Microsoft, Windows 11’de No Defteri’ne yazım denetimi ve otomatik düzeltme ekliyor ve bunu yapmaları yalnız 40 yıl sürdü…

Perşembe günü, Microsoft blog gönderisi ile Windows Insider olarak malum kontrol kullanıcıları için bir ön sürümün yayınlandığını duyurdu. Not yazma, not tutma uygulaması Not Defteri 1983 yılından bu yana ortalıkta, sadece son yıllara kadar pek ilgi çekmiyordu zira daha gelişmiş metin editörleri tercih ediliyordu; Notepad2 ve Notepad++ şeklinde.

Her neyse, geç olsun da, güç olmasın diyor ve Not Defteri’ne son dönemde gelen güzel güncellemeleri bir hatırlıyoruz; aralarında karakter sayımı ve Copilot üzerinde YZ destekli açıklamalar içeriyor. Duyuruya bakılırsa, Not Defteri şimdi yanlış yazılan kelimeleri işaretleyecek ve onlara tıkladığınızda düzeltmeler önerecek. Not Defteri’nin otomatik düzeltme özelliği de, çoğunlukla yanlış yazılan kelimeleri otomatikman düzeltecek.

Yazım denetimi ve otomatik düzeltme bir çok dosya için varsayılan olarak açık gelecek fakat kodlama ile ilgili dosyalarda varsayılan olarak kapalı olacak. Not Defteri’nin ayarları altından açılıp kapatılmaları da mümkün.

Not Defteri’nin bu “geç gelen” güncellemesinin yanı sıra, Microsoft geçtiğimiz Perşembe günü bir ekip yeni donanımlarını da tanıttı. Teknoloji devi Surface 10 Pro ve Surface Laptop 6’yı tanıttı. Cihazlar klavyelerinde Copilot tuşu ile sunulurken, yazılımlarında da bol miktarda Copilot YZ özelliği içeriyor.


Cecily Mauran’ın haberini Erinç Eröz Türkçeleştirdi