Kameralı cep telefonlarının çoğalmasıyla beraber her geçen gün daha fazla kullanılmaya başlayan QR (Quick Response) kodu nedir ve ne işe yaramaktadır?

Aslında QR kodunun bulunması ve kullanılmaya başlanması çok yeni değildir. 1994 yılında Denso Wave firması tarafından otomotiv endüstrisinde kullanılmak üzere oluşturulmuştur. QR kodu 2 boyut üzerinde (dikey ve yatay olarak) bilgi depolayabilme sağlayan ve tarayıcılar tarafından taranabilen bir semboldür. 2 boyutlu bilgi depolama yeteneği sayesinde normal barkodlara göre çok daha fazla bilgi saklayabilmektedir.

QR kodu ile neler yapılabilir?

QR kodu çok farklı amaçlarla kullanılabilir. Herhangi bir ürünün üzerine QR kodu konarak insanların bu kodu cep telefonları ile taramaları sonucunda ürün ile ilgili detaylı bilgi içeren bir web sitesine yönlendirme yapılabilir. Başka bir kullanım şekli olarak, etkinlik düzenleyen bir firma etkinlik bilgilerini QR kodunun içine gömerek etkinliğe katılacak katılımcıların bu kodu taraması sonucunda etkinlik detaylarının katılımcıların cep telefonuna kaydetmesine imkan sağlayabilir.

QR kodlarını tarayabilmek için ne yapmak gerekir?

QR kodlarını tarayabilmeniz için kameralı bir cep telefonunuzun olması ve bir QR tarayıcı programına sahip olmanız yeterlidir (ücretsiz birçok program bulunmaktadır).

Nasıl QR kodu oluşturulur?

QR kodu oluşturmak için de internette birçok site mevcuttur.

Örnek olarak bu sitelerden faydalanabilirsiniz:

http://www.qrstuff.com/ veya http://qrcode.kaywa.com/