9to5Google‘ın haberine nazaran, YouTube “deneysel” bir özelliği (şu demek oluyor ki yalnız seçili kullanıcılara denemeleri için sunulan bir özellik) kontrol ediyor. Özellik, Premium kullanıcılarının izledikleri videoda neyi görmek istiyorlarsa, onu izlemelerine olanak tanıyor. Başka bir deyişle, makine öğrenme verisini kullanarak, videonun en garip kısmına karar verip, kullanıcıları direkt söz mevzusu kısma götürüyor.

Pratikte, bu özellik mobil cihazlarda izlediğiniz YouTube videolarına çift tıklayarak 10 saniye ileri almaya benziyor. Sadece bu kez ileri alacağınız kısım, YouTube’un video ile ilgili “garip” bulmuş olduğu bölüme kadar olan bölüm. Pek oldukça YouTube videosunda aslına bakarsanız “en oldukça yeniden oynatılan an” grafiği var ve size insanların en oldukça nereyi izlediğini gösteriyor. Kim bilir bu yeni özelliğin çalışmasını sağlayacak olan veri, teknoloji devinin elinde şimdiden mevcuttur.

Özelliği kendi cihazlarımda hemen hemen görmedim. Ek olarak ne süre kullanıma gireceğini, ya da her insanın kullanımına sunulup sunulmayacağını bilemiyoruz. Fakat kullanıma sunulduğunda, YouTube Premium abonesi olmak için bir sebep daha sunmuş olacağı kati.


Alex Perry’nin haberini Erinç Eröz Türkçeleştirdi