Pasifik Teknoloji, Türkiye’nin ilk insansız helikopteri Alpin ile adını duyuran Titra Teknoloji A.Ş.’nin yüzde 51’ini, hazırlatılan değerleme raporu kapsamında tespit edilen 478.197.000 TL karşılık ile satın aldı. İnşaat ve gayrimenkulden internasyonal lojistiğe, gıdadan imalat sanayiine, enerjiden madenciliğe kadar değişik sektörlerde mühim başarılara imza atan Pasifik Grubu bünyesinde bulunan ve 13 Şubat’ta Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlamış olan Pasifik Donanım ve Yazılım Informasyon Teknolojileri A.Ş. (Pasifik Teknoloji), bu satın almayla ürün ve hizmet kapsamını genişletmeyi hedefliyor.

Pasifik Grubu CEO’su F. Nusret Dur, halka arz sürecinde de belirttikleri benzer biçimde şirket satın alma ve birleşmeler ile Pasifik Teknoloji’nin hem ürün ağını geliştirmek hem de yeni pazarlara açılmak için yatırımlarına devam ettiğini söylemiş oldu. Ankara merkezli Titra Teknoloji’nin yüzde 51 oranındaki hissesini 478 milyon 197 bin TL karşılık karşılığında satın aldıklarını ifade eden Dur, şunları söylemiş oldu:

“Titra, Türkiye’nin ilk insansız helikopteri olarak envantere alınan Alpin ile adını duyuran bir şirket. Askeri ve sivil kullanıma uygun insansız hava araçları sistemleri, akıllı sıhhat sistemleri, akıllı şehirler, suni zeka, siber güvenlik teknolojileri, büyük veri (big data) analizi benzer biçimde alanlarda inovatif projeler üretiyor. Titra Grup şirketleri bilişim alanında entegratörlük ve saha bakım hizmetleri, envanter yönetimi benzer biçimde alanlarda da kurumsal müşterilere ve çeşitli kamu kurumlarına hizmet sunuyor.”

Söz mevzusu satın almayla beraber teknoloji sektöründeki güçlerini mühim seviyede artıracaklarını özetleyen F. Nusret Dur, satın almanın peşinden Titra Teknoloji’nin kurucu ortağı olan M. Selman Dönmez’in de Pasifik Teknoloji’nin Genel Müdürü olarak atandığını duyurdu.

“Mühim işlere imza atacağız”

Pasifik Teknoloji Genel Müdürü M. Selman Dönmez, Pasifik Teknoloji çatısı altında Titra Teknoloji’nin fazlaca mühim işlere imza atacağına inancının tam bulunduğunu söylemiş oldu. “Güvenlik ve müdafa alanında Türkiye’nin ilk insansız helikopteri Alpin’in yanı sıra DELİ Taktik Kamikaze Sistemi, PARS Gözcü İHA ve sürü yeteneklerinin eklendiği insansız sistemler son 3 yılda geliştirdiğimiz mühim ürünler içinde içeriyor” diye konuşan Dönmez, Titra’nın öne çıkan ürün ve hizmetleri hakkında şu detayları verdi:

“Son 10 yılda insansız hava araçlarının askeri ve sivil alanlarda kullanımlarının artması ile beraber gelişen teknolojilerin etkisiyle, insansız araçlar hayatımızda daha da etken olarak yer almaya başladı. Sivil alanda taşımacılık başta olmak suretiyle afetlerle mücadeleden güvenlik amaçlı kullanımlara kadar birçok alanda kullanılmak suretiyle geliştirilmeye devam eden insansız sistemlerin, bilhassa taşımacılıkta üstleneceği rol fazlaca büyük. Tedarik zincirinin gelecekte en mühim ayaklarından biri de insansız lojistik olacak. Sürdürülebilirliğin kaçınılmaz olduğu her alanda yazılım ve robotik teknolojilerin yaşamımıza girmesi benzer biçimde taşımacılık ve lojistik alanında da insansız hava araçları fazlaca mühim bir rol alacak. Pasifik Teknoloji çatısı altında bu teknolojileri yerli olarak geliştiriyor olmamız, bizlere stratejik avantajlar sağlıyor. İnsansız teknolojilerde birçok dost ve kardeş ülkeyle beraber çalışmak için görüşmelerimiz devam ediyor. Bu yıl içinde bu görüşmelerin ihracatımıza fazlaca büyük katkılar sunacağına inanıyorum.”

Genç, yetenekli, gelişime açık 387 kişilik bir ekip olduklarını ifade eden Dönmez, “Yalnız müdafa alanında değil, sıhhat teknolojileri, suni zeka sistemleri, bilişim ve akıllı şehirler alanlarında da ürün geliştiriyoruz. Bu alandaki çalışmalarımızla da ülkemizin mühim projelerine katkı sağlıyoruz” diye konuştu.

M. Selman Dönmez, satın almanın tamamlanmasının peşinden Pasifik Teknoloji çatısı altında mevcut ürün ve hizmetleri daha da geliştireceklerini ve teknoloji alanında hem ulusal hem de internasyonal arenada fazlaca kuvvetli bir oyuncu olacaklarını söylemiş oldu.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )