PARA FİNANS/ AYFER ARSLAN Bankada ne kadar oldukca birikime sahipseniz aldığınız hizmet de bir o denli kişiselleşiyor ve özelleşiyor. Bankalar, üst gelir grubunu hedefleyen ‘Hususi Bankacılık’ segmentine giren müşterilerine; yelken kursundan havalimanında vale hizmetine, online yoga-pilates derslerinden restoran harcamaları ve otopark ücretlerinde indirime kadar çeşitli ayrıcalıklı hizmetler sunuyor.

İngilizcesi ‘Private Banking’ olarak tanımlanan hususi bankacılığı, yüksek gelir düzeyine yada büyük miktardaki varlıklara haiz bireylere sağlanan yatırım ve finansal hizmetler olarak tanımlayabiliriz. Hususi bankacılık, dünya genelinde olduğu benzer biçimde Türkiye’de de finans sektörünün en yoğun rekabet alanlarından biri. Temeli, kişiselleştirilmiş ilişki yönetimine dayanıyor.

Bankalar müşterileriyle yakın iş birliği içinde emek vererek onların gereksinimlerine ve finansal tercihlerine uygun tavsiyeler ve çözümler sunuyor. Varlık ve yatırım yönetimi alanında sağlanan ustalaşmış desteğin yanı sıra, bankacılık ve sigorta ürünleri ile ilgili de danışmanlık hizmeti veriliyor. Hususi bankacılık segmentindeki müşteriler, kredi kullanırken hususi faiz ve indirim imkanlarından yada parasız kiralık kasa hizmetinden yararlanabiliyor. Doğal hizmetler bir tek bunlarla sınırı olan değil. Seyahatten alışverişe ve yeme içmeye kadar birçok alanda, müşterilerinin yaşam seçimi, hedef ve önceliklerini gözeterek gereksinimlerine uygun çözümler sunuluyor.

Peki, hususi bankacılık hizmetlerinden kimler yararlanabilir? Daha doğrusu ‘kişiye hususi’ hizmetlerden yararlanmak için aranan gelir limiti nedir? Hususi bankacılık müşterileri iyi mi bir profile haiz? Hangi yatırım araçlarını tercih ediyorlar? Bankalardan beklentileri neler? Bu alanda hangi banka, hangi hizmeti sunuyor? İşte tüm bu bilgileri, PARA okurları için araştırdık.

EN AZ 5 MİLYON LİRALIK VARLIK GEREKLİ

Hususi bankacılık limitleri, bankadan bankaya farklılık gösterse de sektör averajına bakılırsa minimum 5-6 milyon TL bakiyesi olanlar, bu ayrıcalıklı hizmetlerden yararlanabiliyor.

Sektör genelinde ‘Hususi Bankacılık’ alan kişi sayısının ne kadar olduğuna ulaşınca, bu mevzuda net bir sayı vermek pek mümkün değil. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yada Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) bu kriterler çerçevesinde tuttuğu yada tertipli olarak açıklamış olduğu bir veri de olmadığı için bu konudaki rakamlar daha oldukca tahmine dayanıyor. Müşterilerinin hususi bankacılık hizmetlerinden yararlanması için minimum 6 milyon liralık birikime haiz olması icap ettiğini söyleyen QNB Finansbank Bireysel Bankacılık ve İşletme Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Enis Kurtoğlu, “Bizim kriterlerimizle; sektörde ortalama 300 bin hususi bankacılık müşterisi bulunduğunu tahmin ediyoruz” diyor.

RİSK ALMAKTAN ÇEKİNMİYORLAR

Hususi Bankacılık kapsamındaki müşterilerin profiline ulaşınca; bu grup çoğu zaman finansal okuryazarlığı yüksek olan orta ve yüksek risk profiline haiz kişilerden oluşuyor. TEB Bireysel ve Hususi Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, ‘Hususi Bankacılık’ olarak ana felsefelerinin; ilk olarak müşterilerini oldukca iyi çözümleme edebilmek ve tanımak bulunduğunun altını çizerken, bu kapsamdaki müşterilerinin profiline ilişkin mühim ipuçları da veriyor. Mendi, hususi bankacılık müşterilerinin girişimcilik ve melek yatırımcılık kavramlarına yatkın, yenilikçi projeler ve yatırımlara ilgili, risk almaktan çekinmeyen, global piyasalardan haberdar olan bir profile haiz bulunduğunu belirtiyor.

ÜST DÜZEY YÖNETİCİLER VE PATRONLAR

DenizBank Bireysel ve Hususi Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Özark da müşterilerinin değişen gereksinimlerine hızla yanıt verebilmek ve ürünlerini çeşitlendirebilmek adına hem mevcut alan kişi datasını çözümleme ettiklerini, hem de dönemsel olarak sektör araştırmaları yaptırdıklarını konu alıyor. Buna bakılırsa hususi bankacılık müşterilerinin, alan kişi piramidinin en üstünde yer aldığını kaydeden Özark, “Toplam müşterilerimizin yalnızca binde 2’lik kısmını oluşturuyorlar; ağırlıklı olarak kendi işini meydana getiren, büyük şirket ortaklarından, üst düzey yöneticilerden ve ailelerinden oluşuyor. Bu profilde bir kitlenin bankacılık hizmetlerinden beklentisi, kalite, hız ve pratiklik. İhtiyaç duydukları her an ulaşabildikleri, hususi alan kişi temsilcileriyle çalışmak onlar için eğer olmazsa olmaz” diyor.

YATIRIM TERCİHLERİ ÇOK ÇEŞİTLİ

Peki, hususi bankacılık müşterilerinin yatırım tercihleri iyi mi? Hangi ürünlere yatırım yapıyorlar? Mendi’ye bakılırsa, bu grubun yatırım seçenekleri oldukça çeşitlilik gösteriyor. Ilk olarak regülasyonlar doğrultusunda müşterilerin risk profil anketleri ve testleri yapılıyor, piyasa fiyatlamalarına karşılık alabilecekleri risklere bakılırsa seviyeleri belirleniyor. Bu anketler doğrultusunda yatırım önerisinde bulunduklarını kaydeden Mendi, şu bilgiyi aktarıyor: “Mevduat ürünlerinden yatırım fonlarına, durağan(durgun) getirili ürünlerden daha riskli grupta bulunan ürünlere kadar oldukça geniş bir ürün yelpazemiz bulunuyor. Müşterilerimiz dilerse TEB Yatırım’dan da danışmanlık hizmeti alabiliyor. Kendi risk grubuna ve beklentilerine bakılırsa uzman yatırım danışmanlarımız vasıtasıyla oldukca çeşitli ürün yelpazemizden kendilerine uygun bulunduğunu düşündükleri ürünleri seçebiliyorlar.”

ENFLASYONDA GERİLEME VE FAİZLERDE DÜŞÜŞ BEKLİYORLAR

Yapı Kredi Hususi Bankacılık ve Varlık Yönetimi Yönetim Başkanı Seda İkizler‘e bakılırsa, globalleşen dünyada, yatırımcılar için dünyadaki finansal piyasalardan uzak kalmak artık pek mümkün değil. Bu gelişmelere bağlı olarak alternatif yatırım ürünlerine artan bir ilgi gözlemlediklerinin altını çizen İkizler, sözlerini şöyleki sürdürüyor: “Bu durum öncelikli hedeflerimiz içinde da yer edinen, mevduat dışı nitelikli yatırım ürünlerinde gelişme vizyonumuzu ön plana çıkarıyor. Bu aşamada müşterilerimize nitelikli ürün odağında ve risk iştahlarını gözeterek yatırım alternatifleri sunuyoruz. Müşterilerimiz normal olarak getirilerini maksimize etmeye çalışıyorlar. Bundan dolayı mevduat dışı ürünleri, bilhassa Yapı Kredi Portföy uzmanlığı ile yönetilen ve varlıklarını hisse, emtia ve global piyasalar benzer biçimde değişik alanlarda değerlendiren yatırım fonlarını tercih ettiklerini görüyoruz. Risk iştahlarına bakılırsa hisse senetlerini yeğleyen hatta son zamanlarda yurt dışı hisseleri ile ilgilenen müşterilerimiz mevcut. Bu profildeki müşterilerimiz Yapı Kredi Mobil vasıtasıyla kolaylıkla yurt dışı borsalarda işlem gören hisse senetlerine yatırım yapabiliyor.”

Enis Kurtoğlu, önümüzdeki dönemde; enflasyonda gerileme ve faiz oranlarının düşeceği beklentisi ile müşterilerinin uzun vadeli TL mevduatı tercih ettiğini belirterek şöyleki devam ediyor: “Biz müşterilerimize risk ve beklentilerine bakılırsa yatırım yapabilecekleri tüm alternatif ürünleri sunuyoruz ve onların son sonucuna bakılırsa yatırımlarını değerlendiriyoruz. KKM’den çıkış meydana getiren müşterilerimizin TL mevduata dönerek yüksek faiz oranlarından yararlandıklarını, yatırım fonları yada eurobondlara da yatırım yaparak portföy çeşitlendirmesi ile risklerini azaltmaya çalıştıklarını gözlemliyoruz.”

UZUN VADELİ ÖZEL SEKTÖR TAHVİLLERİNE İLGİ YOĞUN

Oğuzhan Özark’a bakılırsa, ülkemizdeki yatırım evreninde, mevduat ürünlerini yeğleyen bir yatırımcı profilinden, hisse senedi, yatırım fonları ve durağan(durgun) getiri menkul kıymetler ile portföylerini çeşitlendirmek isteyen yatırımcı profiline bir dönüşüm yaşanıyor. Özark, geçtiğimiz dönemde hem TL hem de yabancı döviz eşeysel yatırımlarını yoğun olarak KKM ürünlerinde değerlendiren müşterilerinin artık konjonktüre bağlı olarak, yerli ve yabancı tematik ürünleri tercih ettiğine vurgu yapıyor. Direkt döviz yatırımının yerini, eurobond ve yabancı döviz cinsinden yatırım fonlarının aldığını söyleyen Özark, mevduat faizlerindeki artışa da dikkat çekerek şunları ekliyor: “Bilhassa, senenin ikinci yarısında faiz oranlarının düşme ihtimaline karşı, uzun vadeli {özel sektör} tahvilleri yoğun ilgi görüyor. Geçmişte riskli varlıklara mesafeli duran müşterilerimizin, son 1-2 yılda hisse senetlerine olan ilgisi artıyor ve bu alana mühim yatırımlar yapılıyor.”

MÜŞTERİ BEKLENTİLERİ DEĞİŞMEYE BAŞLADI

Doğal değişen ve dönüşen dünyada, hususi bankacılık tarafında da alan kişi beklentileri değişim gösteriyor. Seda İkizler’e bakılırsa, artık şirketlerin açık ve saydam olmalarının yanı sıra aldıkları aksiyonlarla sürdürülebilirlik adına pozitif yada negatif hangi sonuçlara tesir ettiklerini de görmek isteyen yatırımcılar, geçmişe bakılırsa finansal beklentilere ek olarak finansal olmayan sonuçlara da odaklanıyor. Müşteriler artık, bir tek elde edeceği finansal getiri ile ilgilenmiyor, yatırım meydana getirilen ürünün hangi amaçlara hizmet edeceğini de sorguluyor ve sonunda kendi dünya görüşü ile uyumlu ürünler seçiyor. Bu değişimi bilhassa daha genç alan kişi gruplarında deneyimlediklerini vurgulayan İkizler, sürdürülebilir gelecek için mesuliyet alan bir banka olarak bu doğrultuda müşterilerine en doğru ürünleri sunmaya çalıştıklarını ifade ediyor.

Anadolubank Perakende Bankacılık Bölüm Başkanı Didem Karaca’ya bakılırsa, kişiselleştirilmiş ve geniş kapsamlı hizmetlerin yanı sıra, dijitalleşmiş ve sürdürülebilir hizmetler de müşterilerin en mühim beklentileri içinde. Bundan dolayı bankalar, alan kişi beklentilerini karşılayabilmek için hizmetlerini ve teknolojilerini devamlı güncellemek durumunda.

Öteki taraftan, hususi bankacılık müşterileri için finansal bilgilerinin güvenliği ve gizliliği büyük ehemmiyet taşıyor. Karaca, bu yüzden müşterilerin çalışmış oldukları bankadan veri güvenliği, siber güvenlik önlemleri ve kişisel bilgilerin korunması mevzusunda yüksek standartlar beklediklerini sözlerine ekliyor.

Seda İKİZLER / Yapı Kredi Hususi Bankacılık ve Varlık Yönetimi Yönetim Başkanı

“Farklılaştırılmış bankacılık deneyimi sunuyoruz”

Bankamızla bireysel anlamda yoğun emekleri olan, 6 milyon TL’nin üstünde finansal varlığa haiz müşterilerimize hususi bankacılık hizmetlerimizi sunuyoruz. Bu kişiler çoğu zaman değişik yatırım ürünlerine açık, yurt içi ve yurt dışı ekonomik gelişimleri tertipli olarak izlemek isteyen, yatırım uzmanlarından görüş alma beklentisinde olan müşterilerimiz oluyor. Varlık yönetimi öncelikli hizmet alanımız. Müşterilerimizin yatırımcı profillerine bağlı olarak genel yatırım tavsiyesi durumunda varlık dağılım önerilerinde bulunuyoruz. Hususi Bankacılık müşterilerimizi hem de kendilerine hususi olarak tasarlanmış danışmanlık hizmetleri ile miras, vergi, sanat, yurt dışı eğitim gayrimenkul ve filantropi benzer biçimde birçok mevzuda alanında uzman çözüm ortaklarımızla bir araya getiriyoruz. Hususi Bankacılık müşterilerimizin toplumsal hayatına pozitif katkı sağlayacak, ilgi alanlarına yönelik hususi kültür sanat etkinlikleri düzenleyerek, onlarla toplumsal ortamlarda da bir araya geliyoruz. Son olarak 24 modern sanat galerisinin bir araya gelmiş olarak organizasyonunu üstlendiği Art Show: Galeriler Buluşması’nın kurumsal sponsoru olduk.

Gökhan MENDİ / TEB Bireysel ve Hususi Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı

“Müşterilerimizin varlıklarına kıymet katacak çözümler geliştiriyoruz”

Müşterilerimizin ‘Hususi Bankacılık’ altında yönetilmesi için bankamızdaki toplam varlığının minimum 5 milyon lira olması planlanıyor. TEB Hususi Bankacılık olarak, Türkiye çapında yerleşik 14 Hususi Bankacılık Merkezi ile müşterilerimizin gerekseme ve beklentilerine uygun, kişiye hususi, ustalaşmış hizmet anlayışıyla varlıklarına kıymet katacak çözümler geliştiriyoruz. Yatırım Danışmanlığı, tertipli strateji raporlarına erişim, TEB mobil onay ile CEPTETEB Mobil Bankacılık ve İnternet Bankacılığı kanalı üstünden müşterilere yönerge gönderimi ve onaylarının alınması benzer biçimde birçok hizmeti Hususi Bankacılık müşterilerimizle bir araya getiriyor, müşterilerimizin memnuniyetini devamlı ölçümleyerek ürün ve hizmetlerimizi geliştiriyoruz. Hususi Bankacılık müşterilerimizi TEB Hususi Infinite Kart ile havalimanı lounge hizmetinden süratli geçiş ayrıcalığına, CEPTETEB Mobil Uygulaması altında yer edinen ve değişik kategorilerde yarar elde eden TEB Hususi Ayrıcalıklar ile buluşturuyoruz. TEB olarak dünyanın 1 numaralı tenis destekçisi konumunda olan global ortağımız BNP Paribas’ın bu alandaki 40 yılı aşkın tecrübesini de arkamıza alarak 2011 yılından bu yana Türkiye’de tenis sporuna destek veriyoruz. BNP Paribas’ın sponsoru olduğu Roland Garros Tenis Turnuvası’nda her yıl Hususi Bankacılık müşterilerimizi ağırlıyoruz.

Enis KURTOĞLU / QNB Finansbank Bireysel Bankacılık ve İşletme Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı

“Seçkin restoranlarda indirim fırsatı sunuyoruz”

Müşterilerimize bankamız ve iştiraklerimizin tam sinerjisi üstüne kurulu emek harcama modelimiz ile bir tek Türkiye’de değil, dünyadaki tüm yatırım enstrümanlarına ulaşım imkanı sağlıyoruz. Müşterilerimize Kur Korumalı Mevduat, Vadeli TL ve döviz mevduat, gömü bonosu, devlet tahvili, yatırım fonları, eurobond, yerli/yabancı hisse senetleri, borsa yatırım fonları ve türev ürünlerde işlem yapabiliyoruz. Yatırım ihtiyaçlarının yanında emeklilik, sigorta, finansal kiralama benzer biçimde taleplerinde de en kaliteli hizmeti sunmaya çaba ediyoruz. Dijital dönüşüme imza atarak değişen teknolojinin ve dijital bankacılığın sağlamış olduğu olanakları en etkili şekilde kullanıyoruz. Müşterilerimizin günlük hayatta karşılarına çıkan gereksinimlerinde da yanlarında oluyoruz. Bu kapsamda müşterilerimize QNB First Mobil uygulaması üstünden kolaylıkla erişebildikleri geniş bir imtiyaz paketi sunuyoruz. Havalimanına VIP aktarma, parasız havalimanı ayrıcalıkları ile fast track ve lounge kullanımı, Miles&Smiles QNB Private kredi kartıyla hususi oranlarla Mil kazanımı, Bodrum ve Çeşme’de seçkin beach ve restoranlarda indirimler benzer biçimde çeşitli ayrıcalıklar sunuyoruz. Günlük gereksinimlerini da gözeterek, parasız kuru temizleme hizmeti, indirimli hususi sürücü hizmeti, Netflix ve Apple uygulamaları benzer biçimde dijital platformlarda yüzde 50 indirim, QNB First Kütüphane’den parasız kitaplar benzer biçimde yaşamın her alanından ayrıcalıklar sağlıyoruz.

Oğuzhan ÖZARK / DenizBank Bireysel ve Hususi Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı

“Risk tercihlerine uygun yatırım ürünlerimiz mevcut”

Bankamızdaki birikim tutarı 5 milyon TL ve üstünde olan müşterilerimize, yatırım ürünlerinde uzman kadromuz ve geniş ürün yelpazesine haiz Hususi Bankacılık şubelerimizden hizmet veriyoruz. Birikim tutarı alt kırılımında, mevduat, yatırım fonu, hisse senedi, durağan(durgun) getirili menkul kıymetler benzer biçimde tüm yatırım ürünlerine bakılıyor. 5’i İstanbul’da olmak suretiyle, Türkiye genelinde yaygın olan, tasarımı ve konsepti ile öteki şubelerimizden farklılaşan toplam 19 Hususi Yatırım Merkezimiz ile hizmet sunuyoruz. Tüm merkezlerimizde, müşterilerimize risk tercihlerine uygun yatırım ürünleri sunan, kişiye hususi alan kişi temsilcilerimiz ve yatırım danışmanlarımız bulunuyor. Tüm şubelerimizde işlemlerde öncelik, yalnızca hususi bankacılık müşterilerimize hizmet veren Deniz Hususi Hattımız ile kontakt merkezi işlemlerinde kolaylık, mobil bankacılık kanalımızdan parasız para aktarma işlemleri, ATM’lerimizden yüksek nakit çekim limiti, nakit para yatırma işlemleri için parasız nakit taşıma hizmeti ve parasız kiralık kasa benzer biçimde birçok avantaj sunuyoruz. Müşterilerimiz ek olarak otel ve restoranlardan kuru temizleme ve kuaför harcamalarına kadar birçok sektörde indirimler sunan Private kredi kartımıza ve parasız lounge, ayrıcalıklı uçuş işlemleri benzer biçimde gezi ayrıcalıklarıyla dolu Tav Passport Kart’a haiz olabiliyor.

Didem KARACA / Anadolubank Perakende Bankacılık Bölüm Başkanı

“Kişiye hususi finansal ürün ve hizmetlerimiz var”

Hususi Bankacılık klasmanına giren müşterilerimizi, ‘5 milyon TL ve dengi döviz eşeysel üstünde bakiyesi olan ve etken yatırım ürünü kullanan müşteriler’ olarak tanımlıyoruz. Hali hazırda Hususi Bankacılığa bağlı 18 şubemizde müşterilerimize hizmetlerimizi sunuyoruz. Hususi Bankacılık kapsamında uzman temsilcilerimizle sunduğumuz kişiye hususi finansal ürün ve hizmetlerimizin yanı sıra ayrıcalıklarımızla da sektörde ayrıştığımızı söyleyebilirim. Satın alan memnuniyeti odaklı yaklaşımımız kapsamında müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştıracak ve onlara konfor alanları yaratacak birçok avantaj da sunuyoruz. Bu bağlamda mevcud hususi bankacılık hizmetlerimiz; havalimanlarına VIP aktarma hizmeti, Anadolubank World Elite Kredi Kartı Lounge Key Hizmeti ve Sabiha Gökçen Havalimanı’nda bulunan “Allways Süratli Geçiş” noktalarından Havalimanı Süratli Geçiş Hizmeti ile müşterilerimizin seyahatlerini kolaylaştırıyoruz. Ek olarak online yoga-pilates derslerine erişim, restoran harcamalarında yüzde 20 iade olanağı benzer biçimde avantajlarla da müşterilerimizin toplumsal yaşamlarında pozitif tesir yaratmayı hedefliyoruz.

ING’den 7/24 Hususi Bankacılık Hattı

ING Türkiye’de minimum 5 milyon TL bakiyesi olanlar ‘Hususi Bankacılık’ müşterisi olabiliyor. Banka, hususi bankacılık hizmetleri kapsamında müşterilerine seyahatten hava alanlarındaki deneyimlerine, yemekten alışverişe kadar birçok alanda, müşterilerinin yaşam seçimi, hedef ve önceliklerini de gözeterek ihtiyaca uygun fark yaratan çözümler sunuyor. ING Hususi Bankacılık müşterileri, hedef ve önceliklerine uygun çözümlerden faydalanabiliyor. Ayrıcalıklarla ilgili hizmet talepleri ve informasyon almak için de 7 gün 24 saat Hususi Bankacılık Hattı’nı arayabiliyor. ING Hususi Bankacılık Kredi Kartı sahibi olanlar ve 6 ay süresince kredi kartını etken olarak kullananlar ise, ING Türkiye’nin hususi bankacılıktaki ek ayrıcalıklarından yararlanabiliyor. ING Hususi Bankacılık müşterileri, bir misafiriyle beraber birçok havaalanında lounge hizmetinden parasız yararlanabiliyor. Ek olarak müşterilerinin ING Hususi Bankacılık Kredi Kartı ile İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı İç Hatlar ve Dış Hatlar terminallerinde süratli geçiş hizmetinden ücretsiz bir şekilde faydalanabildiğini belirten Banka yetkilileri, bunun yanı sıra yüzde 50 otopark tutarı indirimi ve restoranlarda çeşitli ayrıcalıklardan yararlanabildiklerini kaydediyor.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )