Niye Kilo Alıyoruz?

İhtiyacımızdan daha çok yiyecek yediğimizde daha çok kalori almış oluyor ve böylelikle vücut yağ kitlesi de artıyor, diye biliyoruz fakat aslen mühim olan yediğimiz yiyeceğin miktarından fazlaca içinde ne olduğu ve vücudumuzda uğrayacağı kimyasal süreci.

Karbonhidrat ağırlıklı beslenme sindirim sisteminin daha yavaş çalışmasına ve hormon düzensizliğine niçin olup kilo artışını etkilemektedir. Ek olarak karbonhidrat ağırlıklı beslenme kan şekerini süratli yükseltip süratli düşüreceğinden kan şekerindeki düzensizlik hem daha çok yemeğe hem de tokluk hissinin azalmasına niçin olacaktır. Rahat karbonhidratlı yiyecekleri azaltıp (şeker ve şekerli yiyecekler), yağlı yiyeceklerden ve alkol ve kafeinli içeceklerden uzak durup, bunların yerine sıhhatli gıdaları tercih ettiğimizde vücut kimyasını koruyacak, hem kilo verecek hem de kilo ile tetiklenen hastalıklardan da korunacaktır.

Kafein, Seker ve Alkol’e dikkat!
Kafein içeren içecekler adrenal bezleri uyararak kortizol hormonu salınımını artırmaktadır, buda kişiyi daha fazlaca strese sokmakta. Ek olarak alkol tüketimi de ostrojen sentezini artırabilmekte. Buda kiside kilo almaya tetikleyen en onemli unsurlar.
Şeker ve şekerli yiyecekler size kilo aldırmakta ek olarak yaşlandırmakta, bağışıklık sisteminizi baskılamakta ve kanser hücrelerini tetiklemektedir. Kanser hücreleri şekeri fazlaca sevmekteler.

Yetersiz Uyku..
Günde 7 saatten azca uyuyan kişilerin daha çok kilo alma riskine haiz oldukları araştırmalarca desteklenmektedir. Uyku esnasında salgılanan gelişme hormonu yağ yakımına da destek olmaktadır.

Hareketsizlik
Tek başına normal olarak kilo almaya niçin değil fakat hem düzensiz besleniyor hem de hareketsiz bir yaşamınız var ise kilo almamanız için de bir niçin yok. Hergün iş, okul, alışverişe giderken ayıracağınız bir 30 dakika hem zayıflamanıza hem de sıhhatli yaşamanıza destek olacaktır.

Peki Iyi mi Beslenelim?
Yağsız et, sebze ve yeteri seviyede meyve, tam tahıllı ekmek ve unlu mamuller, uygun oranda kuruyemiş, ağırlıklı olarak zeytinyağlı beslenme, tertipli su tüketimi ve herşeyi mevsiminde tüketmeye itina göstermeliyiz.

  • 5 porsiyon sebze
  • 3 porsiyon meyve
  • 3 porsiyon süt-yoğurt
  • 3 porsiyon et,tavuk,balık,yumurta,kurubaklagil
  • 5-6 porsiyon tam tahıllı unlu mamuller
  • 2-2,5 lt su…. günlük olarak tüketmemiz ihtiyaç duyulan besinler.