Nissan Navara 2018 Test Sürüşü

[ad_1]

Nissan Navara 2018 Modelinin Tasarımı Nasıl?

Aracın bu kadar popüler olmasında Nissan Navara’nın tasarımının oranı büyük. Aracın sert ve köşeli hatlarla akıcı bir tasarım dilinin harmanlanmasıyla oluşan yüzü ona prestij de sağlıyor. Bilhassa önden bakıldığında Navara bir pickup modelden ziyade heybetli bir arazi aracı şeklinde algılanıyor. Profilden ise aracın 5 metreyi aşan boyu fark ediliyor. Şişkin çamurlukları ona sportif bir hava da sağlarken yerden yüksek yapı yardımıyla de bu heybetli görünüm pekişiyor.

Nissan Navara 2018 Test Sürüşü

Nissan Navara’nın Arkadan Görünümü Iyi mi?

Nissan Navara’nın arka tasarımı ise klasik pickup çizgilerinde. Bu sınıftaki modellerin büyük çoğunluğunda olduğu şeklinde büyük stoplarla hazırlanmış arka kısım öne kıyasla fazlaca daha mütevazi.

Nissan Navara 2018 Test Sürüşü

Dikkat Çekici Bir Tasarımı Var!

Mevzu dikkat çekmekse Nissan Navara bunu fazlaca iyi başarıyor. Aracın eski neslinin Pathfinder modeli ile neredeyse birebir aynı olması ona prestij elde etmiş ve Navara kullanıcılarının büyük çoğunluğu yükleme alanını kapatarak Navara’larını arazi aracı görünümüne kavuşturmuştu. Yeni nesilde ise bu biçim bir uygulama şimdilik yaygın değil, zira bu haliyle de Navara tüketiciler tarafınca kabul görmüş durumda.

Nissan Navara’nın İçi Iyi mi?

Nissan Navara 2018 Test Sürüşü

Pickup modeller ticari vasıta sınıfında yer ediniyor. Bu yüzden de ilk nesil pickup modellerin iç mekanları daha donanımsız ve kalite olarak binek modellerden bir fazlaca gerideydi. Sadece artık bu durum değişti. Bunu başlatan modellerin başlangıcında da eski nesil Navara geliyor.

Navara İç Mekanda Yüksek Kalite Algısı

Nissan Navara 2018 Test Sürüşü

Güncel modelde de benzer bir anlayış söz mevzusu ve aracın iç mekanı Nissan’ın binek modelleriyle büyük benzerliklere haiz. Konsolun genelinde Qashqai modelinden pek fazlaca detay görmek mümkün. Bu sayede iç mekandaki kalite algısı yukarı taşınmış. Ergonomi sorunları olmayan yaşam alanında hem ön hem de arkadaki diz ve baş mesafeleri de yüksek. 5 kişinin rahatça seyahat yapabildiği kabinde üst versiyonda deri döşemenin de sunulması mühim bir artı.

Kontrol ettiğimiz model en kuvvetli ve donanımlı versiyondu. Bu modelde 4 tekerlekten çekiş sistemi de sunuluyor ve çekiş sistemine ilişkin kumandalar vitesin önündeki şalterden denetim ediliyor.

Nissan Navara 2018 Test Sürüşü

Navara’nın Yükleme Hacmi Iyi mi?

Aracın arkasındaki büyük yükleme alanı ise ortalama 1 tonluk taşıma kapasitesine haiz. Bu alan açık halde de perdeli olarak da satın alınabiliyor. Katlanır sistem yardımıyla de yükleriniz dışardan görünmediği şeklinde dileyen tüketicilere Nissan alüminyum kasa kapağı seçeneği de sunuyor.

Nissan Navara 2018 Test Sürüşü

Nissan Navara Motor Özellikleri Iyi mi?

Nissan Navara motor seçeneğine ulaşınca; artık bir tek 2.3 litrelik dizel motorla alınabiliyor. Sadece bu motor 160 ve 190 HP olmak suretiyle iki güç alternatifine haiz. Baz modelde 160 HP güç üreten motor kontrol ettiğimiz modelde 190 HP güç ve 450 Nm tork üretebiliyor.

Bu motorla beraber tüketicilere arkadan yada dört tekerlekten çekiş alternatifi de sunuluyor.

Sadece eğer otomatik vites isterseniz o süre bir tek 4×4 çekiş sistemli ve 190 HP güç üreten versiyonu alabiliyorsunuz.

Tork üretme mevzusunda oldukça başarıya ulaşmış olan motor vites kutusu ile de uyumlu çalmış olduğu için ağırlığı 2 tonu geçse bile 10.8 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlıyor. Üstelik aracın yapınak verisi averaj yakıt tüketimi de 100 km’de 7 lt olarak açıklanıyor. Düzgüsel kullanım şartlarında ise tüketim 9 litrenin birazcık altında seyrediyor ki bu kıymet de aracın sınıfı ve özellikleri düşünüldüğünde makul kalıyor.

İlk çalıştırmalarda gürültülü ve sarsıntılı olan motor ısınmaya başladıkça bu olumsuzluklardan kurtuluyor ve bu da iç mekandaki konforu artıyor.

Nissan Navara 2018 Test Sürüşü

Nissan Navara Konfor ve Yol Tutuş Özellikleri Iyi mi?

Pickup vasıta modelleri çoğunda arkada makas sistemi kullanılmasına karşın Navara’nın arka süspansiyonunda fazlaca kollu bağlantılara yer veriliş. Bu sayede de aracın konfor seviyesi rakiplerine kıyasla yüksek. Pek fazlaca pickup modelde makas sebebiyle arkada zıplamalar yaşansa da bu durum Navara’da fazlaca daha azca yaşanıyor ve yüklü yada yüksüz durumdaki sürüş karakteri fazlaca değişmiyor.

Navara Yol Tutuşu Itimat Veriyor!

Navara’nın direksiyon sistemi sürat arttıkça sürücüne de itimat veriyor. Yüksek yapı ve binek modellerden fena rüzgar direncine kıyasla Navara yan rüzgarlardan beklenenden daha azca etkileniyor ve yola sağlam basıyor.

Sadece sürat arttıkça iç mekanda duyulan gürültü miktarı artıyor. Bu mevzuda iyileştirmeye gerekseme var.

Aracın fren sistemi ise 2 tonluk gövdeyi durdurmakta zorlanmıyor. Arkada kampana olan fren sistemi sert frenlerde aracı güvenle durdurmayı başarıyor. Sadece yüklü durumlarda yükün dağılımına gore bu sınıftaki öteki modellerde olduğu şeklinde sağa-sola çekmeler yaşanabiliyor.

Nissan Navara 2018 Test Sürüşü

Navara 2018 Arazide Iyi mi?

Navara arazide oldukça başarıya ulaşmış bir model. Aracın 32,2 derecelik yaklaşma, 25,1 derecelik uzaklaşma açısı varken yerden yüksekliği de 230 mm.

Büyük boyutları sebebiyle Navara’yı dar alanlarda kullanmak sıkıntılı. Aracın bilhassa arkadaki görüş açıları fazlaca iyi değil. Her neyse ki bu şeklinde durumlarda da park sensörleri sürücünün işini kolaylaştırıyor.

Nissan Navara 2018 Test Sürüşü

Nissan Navara Güvenlik Testlerini Geçti mi?

Nissan Navara Euro NCAP testleri de oldukça iyi sonuçlar sunmuş. 2015 senesinde Euro NCAP tarafınca çarpışma testine alınan Nissan Navara o dönem 4 yıldız almaya hak kazanmıştır. Vasıta erişkin korumasında yüzde 79 başarı sağlarken çocuk korumasından yüzde 78 ve yaya güvenliğinden yüzde 78 almaya hak kazanmış. Model haiz olduğu elektronik yardımcılardan da yüzde 68 başarı elde etmiş.

Navara’nın Standart Güvenlik Donanımında Neler Var?

Navara’nın standart donanımında sürücü ve yolcu ön havayastığı, ISOFIX, ABS, EBD, ESP, ABLSD, fren destek sistemi şeklinde etken ve eylemsiz güvenlik elemanları sunuluyor.

 

Nissan Navara Alınır mı Alınmaz mı?

Nissan Navara eski nesliyle de en fazlaca tercih edilen modellerdendi. Yenilenmesiyle gene satışlarda üst basamaklarda olması şaşırtıcı değil. Aracın yüksek arazi kabiliyeti ve arkasındaki büyük yükleme alanı yardımıyla arazi araçlarına da alternatif bir model haline geldi.

 

Nissan Navara Teknik Özellikleri

Motor: 2.3

Motor Hacmi:2298 cc

Silindir Adedi: 4

Maksimum Güç: 190 HP 3750 d/d

Maksimum Tork: 450 Nm 1500 d/d

Navara Performans Verileri

0-100 km/s Hızlanma: 10.8 sn

Maksimum Hız: 180 km/s

Frenler

Ön: Hava kanallı disk

Arka: Kampana

Yakıt Türü: Dizel

Nissan Navara Yakıt Tüketimi Iyi mi?

Kent İçi: 8.7 lt/100 km

Şehir Dışı:  6 lt/100 km

Karma: 7.0 lt/100 km

Test : 8.9 lt/ 100 km

CO2 Emisyonu: 183 gr/km

2018 Model Navara Boyutlar

Uzunluk: 5330 mm

Genişlik: 1850 mm

Yükseklik: 1840 mm

Dingil Mesafesi: 3150 mm

Yükleme Kapasitesi: 968 kilogram

Yakıt Depo Kapasitesi: 73 lt

Boş Ağırlık: 2067 kilogram

Lastik Boyutu: 255/60 R18

(Toplam: 50, Bugün: 1 )

[ad_2]

Source link

(Toplam: 92, Bugün: 1 )

Leave a reply:

Site Footer

Sliding Sidebar