ABD’li besin ürünleri devi Kellogg’s’un multimilyoner CEO’su Gary Pilnick, mali durumu fena olan ailelerin ‘akşam yemeğinde mısır gevreği’ yiyerek bu durumun üstesinden gelebileceğini söylemiş oldu ve pek oldukça kesimden tepki görmüş oldu.
Ekran görüntüsü: CNBC

Pilnick, (kanıtlanmayan sadece sık sık) Marie Antoinette’e atfedilen ‘ekmek yoksa pasta yesinler’ sözlerine benzetilen bu açıklamayı CNBC’nin Squawk on the Street programında canlı yayını esnasında sarf etti.

CEO yüksek besin fiyatlarıyla ilgili bir münakaşa esnasında “Tahıl kategorisi devamlı oldukça makul fiyatlı olmuştur ve tüketiciler baskı altındayken mükemmel bir seçenek” dedi. CNBC sunucusu Carl Quintanilla’nın market alışverişlerindeki tüketici eğilimlerine ilişkin sorusuna ise, “Aslına bakarsak şu anda hakikaten iyi gidiyor. Akşam yemeğinde mısır gevreği şu anda trend olan bir şey ve tüketici baskı altında olduğundan bu durumun devam etmesini bekliyoruz.”

Bu izahat naturel olarak pek oldukça şahıs tarafınca hoş karşılanmadı ve toplumsal medyanın gündemine yerleşti. Bir TikTok kullanıcısı, Pilnick’in senelik maaşını gösteren Eylül 2023 Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu belgesine değinerek, “Bu adam yılda 4 milyon dolar kazanıyor. Çocuklarına akşam yemeğinde mısır gevreği yedirdiğini mi sanıyorsunuz?” dedi.

Toplumsal medya platformundaki bir başka kullanıcı ise şu şekilde tepki gösterdi: “Fakirlere akşam yemeği için mısır gevreği verin! Bu ne distopik bir cehennem manzarası bu şekilde?”

Bazı kullanıcılar mısır gevreğinin {hiç de} ucuz olmadığına dikkat çekti; süt ile beraber aile boyu mısır gevreğinin, akşam yemeğinde aynı sayıda insanı doyuracak kadar dondurulmuş lazanyayla aynı fiyata mal olacağını savundu. Ötekiler ise kimi markaların ihtiva ettiği şeker göz önüne alındığında mısır gevreği yemenin o denli da sıhhatli olup olmadığını sorguladı.

Guardian’ın aktardığı bilgiye göre Kellogg’s 2022 yılından bu yana ‘akşam yemeği için mısır gevreği’ kampanyasını sürdürüyor. Şirket bir taraftan tüketiciye akşam yemeğinde mısır gevreği yemesi ve ‘tavuğa bir gece ara vermesi’ için yalvarırken öteki taraftan fiyatlarını ciddi şekilde artırıyor.

LinkedIn’deki profiline nazaran 59 yaşındaki Pilnick, geçen senenin Ekim ayından bu yana Kellogg’un CEO’su olarak vazife yapıyor.


Guardian haberinden Türkçeleştirildi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )