Robin Hood Hakkında Bilgi

Robin Hood, İngiliz halk hikâyelerinde adı geçen bir hayduttur. Robin Hood ile alakalı birçok kaynak, onu en oldukça Fulk Fitzwarin adlı bir Norman soylusunun Kral John’a karşı çıkarak haydut olmasıyla bağdaştırır.

Robin Hood’un Yaşamı

Robin Hood ve Maid Marian

Robin Hood, İngiliz halk hikâyelerinde -10. yy.’da ortaya çıkmış olduğu tahmin edilen- mevcut olan, bir ihtimal gerçek olan bir hayduttur. Robin Hood ile alakalı birçok kaynak, O’nu en oldukça Fulk FitzWarin adlı bir Norman soylusunun Kral John’a karşı olup haydut olmasıyla bağdaştırır.

İlk Robin Hood hikâyelerinde haydutun düşmanı şeriftir, sadece şerif bu role bir tek görevi vesilesi ile katılmaktadır.

Sadece daha sonraları şerif despot, görevini kötüye kullanan, topraklara hücum eden, yüksek vergilendirmenin yanı sıra fakirlere fena davranan biri olmuştur. Bazı hikâyelerde de Prens John’düşmanıdır ve kimi zaman de yanlış olarak Aslan Yürekli Richard düşmanıdır. Robin Hood’un en eski hikâyelerinde; O bir çiftçidir.

Daha sonraki hikâyelerinde de bir asil olmuştur. Hatta bazı hikâyelerinde Haçlı Savaşlarına bile iştirak etmiştir, savaşlardan geri döndüğünde de şerif topraklarını alıkoymuştur.

Hikayeler Robin Hood yardımıyla İngiltere’nin en meşhur ormanlarından kabul edilen Sherwood Ormanı’da geçmektedir. Bu orman da Nottinghamshire’da bulunmaktadır.Robin Hood birçok film, kitap, çizgi dizi ve oyunlara mevzu olmuştur. Robin hood’un en iyi yardımcılarından biri Ufak John dur.

Tesirleri

Robin Hood birçok film, kitap, çizgi dizi ve oyunlara mevzu olmuştur. Robin Hood filmleri içinde en önemlisi Türkiye’de ilk olarak Vatan Kurtaran Aslan ondan sonra Robin Hood’un Maceraları adıyla gösterilen ve başrollerinde Errol Flynn ve Olivia de Havilland oynadığı 1938 yapımı The Adventures of Robin Hood filmidir. Bir öteki filmimizde başrolünde Kevin Costner’ın oynadığı 1991 yılı yapımı filmdir.

Robin Hood zenginden alıp fakire veren bir şöhrete haiz olduğundan benzer şekilde yoksulların hakları için kanun güçlüklerine karşı ayaklanan kişiler onun bu yönüne öykünmüşlerdir. Yırtıcı Batı’nın meşhur silahşörlerinden Jesse James için de Robin Hood benzetmesi yapılmıştır. Almanya’da yaşayan Max Hölz’e de kızıl Robin Hood adı verilmiştir.