Eğer hemen hemen bir PS5 almadıysanız, birkaç ay daha beklerseniz iyi olur.

Zira gelen bilgilere nazaran Sony, popüler oyun konsolunun güçlendirilmiş bir “Pro” versiyonunu bu yıl içinde piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Net konuşmak gerekirse mevzuyla ilgili doğru muntazam, sağlam bir informasyon bulunmuyor. Sadece vakit geçtikçe PS5 Pro ile ilgili söylentiler de artmaya devam ediyor.

Peki ya PS5 Pro ne benzer biçimde özelliklere haiz olabilir? Gelin bir bakış atalım.

PS5 Pro çıkış zamanı

PS5 Pro’nun varlığıyla ilgili elimizdeki tek gerçek kanıt, Kantan Games’ten oyun endüstrisi analisti Serkan Toto’dan geldi. Toto, geçtiğimiz günlerde CNBC’ye verdiği röportajda, yenilenmiş bir PS5’in 2024’ün son aylarında piyasaya çıkacağına inandığını söylemiş oldu. Bunun sebeplerinden biri de Sony’nin önümüzdeki finansal yıldaki satış hedeflerini azaltmış olması. Bu da PlayStation markasının kısa sürede kan değişikliğine gideceği yönünde yorumlanıyor.

Görsel: Sony

Toto bununla beraber Grand Theft Auto VI’nın 2025’te piyasaya çıkacak olmasının, Sony’nin oyunla beraber yeni donanım satmasını kolaylaştıracağını düşünüyor.

Doğal ki bunlar, Sony için çalışmayan birinin sözleri. Sadece gene de bu tahminler, Sony’nin geçmişte PlayStation’la ilgili almış olduğu aksiyonlarla uyuşuyor. Mesela PS4 Pro, PS4’ün piyasaya çıkmasından üç yıl sonrasında 2016’da satışa sunulmuştu. 2024’ün sonları da, PS5’in satışa çıkmasından 4 yıl sonrasına denk geliyor.

PS5’in ömrünün son yarısına girdiğimiz şu günlerde, 2024 yılı PS5 Pro’yu satışa çıkarmanın en mantıklı olacağı yıl benzer biçimde görünüyor.

PS5 Pro fiyat

Bu mevzu, PS5 Pro’nun varlığı hakkında oldukca fazla informasyon olmamasının sonucunda tam olarak zorlandığımı nokta.

Görsel: Sony

Hemen hemen PS5 Pro’nun var olup olmadığını bile bilmediğimiz için, fiyatıyla ilgili vurgunculuk yapmak da oldukca mümkün olmuyor. Tek yapabileceğimiz, Sony’nin PS4 Pro’yu iyi mi satışa sunmuş olduğu olabilir. Güncellenmiş PS4, ondan üç yıl ilkin satışa sunulan orijinal PS4 benzer biçimde 399 dolar fiyat etiketine sahipti. Bir ihtimal Sony, standart PS5’in fiyatını düşürüp, Pro versiyonu 499 dolar’dan satışa sunabilir. Bu da PS5’in diskli versiyonunun ABD’deki fiyatı.

İşleri karıştıran şu şekilde bir durum da var: Sony 2022 yılının sonlarına doğru bazı pazarlarda PS5’in fiyatını artırdı. Sony’nin PS5 Pro’yu öyleki bir fiyatta satması gerekiyor ki, hem iyi bir satış rakamı yakalaması hem de bu aşamada tonlarca para kaybetmemesi lazım.

PS5 Pro tasarımı

Bu mevzu da spekülasyondan öteye geçemeyecek maalesef.

Görsel: Sony

Sony, PS5’i geçen senenin sonunda piyasaya sürdüğü daha ince PS5 modeliyle beraber hafifçe elden geçrimiş oldu. Bu sayede oyun konsolu daha kısa ve ince hale geldi. Sadece gene de temel tasarım öğeleri değişmedi. Büyük olasılıkla PS5 Pro’nun tam tersi yöne gitmesi ve halihazırda oldukca büyük olan standart PS5’ten bile büyük olması planlanıyor. Doğal bunun sebebi de daha kuvvetli bir sisteme haiz olması olacak.

Bu mevzuda Sony’nin çözümlerinden biri, konsolun disk sürücüsünü ayrı olarak satması olabilir. Bu her ne kadar oldukca uygun görünmese de, konsolu bir tık daha ufak hale getirebilir.

PS5 Pro oyun kolu

Sony PS4 Pro’yu satışa çıkardığında, PS4’ün standart DualShock 4 kontrolcüsüne herhangi bir değişim yapmamıştı. Sonuçta kontrolcüye de değişim de gerekmiyordu açıkçası. PS5 Pro’yla da aynı yaklaşımın sürdürüleceğini düşünüyoruz.

Görsel: Sony

PS5’in DualSense kontrolcüsü, bu haliyle bile muhteşem. Doğal analog çubukların kayma yapmasını göz önüne almazsak. Muhteşem bir dünyada Sony, PS5 Pro’ya oldukca daha pahalı olan DualSense Edge kontrolcüsünü eklerdi. Bu kontrolcüyle kullanıcılar tamamen yeni kontrolcü almak yerine, kayma meydana getiren analog çubukları kolayca alıp değiştirebiliyor.

Fakat geçmişte gördüklerimize bakarsak, bunun yaşanma ihtimali de yok benzer biçimde. Nasıl yapsak, sadece hayal edebiliriz.


Alex Perry’nin makalesini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )