Siz de dünya üstündeki milyonlarca şahıs şeklinde Microsoft Office kullanıcısıysanız, metin belgelerinizin, e-postalarınızın Calibri fontuyla yazılmasına alışmışsınızdır.

Sadece teknoloji devi hafta içinde hayata geçirdiği bir kararla 17 senenin peşinden varsayılan fontu Aptos ile değiştirdi. Ve tahmin edebileceğiniz suretiyle bu değişim internette büyük dalgalanmalara niçin oldu.

Bir Microsoft Office kullanıcısı TikTok’ta yapmış olduğu paylaşımda, “Durup dururken bilgisayarım varsayılan fontu Calibri’den ne işe yaradığını bilmediğim bu şeye çevirdi. Hastalıklı bir latife şeklinde…” ifadelerini kullandı.

Her neyse ki Microsoft Office’in bu değişikliği geri döndürülemez değil. “Ben Calibri’mden vazgeçmem” diyorsanız, fontunuzu kolayca eski haline döndürebilirsiniz.

Bunun yolunu birazdan anlatacağız sadece öncesinde gelin Calibri’yle olan geçmişimize birazcık daha yakından bakalım.

Hafifçe yuvarlak harf kökleri ve sadece büyütünce fark edilen köşeleriyle Calibri, 2007 yılından bu yana Microsoft’un varsayılan fontu olarak kullanılıyor.

Times New Roman’ı ne acele unuttuk?

Calibri’nin vedası 2021’de açıklanmıştı

Aslına bakılırsa teknoloji devi 2021 senesinde yapmış olduğu bir açıklamayla Calibri’nin ömrünü doldurduğunu ve değiştirileceğini duyurmuştu. Açıklamada, “Calibri, 2007’den bu yana Microsoft’un her şeyinin varsayılan fontu” denirken, Calibri’nin de Times New Roman’ın yerini almış olduğu hatırlatılmış ve şu ifadeler kullanılmıştı:

“Hepimize fazlaca iyi hizmet etti fakat dönüşüm zamanının geldiğine inanıyoruz.”

Microsoft, Aptos’un seçildiğini de geçen yıl bir blog yazısıyla duyurmuştu. Yazıda şu şekilde deniyordu:

“20’nci yüzyılın ortalarında kullanılan İsviçre tipografisine benzeyen Aptos ‘sans serif’ (çengelsiz) bir font. Grotesque ya da Gothic olarak da malum sans serif fontlar, bir çok vakit kolay şekillerden ve eşit vuruşlardan oluşur ve kolayca okunabilir. Çeşitli geometrik şekillerden oluşan Aptos da koyu, iyi tanımlanmış, yönlendirici ve kısıtlı bir font. Birçok dili ve tonu ifade ediyor. Kök uçları muntazam kesilmiş. Hardlerin sınırları içindeki belli belirsiz yuvarlak kareler, bilhassa ufak boyutlu metinlerde okunaklılığı artırıyor.”

Aptos, Calibri’ye oldukça benzese de birçok öfkeli kullanıcı meydana getirilen değişikliğe tepki gösterdi. Bir kullanıcı, “İki font içinde azıcıcık değişim olması beni delirtiyor” derken bir öteki kullanıcı “Outlook’umda bu tarz bir olay oldu ve ustalaşmış bir kimlik krizine yol açtı” dedi.

Bir öteki kullanıcı ise, “Benim Outlook’umda da aynı şey oldu ve deliriyorum sandım” ifadelerini kullandı.

Peki “Calibri’m de Calibri’m” diyenler eski fonta iyi mi dönecek?

  • Bunun için Microsoft Word’ü açın.
  • Giriş ekranının en üstündeki arama çubuğuna ‘Yazı Tipi’ diye yazın.
  • Oluşturulan kutuda Calibri’yi ve kullanmak istediğiniz font boyutunu seçin.
  • Kutunun en altındaki Varsayılan Olarak Ayarla butonuna basın.
  • Açılacak ufak kutu sizden Yalnızca bu belge? ile Düzgüsel şablonunu kullanan tüm belgeler? içinde bir seçim yapmanızı isteyecek.
  • Tercihinizi belirleyip Tamam’a basın.
  • Arkasından büyük kutudaki Tamam’a da bastığınızda Calibri’yle olan mutlu beraberliğinize devam edebilirsiniz.


Daily Mail‘in haberini Sevin Turan Türkçeleştirdi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )