Porsche, elektrikli otomobil piyasasına giren geleneksel spor otomobil üreticileri içinde ilk sıralarda içeriyor. Şirket Taycan’ı 2019 senesinde piyasaya sürdü. Orijinal Taycan kuvvetli ve güzel görünümlü bir araçken, menzil ve hızlanma mevzularında Tesla Model 3 kendisinden ucuz rakiplerinin peşinde kalıyordu. Doğal bunu istemiyorsanız, daha pahalı Turbo S modelini satın almanız da mümkündü.

Taycan’ın 2025 model “güncellenmiş” versiyonu, tüm bu sorunları çözecek benzer biçimde duruyor.

Yeni Taycan, dışarıdan selefine fazlaca benziyor, yalnız dikkatli bakarsanız LED Matrix farlarını ve yenilenmiş arka stoplarını ayırt edebilirsiniz.

Değişimler fazlaca büyük değil, sadece arka stoplar ve farlar tekrardan tasarlandı.
Credit: Porsche

Mevzu güç ve menzile vardığında ise, yeni Taycan “koşacak”. Porsche, aracın yeni aktarma organlarıyla yeni bir arka aks motoruna haiz bulunduğunu ve önceki modellerden 80 kW daha çok güç sunacağını söylüyor. Arkadan itişli Taycan’ın 0 – 100 hızlanması 4,5 saniye (önceki modelden 0,6 saniye daha süratli). Taycan Turbo S aynı hıza yalnız 2,3 saniye içinde ulaşıyor ve bu da onu “Porsche’nin en süratli seri üretim otomobili” yapıyor.

Taycan’a ek güç elde eden 10 saniyelik bir “ek besleme” özelliği de var sadece ne kadar güç verdiği modele gore değişiyor. Porsche, temel modelin 60 kW ek güç aldığını söylerken, en üst model olan Turbo S, kalkış kontrolü de kullanarak 140 kW ek güce ulaşabiliyor. Bu da aracın maksimum enerjisini 938 beygire çıkarıyor. Bu rakamlar, aracı Porsche tarafınca üretilen en kuvvetli seri üretim otomobil yapıyor.

Cross Turismo sürümü bu yıl sohbaharda karşımızda olacak
Credit: Porsche

Kim bilir en önemlisi, Taycan’ın pili Performance Battery Plus paketi ile 93 kWh’den, 105 kWh’ye çıkıyor. Porsche’nin Kaliforniya’da gerçekleştirdiği bir teste gore Taycan artık 587 kilometrelik mesafeyi kat edebiliyor. Aracın şarjı da hızlandı, ideal şartlar altında, Taycan’ı 800 voltluk DC şarj istasyonunda 320 kW’a kadar şarj edebiliyorsunuz.

Buna ek olarak, Porsche 400 voltluk ağlarda şarj hızını optimize edecek 150 kW DC/DC dönüştürücü sunuyor. Peki tüm bu rakamlar ne anlama geliyor? Porsche, ideal şartlar altında aracın pilinin yüzde 10’dan 80’e doldurulmasının yalnız 18 dakika süreceğini söylüyor.

Son olarak, yavaşlama/frenleme esnasındaki enerji geri kazanım kapasitesi de 290’dan 400 kW’a çıkarıldı, şu demek oluyor ki yüzde 30’luk bu artış, Taycan sahiplerine birazcık daha uzun menzil sunabilecek.

Porsche, Apple CarPlay’in aracın ekran ve fonksiyonlarına daha iyi entegre edildiğini söylüyor
Credit: Porsche

Aracın içine girdiğimizde ise bol miktarda ekran var sadece Porsche kullanıcı arayüzünü geliştirdiğini ve direksiyonun arkasına yeni bir denetim çubuğu eklediğini, sürücülerin bunu kullanarak sürüş destek sistemlerine daha kolay erişebileceğini söylüyor.

Öteki “güzellikler” içinde, daha iyi ısı yönetimi, daha iyi CarPlay entegrasyonu, adaptif havalı süspansiyonlu etken şasinin standart olarak gelmesi, daha çok tasarım ve özelleştirme seçeneği ve standart geliştirmelerden geniş bir sıralama içeriyor. Bunlar içinde da şerit değişiklik yapma yardımcısı, ortam aydınlatması, telefonlar için kablosuz şarj tablası ve elektrikli katlanan aynalar var.

Giriş seviyesi model için ABD’de belirlenen fiyat 99 bin 400 dolardan başlıyor (ortalama 3 milyon TL) ve eğer Taycan Turbo S Cross Turismo adlı en üst modeli seçerseniz 211 bin 700 dolarlık bir satmaca ödemeniz gerekiyor, şu demek oluyor ki ortalama 6.3 milyon TL. 2025 model Taycan sedan ve Cross Turismo şimdiden sipariş edilebiliyor, sedan modelinin teslimatının bu yaz, Cross Turismo’nun ise sonbaharda başlaması planlanıyor.


Stan Schroeder’in haberini Erinç Eröz Türkçeleştirdi

(Toplam: 1, Bugün: 1 )