Örümcek ağının özelliği nedir?
Örümcekler günümüz teknolojisinin bile çözemediği inanılmaz canlılardır. Örümcek ağının oldukca hususi nitelikleri olan sağlamlık ve esneklik bugüne dek yansılamak edilemedi. Aynı çaptaki bir çelik telden iki kat daha kuvvetli olan bu doku ne kadar çekilirse çekilsin orijinal durumuna dönecek kadar esnektir.
Örümcek ağları kendine yüksek hızla çarpan nesneleri yırtılmadan esneyerek frenler. Yeniden gerisin geriye yaylanmadığından nesne ters yöne fırlamaz, yapışır kalır. Örümcek ağının esneme kapasitesi bugün suni olarak üretilmiş en iyi telin neredeyse dört katıdır.

Bu maddeyi suni olarak elde etmeyi hala başaramayan bilim adamlarının örümcek çiftliği kurup, örümcekleri sağarak, ipliklerini aldıklarını biliyor muydunuz? Ortalama 2,5 santimetre boyundaki bu örümceklerden günde hayvan başına 320 metre (ortalama 3-5 gram) iplik elde ediliyor ve bu iplikler ABD ordusuna kurşun geçirmez yelek yapmada kullanılıyor.
Dünyada 34 bin örümcek cinsel tespit edilmiştir. Kısaca her cins örümcek değişik özellikler taşır. Örümceklerin hepsinde zehir bezleri vardır, fakat karadul örümceği, kahverengi örümcek şeklinde oldukca azca türü insana zarar verebilir. Dünyanın en büyük örümceği ise Cenup ABD‘nın şimal kısmında yaşayan ‘Goliath Trantula’ adlı dev örümcektir. Erkeğinin bacağının boyu 25 santimetreyi bulur. Kurbağaları, kertenkeleleri, fareleri ve hatta ufak yılanları yakalayıp yiyecek kadar güçlüdür.
Örümcekler, öteki böceklerden değişik olarak sekiz bacağa ve sekiz göze sahiptirler. Gelişme safhasında bir bacak kırılırsa yerine yenisi gelebilir. Vücutları iki parça olup arka kısmındaki bezlerden ağ üretimi adım atar, buradaki oldukca ince deliklerden sıvı ve damlalar halinde verilen ağ malzemesi dışarı çıkar çıkmaz donar.
Örümcek ağının her tarafı yapışıcı değildir. Kurban ağa yakalanınca yapışkan kısmı bildiklerinden kendileri de ağa yakalanmadan onun yanına kadar giderler. Örümcek ağını amacına gore değişik şekillerde örer. Ağdaki ipliklerin de cinsleri yerlerine gore farklıdır. Yumurtaların sarmalanması için ürettiği yumuşak iplik onu bununla birlikte bir uçurtma şeklinde uçurabilir. Ağın ana yapısı, dairesel kısımları, avı yakalayacak kısmı için elastikiyetleri ve sağlamlıkları değişik ipler üretir.
Örümceklerin birçok türünde erkeğine gore 4 – 5 kat büyük olan dişinin çiftleştikten sonrasında erkeğini yediği doğrudur. Sadece bu adamların bir gecelik zevk uğruna katlandıkları bir netice değil, kendi nesillerini devam ettirebilmek, kendi evlatlarını ürettirebilmek için kendilerini dişiye kurban etmeleridir.