoruz. Sektörde mevcud 17 senelik deneyimimize güvenerek piyasadaki değişen ve gelişen taleplere teknolojik çözümlerimizle dönüş yapıyoruz. Sıhhat sektörünün gereksinimlerini kapsayarak hastanelerin günümüz rekabetçi ortamına ve teknolojik gelişmelerine ayak uydurmasını sağlayacak birçok yazılım projesini hayata geçiriyor ve kuvvetli iş birlikleri ile bunu tüm dünya ülkelerine taşıyoruz. Son olarak; ABD merkezli yatırımcı bir şirket ile yaptığımız antak kalma doğrultusunda sıhhat teknolojileri yazılımlarımızın satın alınması ile süregelen görüşme sürecimiz New York merkezli iştirakimiz MIA Tech Corporation’a ürünlerin satış ve pazarlaması ile ilgili olarak lisans verilmesi, yüzde 51 payının ABD merkezli bir yatırımcıya satılması ve şirketimizin sıhhat alanında geliştirdiği yazılımların yurtdışı satış ve pazarlama faaliyetlerinin MIA Tech Corporation üstünden gerçekleştirilmesi noktasında nihayete erdi.

Sözleşme ile MIA Tech Corporation iştirak şirketimiz toplamda 90 milyon dolarlık bir lisans satışı gerçekleştirecek. Bu sözleşme ile Türkiye’yi küresel sıhhat teknolojileri pazarında önde gelen merkezlerden biri haline getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Geliştirdiği yazılım, ülkelerin sıhhat altyapısının kalkınmasına katkı sağlayacak

Yatırım alan yerli ve ulusal yazılımının, bir ülkenin tüm sıhhat faaliyetlerini merkezi bir platform üstünden entegre bir halde yönetilmesini sağladığına değinen Ünal; “Geliştirdiğimiz yerli ve ulusal yazılımımız sıhhat sistemlerinde kullananların gereksinimlerini karşılayacak ölçekte bir sistem sunuyor. Bu sistem, uygulama meydana getirilen ülkelerin ya da bölgelerin sıhhat altyapısı anlamında kalkınmasını sağlamasının yanı sıra nitelikli iş gücüne de mühim seviyede katkı sağlayarak ileri düzey sıhhat çözümleri/hizmetleri sunacak” diye ekledi.

Dijital sıhhat sektörünün 2030 senesinde 18 milyar dolar büyüklüğe yetişmesi hedefleniyor

Bilhassa Orta Doğu ve Şimal ABD bölgesinde uzun vadeli yatırımlar ve iş birlikleri gerçekleştirmeyi planladıklarını ifade eden Ünal; “Orta Doğu ve Şimal ABD bölgesi başta olmak suretiyle dijital sıhhat sektörünün 2030 senesinde 18 milyar dolarlık bir büyüklüğe yetişmesi planlanıyor. Bizde buradaki potansiyeli görüyor ve projelerimizi bu bölgelerde yoğunlaştırıyoruz. İştirak şirketimiz MIA Tech Corporation internasyonal sıhhat bilişim piyasasında iş geliştirme faaliyetlerine başladı. Bununla birlikte şirketimiz bu bölgelerdeki iş geliştirme operasyonları, pazar oranı büyümesi ve Ar-Ge faaliyetlerini de destekleyerek uzun vadeli iş birlikleri ile çeşitli yatırımlar gerçekleştirmeyi planlıyor” dedi.

Uzaktan sıhhat hizmeti yazılımlarını milyonlarca üyeye ulaştırmayı hedefliyor

Dijital sıhhat alanındaki yatırım ve hedeflerine değinen Ünal; “Yeni yatırımımız ile beraber bulunduğumuz bölgelerdeki sıhhat merkezlerinin altyapısı güçlendirilerek, tıbbi ekipman ve çözüm odaklı teknolojilerin temin edilmesini sağlayarak, dijital sıhhat platformları vasıtasıyla hastaların takip edeni ve yönetiminin kolaylaştırılmasında destek sağlayacağız. Şimal Afrika’da ki sıhhat hizmetlerine erişimi çoğaltmak için mahalli sıhhat kuruluşlarıyla iş birliği yapılması yönündeki faaliyetlerimize ağırlık vereceğiz. Bölgelerin gereksinimlerine uygun çözümler geliştireceğiz. Mesela; Orta Doğu’da kronik hastalıkların yönetimi için yenilikçi çözümler sağlarken, Şimal ABD’da ise yaşlanan nüfusa yönelik sıhhat hizmetlerinin geliştirilmesi noktasında etken rol alacağız. En büyük hedefimiz ise; uzaktan sıhhat hizmeti yazılımlarımızı globalde bu sisteme entegre olan ve kullanan milyonlarca üyeye ulaşacak bir sistemi geliştirmek ve tüm bu süreçleri karma gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojileri ile yönetilmesini sağlamak” diye belirtti.

MİA Yardım Kültür ve Eğitim Vakfı Kuruldu

Dul ve çocuklu hanımefendiler ve evlatlarının toplumsal yaşam içinde yer edinmeleri, evlatlarının eğitimlerinin ve temel ihtiyaçlarının sağlanması ile bu bayanlara karşı toplumsal baskıların ortadan kaldırılmasına destek olmak amacı ile MİA Yardım Kültür ve Eğitim Vakfı kurduklarını söyleyen Ünal; “Vakfımızı desteğe gereksinim duyan ve organik felaketlerden etkilenen kişilere yardımda bulunmak, bu yardımların kurumsal hale gelmesini sağlamak ve bununla beraber hem bakımevi, huzurevi ve rehabilitasyon merkezi oluşturmak hem de halihazırda kurulu olanları desteklemek amacıyla kurduk. Hedefimiz; eğitim, hakkaniyet, sıhhat, verimlilik, inovasyon, teknoloji, sanatla alakalı faaliyetler, denizcilik ve su spor faaliyetleri ile tüm spor dallarında ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kalkınmasına yararlı olacak mevzularda destekleyici faaliyetlerde bulunmak ve sokak hayvanlarının barınma, sıhhat ve yiyecek ihtiyaçlarının karşılanması ile hayvan hakları bilincinin yerleşmesini sağlamak” diye belirtti.

2024’ü teknoloji ve inovasyon yılı duyuru etti

Son olarak 2024 yılı için değerlendirmelerde bulunan Ünal, “2024 yılı için teknoloji ve inovasyon başta olmak suretiyle ajandamızda çeşitli stratejik gündem mevzularına yer ayırdık. Bu gündem mevzuları içinde işimizin gelecekteki büyümesini ve sürdürülebilirliğini desteklemek amacıyla; suni zeka ve makine öğrenimi, dijital dönüşüm, IoT ve akıllı cihazlar, siber güvenlik ve veri koruma, yenilenebilir enerji ve sürdürülebilirlik, veri analitiği ve tahmin modelleri, eğitim ve beceri geliştirme içeriyor. 2024 senesinde %90 oranında DC istasyon ağına haiz olmak ve Türkiye genelinde Elektrikli Vasıta Şarj Ağ Operatörleri içinde ilk 5’e girmek. Bu hedefe ulaşmak için lüzumlu altyapı çalışmalarımızı sürdürerek, daha çok şarj istasyonunu faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Bunlara ek olarak, 2024 senesinde paylaşımlı araçlarımızı da şarj ağı sistemimize entegre ederek sıfır karbon salınımı ile kesintisiz sürdürülebilir bir ulaşım ağı sağlamayı amaçlıyoruz. Bu şekilde, çevreye duyarlı ve sürdürülebilir bir ulaşım sağlayarak insanoğlu için güvenli ve konforlu bir gezi imkanı yaratacağız. Bu amaca yönelik ise kısa vadeli planlarımız içinde 2024 yılının son çeyreğine doğru, şarj istasyonlarının elektriğini karşılamak adına güneş enerji santrali kurma projemiz içeriyor. Tüm bunların yanında yenilenebilir enerji alanında etkinlik gösteren Enerjey firmamız ile başta Türkiye’de GES (Güneş enerji santrali) ve enerji depolama alanında yaptığımız müracaat süreçleri ile bu alanda büyük yatırımlar hayata geçirerek sürdürülebilir ekosisteme katkı sunmayı hedefliyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )