[ad_1]

Onur Binay/milliyet.com.tr

Hammerhead USB-C ANC kulak içi kulaklık, hareket halinde rahat kullanım ve göze batmayan bir tasarım ile karşımıza çıkıyor. Aktif Gürültü Engelleme (ANC) teknolojisi için gereken gücü akıllı telefonunuzdaki USB-C portu üzerinden çeken kulaklık bu şekilde daha büyük kulaklıkların gürültü engelleme yeteneklerini rahatsız edici tasarım olmaksızın birebir sizlere sunuyor. Sağlam bas ve detaylı tizlerin mükemmel dengesini sağlamak için dengeli armatür ve dinamik sürücülerden oluşan Dual Driver teknolojisi ile kristal ses kalitesine sahiptir. Dahili dijital ses dönüştürücü (DAC), net, sıkıştırılmamış ses için 24 bit / 96 kHz ses kalitesi sağlıyor. Bu headset maksimum konfor, güvenli kulak içi uyum ve gelişmiş ses yalıtımı için Comply Köpük uçları ile donatıldı. Bu kombinasyon, gittiğiniz her yerde izolasyonlu ve sürükleyici bir ses deneyimi sağlar. Dahili kontrol ve mikrofonun yanı sıra, kolay yönetim için dolaşmayan örgülü kablolara sahip sağlam alüminyum çerçeveli.

Gün geçtikçe daha fazla sayıda telefondan 3.5 mm kulaklık jakı çıkartılıyor. Bunun yerine gelen ise USB-C kulaklıklar. Ne yazık ki, bunların piyasası hala oldukça küçük ve bulduğunuz şeyler ucuz değil. Örneğin, Huawei P20 Pro’nuz varsa, muhtemelen dönüştürücü (dongle) durumunun ne kadar can sıkıcı olabileceğini biliyorsunuzdur. Bunu kaybederseniz hemen yeni bir tane almanız gerek.

Razer ilk olarak geçen sene Razer Phone ile mobil pazara girdi. Maalesef bu da 3.5mm girişe sahip değildi. Şirket şimdi Hammerhead kulak içi kulaklık ailesine de yeni bir üye ekledi. Hammerhead USB-C olarak adlandırılan bu kulaklık, tipik Razer tarzında geliyor. Razer Phone sahipleri birincil hedef pazar olsa da, 3.5mm yerine USB-C kulaklık girişine sahip herkes bunları satın alabilir.

Tasarım herkes için olmayabilir, ama USB-C kulaklık istiyorsanız Hammerhead USB-C’nin kesinlikle paranızın karşılığını verebileceğini düşünüyorum. O halde incelememize geçelim…

Klasik Razer yeşili

Razer’ın ürün tasarımlarında göze çarpan öğeler pek çok kişi tarafından iyi bilinir. Neon yeşilinden RGB ışıklara kadar şirketin PC oyun topluluğunda belirli bir ünü var. Razer HammerheadUSB-C de bu doğrultuda tasarlandı.

Umarım neon yeşili seviyorsunuzdur, çünkü çoğunlukla göreceğiniz şey bu. Yuvalar, uçlar, kumanda, Y-split ve fiş gövdesi siyah.Uzun, düz kablo ise Razer’ın imzasını taşıyor.Bu yeşilin hayranı olduğumdan, renk şemasının tam benlik olduğunu söyleyebilirim. Tabii tam tersi renkleri isteyenler de olacaktır ama üretimi yok.

Gövdenin kendisi metalve mıknatısla birbirine bağlanabiliyorlar. Her birinin arkasında, şeffaf plastiklerin altında küçük Razer logoları var. Kumandadaki düğmelere basmak rahat olsa da ucuz hissettiriyor.Kulaklıkların yanında, ekstra üç adet uç ve sert taşıma çantası geliyor.

Karışmayan kordonu da çok işinize yarayacak. Düz fettucini şekilli kordonun kırılmaya karşı dirençli. Hammerhead USB-C ile geçirdiğim birkaç hafta içinde çantamda arap saçına dönmedi. 

Sağlam alüminyum malzemeden üretilen sürücüler, kullanımı kolaylaştıran kaba dokulu bir halkaya da sahip. Arka kısımlarının düz şekilde olması karışıklığı önlemeye de yardımcı oluyor.

Ne yazık ki, USB-C ile 3.5 mm arası ses girişi için bir adaptör kutudan çıkmıyor.. Cihazlarınızda USB-C desteği yoksa, Hammerhead V2 seçeneğini (3.5 mm girişe sahip model) kullanmayı düşünebilirsiniz.

Hammerhead’deki en büyük huzursuzluk rahatlık. Varsayılan kulak uçları çift bıçak şeklinde. Hammerhead tomurcuklarının kulaklarımda kalması ve ses yalıtımını sürdürmesi açısından zor zaman geçirdim. Normal kubbe tarzında kulaklık uçlarını buna takarsınız daha rahat edeceksiniz. Farklı uçlar denemekten korkmayın.

Derin baslar

Parlak yeşil kabloya ek olarak sevdiğim ve dikkatimi çeken diğer şey Hammerhead’in ses kalitesi.10 mm’lik sürücülerle, oldukça net yüksekler, tam ortalar ve boyutu göz önüne alındığında şaşırtıcı derecede güçlü baslarla sağlam bir profil çıkarıyor. Vokaller de iyiydi. Rahat edeceğiniz bir seviye bulduktan sonra, ses anlamında istediğinizi bulacağınızı düşünüyorum.

Şahsen, Razer’ın baslarının büyük bir hayranıyım ve USB-C takıntılı MacBook Pro’mda müzik dinlemek, video izlemek için AKG yerine Hammerhead USB-C’leri tercih ettim.

Bunun dışında Hammerhead USB-C kulaklık setini birkaç saat boyunca telefonumdaki PUBG ile de test ettim. Patlama sesleri beyninizin içinde yankılanıyor. Telefon konuşmaları da ses berrak, mikrofon ise Skype çağrılarını almak ve yapmak için mükemmel.

Bas sesleri güçlü olsa da bazı şarkıların alt notaları ve perküsyonunda biraz zayıf kalabilir. Senfonik, metal gibi diğer türlerde bunu fark etmek epey zor. Podcast ya da sesli Kitap gibi alanlarda da kulaklığı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Sonuca bağlıyorum

Razer Hammerhead USB-C’nin şu anda satın alabileceğiniz en iyi USB-C kulaklıklarından biri olduğunu söyleyebilirim. Neon yeşili ve parlayan logolara karşı sert bir şekilde karşı olmadıkça, sevmeyecek çok şey bulamazsınız.

Buradaki sorun, elbette, destek; Hammerhead’in hangi ürünlerle çalışacağı her zaman açık değil. Açıkçası, Razer Phone, Pixel 2 XL ve Mate 10 Pro’nun yanında Xiaomi Mi 6 ve Xiaomi Mi Mix 2 ile çalışıyor. Ancak, OnePlus 5T ve OnePlus 6 ile nedense çalışmadı. Uyumluluk kaygısı kesinlikle var ama bu Hammerhead’in hatası değil. Cihazınızla çalışmadıklarını fark ederseniz, onları iade etmeye hazır olun derim.

Bazı telefonlarla çağrılara, kayıtlara ve müziğe erişebilirken, kısmen desteklenen telefonlarda müzik çalma var ama arama veya kayıt desteği yok.

Hammerhead’e eklenmesini isteyebileceğim tek şey aktif gürültü iptali olabilir. Eğer kulaklarınıza rahatça oturacak ve oralarda kalacak kulaklık uçları alırsanız daha rahat edebilirsiniz.

Asıl soru, satın almaya değer olup olmadıkları. Küçük, pahalı nesneleri kaybetme eğilimim nedeniyle, kulak içi kulaklıklara çok fazla para harcamamaya çalışıyorum. Bununla birlikte, parlak yeşil renk kordonu, manyetik tomurcukları ve birlikte gelen taşıma çantası bunları kaybetmeyi zorlaştırıyor. Dönüştürcüler ile uğraşmaktan hoşlanmayan ve yeni bir akıllı telefona sahipseniz, Razer Hammerhead USB-C aradığınız alternatif kulaklık olabilir.

Razer Hammerhead USB-C modelinin yurt dışı satış fiyatı 99 dolar.

ARTILARI

  • Genel olarak, ses oldukça iyidir
  • Düğüm olmayan düz kablo 
  • Metal sürücüler
  • Uzun kablo
  • Sert taşıma çantası
  • Mobil oyunlar güçlü patlama sesleri

EKSİLERİ

  • Razer’ın hatası olmasa da, Hammerhead’in her USB-C cihazı ile çalıştığı garanti değil
  • Adaptör seçeneği yok 
     [ad_2]