[ad_1]

Portakal Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

 • 6 adet portakal
 • 2 su bardağı su (bardak ölçüsü 200 ml. )
 • 1 su bardağı portakal suyu
 • 2, 5 su bardağı şeker
 • Yarım limon suyu

Portakal Reçeli Tarifi Yapılışı

Herkese merhabalar. Daha önce size ayva reçelinin tarifini vermiştim, kahvaltılarımızı tatlandıran, misafirlerimiz geldiğinde herkesin dikkatıni çekecek, yediğinde memnuniyetini belli edecek portakal reçelinin tarifini vermek istiyorum.
Tam zamanı evlerimizde bol bol var ben rengi koyu olan kalın kabuklu portakalı tercih ediyorum.
Keskin bir tadı ve C vitamini deposu, canlı kokusuyla lezzetli bir meyve olan portakal sadece C vitamini bakımından değil aynı zamanda B vitamini, potasyum, kalsiyum ve magnezyum içerir. Bu kadar faydası olan meyvenin özellikle C vitamini deposu olan kabuklarını neden atalım. Güzel bir reçel yapmaya ne dersiniz.

 1. Öncelikle temiz yıkanmış portakalların kabuklarını uzunlamasına ince, ince kesip soyuyoruz ve beyaz kısımlarını reçelimizde acılık olmaması için bıçakla alıyoruz. Ben özellikle C vitamini beyaz yerinde olduğu için iki portakalın kabuklarının içini almadım o şekilde çok güzel dolgun oluyor. (Bir gün ıslattığım için acılık kalmıyor. )
 2. Portakal kabuklarını rulo yapıp iğneyle ipe diziyoruz, büyük bir kaba koyup üzerini aşana kadar su koyarak 5-6 defa suyunu değiştirerek bir gün suda bekletiyoruz.
 3. Ertesi gün ocağa tencereyi koyup su ilave ederek kaynatıyoruz içine kabuklarımızı bırakıp 10 dakika kaynatıyoruz ve süzüyoruz. Bu işlemi 2 defa tekrarlıyoruz (Ocağımızda yedek tenceremiz de kaynar suyu hazır edersek işimiz daha çabuklaşıyor. )
 4. Tenceremize şeker, su ve portakal suyunu ilave ederek ocağa koyuyoruz 5-6 dakika kaynadıktan sonra portakal kabuğunu ilave ediyoruz.
 5. Kaynamaya başlayınca kısık ateşte koyulaşana kıvama gelene kadar kaynatıyoruz (ben 45 dakika sürede pişirdim) bu sürede tenceremizin ağzı açık kalıyor, ara sıra üzerine gelen köpüğünü de alıyoruz.
 6. İnmeye yakın limon suyunu ilave ederek bir taşım daha kaynatıp ocaktan indiriyoruz
 7. Biraz soğuduktan sonra ipimizi portakal kabuğumuza çatalı tutarak çekiyoruz reçelimizi sıcak, sıcak kavanozlara koyuyoruz ve ters çeviriyoruz, soğuyuncaya kadar bu şekilde kalıyor
 8. Portakal suyuyla reçelimin rengi ve lezzeti çok güzel ve kıvamında oldu. Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun

Portakal Reçeli

Portakal Reçeli

Portakal Reçeli

Portakal Reçeli

Portakal Reçeli

Portakal Reçeli

Portakal Reçeli

Portakal Reçeli

Portakal Reçeli

Portakal Reçeli[ad_2]