İtiraf ediyorum ki, yeni Peugeot 508’in fotoğraflarını gördüğüm an büyülendim. Gerçi şimdiye kadarki tecrübelerim, asıl kararımı otomobili canlı gördüğümde vermemi söylüyordu. Şu sebeple bildiğiniz benzer biçimde medya fotoğrafları; dünyanın en iyi fotoğrafçıları tarafınca, en güzel mekânlarda, en iyi açılardan kareleniyor. Bu bir bilim, kaba tabirle ‘tipsiz’ bir otomobil bile güzel gösterilebilir. Tabii işin içinde bir de retouch denen photoshop operasyonları kısmı var.

Öteki taraftan bu bir zevk meselesi, benim beğendiğimden hoşlanmak zorunda değilsiniz. O yüzden yazılarımda uzun uzun tasarımdan bahsetmeyi pek tercih etmiyorum. Gene de otomobil satın alma sonucunda en mühim unsurların başlangıcında tasarım geldiğini de unutmamalıyız. İşte yeni Peugeot 508’in Monaco’da düzenlenen internasyonal basın lansmanına giderken aklımda bu düşünceler dolaşıyordu. İşin bir başka boyutu da tasarımın her şey olmadığını bilecek kadar uzun süredir bu işin içinde olmam. Eğer bir otomobil; güvenli, verimli, fonksiyonel, performanslı ve rafine bir sürüşe sahipse, fena görünse bile pazarda şansı olabilir. Doğal bu ilk anda olmaz. Kulaktan kulağa iyi bir otomobil olduğu yayıldıkça satış şansı da aynı oranda artar. Tüm bunlara haiz olmayan fakat iyi görünen bir otomobilse ölü dünyaya gelmiştir. Şu demek oluyor ki Peugeot 508, pazarda başarı göstermiş olmak istiyorsa, sportif görünmüş olduğu kadar sürüşüyle de bunu ispatlamalı. Son dönemde üretilen Peugeot modellerinin bunu iyi mi başardığını iyi bildiğimden aslına bakarsak 508’den kuşkum yoktu fakat kesinlikle kullanmak ve kati sonucu ondan sonrasında vermek lazımdı.

Tüm Peugeot 508 Motor Seçeneklerini Kullandık!

Monaco’ya verdiğimizin ertesi günü, sabahın erken saatlerinde 508’ler bizi karşıladı. Değişik renk seçenekleri, donanım paketleri ve değişik motor alternatifleriyle emrimize sunulmuşlardı. Ayrıca otomobili canlı gördüğünde ne düşündün diye sorabilirsiniz. İnanın fotoğraflardan bile iyi görünüyor. Aslına bakarsanız Peugeot, bu köktencilik sedanında (aslına bakarsak bir sedan değil, liftback demek daha doğru bu sebeple bagaj kapağı arka camla beraber açılıyor) klasik orta derslik otomobillere rakip olmayı düşünmüyor. Şu demek oluyor ki ilk anda akla geldiği benzer biçimde VW Passat ve Renault Talisman benzer biçimde otomobilleri hedeflemiyor. Aslolan rotasında VW Arteon benzer biçimde coupe görünümlü sportif araçlar var. Bunun için bundan önceki nesil 508’e gore uzunluk ve yükseklik azalmış, genişlik ise artmış. İşte bu kadar sportif görünmesinin aslolan sebebi bu.

Peki, Fransızlar niçin böylesine köktencilik bir değişikliğe imza atmış? Klasik bir orta derslik sedan tasarlasalardı daha çok satmazlar mıydı? Aslına bakarsak durum öyleki değil. Son on yılda düşüş gösteren geleneksel D segmenti sedan satışları, Avrupa pazarında son dört senedir mevcut seviyesini zor da olsa koruyor. Tüketim alışkanlıklarındaki değişiklik ve bilhassa tasarımsal coşku beklentisi, müşterilerin SUV segmentine kaymasına niçin olurken, büyük hacimli sedan otomobillerin hayatta kalması iyice zorlaştı. Bunun için daha sportif bir sürüş ile emsalsiz bir tasarıma sunmak gerekiyor.

Müşterilerin gereksinimlerini göz önünde bulunduran tasarımcılar, alışagelmiş geleneksel bagaj kapağına haiz dört kapılı bir sedan yerine, beş kapılı “fastback” beden tipine haiz bir coupe-sedan formu tercih etmişler. Coupe tarzında aerodinamik çizgilere haiz olan 508, 1.40 metrelik yüksekliğiyle daha alçak bir siluet sergiliyor. Aracın ön kısmı, agresif tasarım detaylarıyla dikkat çekiyor. Markanın imzası durumunda olan merkezi ‘aslan’ logosuna haiz heybetli ön ızgarayı, tam LED ön farlar çevreliyor. Markanın en güncel konsept otomobili Peugeot Instinct’ten esinlenilen yeni Peugeot 508, ince ve keskin bir ifadeye haiz ön far benzer biçimde tasarım detaylarıyla bununla beraber Peugeot 504 ve 504 Coupe modellerine de gönderme yapıyor. Dikey konumlu LED gündüz farları emsalsiz bir kimlik kazandırırken, keskin hatlar ve geniş hava girişleri dinamik olmasıyla birlikte agresif bir görünümü de bununla beraber getiriyor.

Köktencilik tasarımlı bir sedan

Yeni Peugeot 508’in dinamizmine vurgu icra eden yatay konumlu motor kaputu mümkün olduğunca alçak tutulurken büyük bir titizlikle işlenen beden bilgileri kalite algısını artırıyor ve araca daha premium bir görünüm katıyor. 4.75 metre ile 4.83 metre uzunluğundaki önceki nesilden 8.0 santimetre daha kısa olan yeni Peugeot 508, kompakt boyutların getirisi olarak daha yüksek manevra kabiliyetine haiz. Yüksek omuz çizgisi ve dar cam alanlar kadar çerçevesiz kapılar da dinamik bir görünümü bununla beraber getiriyor. Arkadan bakıldığında üç bölüm olarak tasarlanan ve ince yapısıyla ön farların tasarım dilini devam ettiren üç boyutlu tam LED stop lambalarının arasını boydan boya dolduran parlak siyah açık oturum dikkat çekiyor. Peugeot’nun güncel tasarım dilini yansıtan bu mimari, dinamik bir görünümü bununla beraber getirirken kalite algısını da yükseltiyor. Ön tasarımda olduğu benzer biçimde arka tasarımda da en güncel konsept otomobillerden esintileri bünyesinde barındırıyor ve marka aidiyetine vurgu yapıyor. Tavan çizgisini zarif bir halde devam ettiren bagaj kapağının ardında 487 litrelik bir bagaj gizleniyor.

i-Cockpit’in en yeni nesli
Her bir ayrıntısı büyük bir özenle işlenen kaliteli iç mekân, en güncel Peugeot i-Cockpit versiyonuna haiz. İlk olarak 2012 senesinde Peugeot 208 ile yollara çıkan i-Cockpit, seneler süresince pazara sunulan her yeni modelle daha da gelişti. Peugeot 2008’den Peugeot 308’e ve Peugeot ürün gamının en yeni SUV modelleri 3008 ile 5008’e kadar üç değişik Peugeot i-Cockpit nesli markanın ürün gamında yaşam buldu. Peugeot i-Cockpit; kompakt boyutlu direksiyon simidi, 8:3 formatında 10.0 inç büyüklüğünde kapasitif dokunmatik ekran ve 12.3 inç büyüklüğünde yüksek çözünürlüğünde olan yükseltilmiş gösterge paneli olmak suretiyle, üç temel yapı elemanını bünyesinde barındırıyor. Altı değişik ekran moduyla kişiselleştirme imkânı sunan yükseltilmiş gösterge paneli direksiyonun derhal üstünde konumlandırılıyor ve sürüş ile ilgili tüm detayları sürücünün görüş alanında olacak şekilde gösteriyor. Böylece sürücü gözünü yoldan ayırmadan sürüşle ilgili tüm bilgilere kolaylıkla erişim sağlıyor. Aşağı yukarı gösterge paneli ile aynı yükseklikte bulunan merkezi dokunmatik ekran kullanım ergonomisiyle sürücünün yaşamını kolaylaştırıyor. Active donanım seviyesinde 8.0 inç büyüklüğünde bir ekran sunulurken Allure ve daha üst donanım seviyelerinde 10.0 inç büyüklüğünde daha büyük bir HD ekran devreye giriyor. Ekranın ve sürücünün elinin altında konumlandırılan ve orta konsola muhteşem bir halde entegre edilmiş olan parlak siyah, şalter tipi kısa yol düğmeleri; müzik sistemi, klima, navigasyon, vasıta ayarları, telefon ve mobil uygulamalar benzer biçimde temel fonksiyonlara süratli erişim sağlıyor. Yeni Peugeot 508’de ek olarak boost ve relax isminde olan, kişiselleştirmeye uygun iki değişik ambiyansıyla i-Cockpit Amplify özelliği de sunuluyor. Bu donanım; ortam aydınlatma yoğunluğunu ve ekran rengi ayarları ile görme; müzik ve ambiyans ayarları ile işitme; fazlaca nokta masaj özelliği ile de dokunma duyularını harekete geçiriyor. i-Cockpit Amplify, bununla beraber eco, sport, comfort ve düzgüsel olmak suretiyle dört sürüş modu seçimi üstünden aracın sürüş stiline müdahale etme imkânı tanıyor. Sistem, motor tepkileri haricinde etken süspansiyonla donatılan araçlarda süspansiyon sertliğine de erişim olanağı sunuyor. Yeni Peugeot 508, haiz olduğu niteliklerle gezi konforuna tamamen yeni bir boyut kazandırıyor. Kullanılan araç-gereç kalitesi ve detaylara gösterilen itina, sürücü ve beraberindeki yolcuların rahat ve konforlu bir ortamda gezi etmesini sağlıyor. Sürücü koltuğu ve Allure donanım seviyesinden itibaren ön yolcu koltuğu ergonomisi, kapsamlı pozisyon ayarı ve bel desteğiyle AGR etiketine haiz. Bu özellik Active donanım seviyesinde opsiyonel sunuluyor. Ek olarak sekiz yönlü ve iki tane bellek fonksiyonuna haiz elektrikli koltuklar, beş değişik masaj programına haiz sekiz keseli masaj koltukları da sunuluyor.

Her bir detayın büyük bir özenle ele alındığı kokpitin değişik noktalarına serpiştirilen gizleme alanları 32 litreye varan hacimleriyle vasıta içindeki minik eşya karmaşasının önüne geçerken; USB girişi, Aux girişi ve biri bagajda olmak suretiyle iki tane 12 Volt soketi, çağıl son zamanların gereksinimlerini yerine getiriyor. Panoramik açılır tavan, kabin içine ferah bir ambiyans kazandırırken Fransız ses sistemi uzmanı Focal imzasını taşıyan premium ses sistemi yolculukları keyfe dönüştürüyor. Peugeot 508, sürüş tadı noktasında da markanın DNA’sına sadık bir yapı sergiliyor. Yeni Peugeot 508, optimize edilmiş mimarisiyle, kompakt dış boyutlarla kullananların gereksinimlerini yerine getiren fakat onları rahat da ettiren geniş yaşam alanını aynı potada eritiyor. Ön ve arka koltuk baş mesafesi Audi A5 Sportback ile aynı seviyelerdeyken 1455 mm’lik ön dirsek mesafesi Audi’den 50 mm ve arka bacak mesafesi de 30 mm daha geniş. Fakat her iki model de aynı uzunluğa haiz. Anahtarsız giriş ile oluşturulan elektrikli bagaj kapağının ardında 487 litrelik bir bagaj gizleniyor. Önceki nesil ile kıyaslandığında daha geniş yükleme ağzına ve alçak yükleme eşiğine haiz olan bagaj, erişim ve kullanım kolaylığı ile öne çıkıyor. 2/3-1/3 oranında iki parça olarak katlanan arka koltuk sırtlıkları ve kayak taşıma açıklığına haiz kolçak benzer biçimde detaylar fonksiyonelliği destekliyor. Arka koltuk sırtlıkları katlandığında bagaj hacmi 1537 litreye kadar çıkıyor.

2018 Model Peugeot 508 ve EMP2 platformu
Yeni nesil Peugeot modelleri benzer biçimde 508 de EMP2 platformu üstüne yükseliyor. Yüksek beden rijitliği yardımıyla yalnız üstün sürüş dinamikleri sunmakla kalmayan EMP2 platformu, bununla beraber önceki nesil ile kıyaslandığında 70 kilogram’ye varan ağırlık pozitif yanları ve buna bağlı olarak üstün yakıt verimliliği sunuyor. Gene EMP2 platformunun yansıması olarak konforla sürüş dinamizmini aynı potada eriten bir süspansiyon geometrisi de bununla beraber geliyor. GT versiyonunda ve tüm benzinli motor seçeneklerinde standart olarak, 2.0 litrelik dizel motor seçeneğinde ise isteğe bağlı olarak sunulan etken süspansiyon kontrolü, konfor seviyesini daha da arttırıyor. Her bir motor seçeneği için uygulanan süspansiyon ayarı yardımıyla bozuk zeminde de mümkün olan en iyi süspansiyon konforu sağlanabiliyor. Yeni Peugeot 508 için ayarlanan elektrikli direksiyon sistemi, üstün sürüş tadı ile manevra kolaylığını muhteşem bir halde harmanlıyor. Çağıl ve zarif bir tasarıma haiz elektrikli vites kolu ile kumanda edilen yeni sekiz ileri EAT8 otomatik şanzıman, sürüş tadı ile yakıt verimliliğinin en iyi dengesini sunuyor. Vasıta gövdesinde uygulanan etkin NVH (Noice, Vibration and Harshness) çözümleri, boyut optimizasyonu, ağırlık düşürmeye yönelik önlemler ve sürtünme katsayısını düşüren aerodinamik çözümler, CO2 emisyon salınımını şimdiye kadar elde en düşük seviyelere düşürüyor.

2018 Model Peugeot 508, yeni nesil Euro 6.c normuna uyumlu PureTech ve BlueHDi motorlar (gelişmiş SCR teknolojisi) yardımıyla sınıfının en iyi CO2 emisyon salınım değerlerine imza atıyor. 1.6 litre PureTech motordan geliştirilen; PureTech 180 ve PureTech 225 olmak suretiyle iki yeni benzinli motor 508 ile beraber satışa sunuluyor. Dizel cephesinde ise 1.5 lt ve 2.0 lt BlueHDi motorlardan geliştirilen; BlueHDi 130, BlueHDi 160 ve BlueHDi 180 olmak suretiyle üç değişik değişik alternatif sunuluyor. Bu motorların hepsi EAT8 otomatik şanzımanla sunuluyor. Manuel şanzıman, tüm motor seçenekleri içinde yalnız 1.5 lt BlueHDi 130’da mevcut.

Son Model Peugeot 508 Performans Değerleri Iyi mi?

Performans verilerine bakıldığında, 180 HP’lik PureTech motorun 250 Nm tork ürettiğini görüyoruz. 230 km/s maksimum hıza ulaşan bu otomobilin 0-100 km/s hızlanması 7.9 saniye. Averaj yakıt tüketimi ise 5.4 lt/100 km olarak açıklanıyor. Doğal tüm bu verilerin düşük sürtünmeli lastiklerle ve düşük çaplı jantlarla elde edildiğini de belirtmekte yarar var. 18-19 inç jantlı modellerde performans değerleri birazcık düşüyor. En kuvvetli motor seçeneği olan PureTech 225, 1598 cc’lik hacmine karşın üstün bir performans sunuyor. 5500 d/d’de 225 HP güç ve 2500 d/d’de 300 Nm tork sunan bu motor, 0-100 km/s hızlanmanın 7.3 sn’ye düşmesini sağlıyor. Maksimum hız 250 km/s olarak verilirken, yapınak verisi averaj yakıt tüketimi 5.6 lt/100 km. Dizel cephesinde 2.0 lt’lik BlueHDi motorun 160 ve 180 HP’lik iki versiyonu var. Her iki motor da 400 Nm tork üretiyor. BlueHDi 180’in maksimum hızı 235 km/s. 0-100 km/s hızlanma 8.3 saniye olarak açıklanıyor ve averaj tüketim de 4.7 lt/100 km olarak açıklanıyor. Vatanımızda en fazlaca satılması beklenen motor seçeneği ise 1.5 lt’lik BlueHDi 130. Bu motoru manuel şanzımanlı versiyonu ülkemize gelmeyecek. EAT8 otomatik şanzımanlı versiyon, 210 km/s maksimum hıza erişebiliyor. 1750 d/d’de elde edilmiş 300 Nm torkuyla 0-100 km/s hızlanmasını 9.7 sn’de tamamlayan otomobil, averaj olarak 3.7 lt/100 km benzer biçimde fazlaca düşük bir yakıt tüketimine haiz.

2018 Model Peugeot 508 EuroNCAP Kriterlerine Uygun mu?

Yeni Peugeot 508 EuroNCAP kriterlerini de yerine getiren en güncel sürüş destek sistemleri ve varlıklı bir donanım seviyesiyle yollara çıkıyor: Segmentinde bir ilk olan gece görüş sistemi, gece sürüşlerinde de 140 km/s hıza kadar yayaları ve bisikletlileri algılayan yeni nesil otomatik acil durum fren sistemi ve çarpışma uyarı sistemi, etken şeritten çıkma uyarı sistemi, sürücü bitkinlik uyarı sistemi, otomatik far kontrolü, hız sınırı tanımlaması ve önerisi, gelişmiş trafik işareti tanımlama sistemi, EAT8 otomatik şanzıman ile dur-kalk desteği de sunan uyarlanabilir hız sabitleme sistemi, şerit takip Sistemi ve kör nokta uyarı sistemi, yeni Peugeot 508’in sürüş destek sistemleri içinde. Sürüş güvenliğine yönelik donanımlar haricinde kent içinde sürücünün yaşamını kolaylaştıran 360 aşama görüş açısına haiz park yardımcısı Visiopark 2 ve tespit etmiş olduğu park yerine direksiyon, gaz ve frene müdahale ederek kendi kendine park eden yeni nesil Full Park Assist benzer biçimde donanımlar da Peugeot 508’de sunuluyor. Çağıl son zamanların gereksinimlerini her anlamda yerine getiren yeni Peugeot 508, bir takım bağlanabilirlik çözümü sunuyor. Android Auto, Apple Carplay ve MirrorLink uyumlu Mirror Screen akıllı telefon ile vasıta içinde muhteşem bir entegrasyon sunarken ‘Qi’ normlarına uyumlu akıllı telefonlar için sunulan kablosuz şarj noktası vasıta içindeki kablo karmaşasına son veriyor. Peugeot Connect paketi kapsamında ise TomTom Traffic üç boyutlu web bağlantılı navigasyon devreye giriyor. Yeni Peugeot 508’in üretimi Mulhouse tesislerinde gerçekleşirken, motor ve aktarma organları Tremery ve Douvrin tesislerinde üretiliyor. Otomobil, Türkiye’de senenin son çeyreğinde satışa sunulacak.

Yeni Peugeot 508 Yorumları

Mert Yılmaz’ın Yeni 508 yorumları şöyleki: Peki, sürüş özellikleri iyi mi? Böylesine sportif görünen bir otomobil için en mühim sual bu. Eskiden beri tüm Peugeot modelleri iyi yol meblağ. 508 de bu DNA’yı sonuna kadar kullanmış. Monaco ve Fransa’nın virajı dağ yollarında da kullanma fırsatı bulduğumuz otomobil, tüm motor seçeneklerinde tatminkar bir performans ortaya koyarken, virajlarda da yüksek sürüş tadı sunuyor. 225 HP’lik versiyon bende ciddi bir satın alma isteği uyandırdı bu sebeple istenildiğinde fazlaca performanslı, istenildiğinde de oldukça azca yakan bir aile otomobili haline gelebiliyor. Bilhassa minik çaplı direksiyon simidi, 508’in sürüş keyfini artıran en mühim detaylar içinde. Oldukça tepkili olan direksiyon sistemi virajlı yollarda sürücüye büyük bir destek sağlıyor. Yeni 508’e ilk bindiğim anda tavanının birazcık basık bulunduğunu düşündüm. Boyum 1.87 metre ile ortalamanın birazcık üstünde. Son zamanlarda SUV araçlar kullanmaya da fazlaca alıştık. Acaba bu basıklık hissi ondan mı ileri geliyor diye de düşünmedim değil. Bu his otomobille bütünleştikçe azaldı fakat 508’in en geniş ve ferah sedanlar içinde bulunduğunu söylemek zor. Aslına bakarsanız Fransızların bu şekilde bir amacı da yok. Onlar sportifliği ön planda olan, coupe seçimi bir otomobil yaratmak istemiş ve bunda da fazlaca başarı göstermiş olmuşlar. Fiyatı hemen hemen belli değil fakat 200 bin TL’nin altında olacağını hayal bile etmeyin derim. Eğer rekabetçi bir fiyata haiz olursa fazlaca satılacağına inanırım bu sebeple her anlamda sınıfına bir dinamizm getirmiş olduğu ortada. Fransız otomobillerini fazlaca seven biri olarak bu kadar şık ve kaliteli bir otomobil ortaya çıkardıkları için tasarımcı ve mühendisleri ek olarak kutuluyorum…

2018 Model Peugeot 508 Teknik Özellikleri
Model Peugeot 508 1.5 BlueHDi EAT8
Fiyat Hemen hemen belli değil
Motor 1499 cc, 4 silindirli, DOHC, 16V, turbo dizel
Güç 130 HP 3750 d/d
Tork 300 Nm 1750 d/d
0-100 km/s 9.9 sn
Maksimum hız 210 km/s
Şanzıman 8 ileri otomatik
Yakıt tüketimi 3.7 lt/100 km
Bagaj hacmi 487 lt
Ağırlık 1420 kilogram

(Toplam: 1, Bugün: 1 )