Geçmiş yıllarda teknoloji çok fazla gelişmeden önce çekilen aracın yerini sorgulayabilmek için karakollara başvuru yapmak gerekiyordu. Ancak internet ve teknolojinin gelişmesinden sonra otoparka çekilen araçların yerini e-devlet üzerinden sorgulama sistemi ile aracınızın akıbetini öğreenbileceksiniz.

Dünya’nın en çok araca sahip olan ülkeler sıralamasında ilk sıralarda yer alan Türkiye’de her gün binlerce irili ufaklı kazalar gerçekleşiyor. Tükiye’de ölüm sebepleri arasında azımsanmayacak sırada olan trafik kazaları her sene onlarca insanı hayattan koparıyor.

Trafik kazalarının en büyük sebebi tahmin edildiği üzere uyulmayan kurallardan gerçekleşmektedir. Trafikte en öncelikli kural olan emniyet kemeri takma kuralını dahi sahte aparatlar takarak ihlal eden sürücüler olduğuna şahit oluyoruz.

Trafikte uyulması gereken kurallara uyulmaması durumunda ise idari para cezaları ehliyete ve araçlara el koyma gibi cezalar verilmektedir. Geçmişte aracına el konulan sürücüler otopark otopark gezerek araçlarlını arıyor. Trafik şubelerinde yavaş işleyen prosedürlerle araçlarının peşinde geziyor. Geç kalınan her günde şişkin otopark ücretleriyle karşı karşıya kalıyordu.

Aracınızın Hangi Otoparka Çekildiğini Sorgulayın TIKLA ÖĞREN

İŞTE PARKA ÇEKME NEDENLERİ

– Belediye otobüsü, taksi, dolmuş, tramvay duraklarına,
– Yaya kaldırımı ve geçitlerine,
– Okul geçitlerine,
– Kamu kurum ve kuruluşları ile hastane, sağlık kuruluşu, garaj, park, konut gibi yerlerin giriş-çıkışlarına
– Usulüne uygun olarak park etmiş araçların ikinci sıra yanına,
– Kavşak içlerine,
– Tünel girişlerine,
– Köprü girişleri ve üzerine,
– Yangın musluklarının bulunduğu yerlere,
– Özürlülerin araçları için ayrılmış yerlere park etmiş araçlar ile trafik düzeni ve genel güvenlik bakımından tehlike oluşturacak araçlar haricinde hiçbir araç çekilmeyecek.

Geçmişte yaşanan otopark vakalarına çözüm E-Devlet uygulaması oldu. Herhangi bir cezadan dolayı otoparka çekilen araçlarda geçmişte olduğu gibi meçhul olayların önüne geçilecek uygulama ile aracı çekilen sürücülere uyarı mesajı ve aracının bulunduğu otopark mesaj ile belirtiliyor.

Kamuajans.com/ÖZEL(Toplam: 58, Bugün: 1 )