Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir açıkladı! HÜRJET’e yeni özellik geliyor – Teknoloji Haberleri

 

Demir, Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğüne yapmış olduğu ziyarette, Türk müdafa sanayisinin gündemindeki mevzulara ilişkin soruları yanıtladı.

Türkiye ile ABD içinde, müdafa sanayisine ilişkin bir takım mevzu bulunduğunu ifade eden Demir, kendisinin de aralarında bulunmuş olduğu bazı Başkanlık personeline uygulanan CAATSA yaptırımları dolayısıyla görüşmelerin Ulusal Müdafa Bakanlığı kanalı ile yürütüldüğünü söylemiş oldu.

Demir, Türkiye’nin F-35’ten doğan haklarının, ortaklık için verilen miktar ve uçaklar için meydana getirilen ödeme olmak suretiyle toplam 1,4 milyar doları bulduğunu belirterek, bunun yanı sıra ABD’den F-16 Blok 70 uçaklarının istenmesi söz mevzusu bulunduğunu aktardı.

F-16 Blok 70 talebinin kendi mecrasında giden bir mevzu bulunduğunu dile getiren Demir, “Bu mevzu bir anlamda ABD yönetimi ve Kongrenin Türkiye’ye karşı ne kadar iyi niyetli bulunduğunun da bir testi olacak diyebiliriz.” dedi.

Demir, Başkanlık ve Türk müdafa sanayisinin bu mevzuda Türkiye’nin kabiliyetlerini maksimum seviyede sahada tutmakla görevli bulunduğunu vurgulayarak, şöyleki devam etti:

“F-16 modernizasyonunda kendi başımıza yapabileceğimiz her şeyi, bir adım ötesini de yapabilmekle ilgili kabiliyetleri devamlı daha da artırarak yürüyeceğiz. HÜRJET uçağımızın emek vermesi devam edecek. Yalnız bir jet eğitim uçağı değil, belirli muharip kabiliyetlerin de olacağı bir tayyare olması için değişimler yapılmış oldu. Ulusal Muharip Uçağın daha da hızlandırılarak devam etmesini söylüyoruz. F-16 ile ilgili talep yabancı askeri satışlar mekanizması çerçevesinde yürütülen bir sorun. O kendi mecrasında giderken bizim ilgi alanımız ise F-16 Modernizasyon Projesi’nin Türkiye tarafınca maksimum seviyede yapılabilmesi, öteki taraftan da kendi yerli unsurlarımızın ve projelerimizin daha da hızlandırılması. Kendi mecrasında giden işlemde neticeyi göreceğiz fakat Türk müdafa sanayisi olarak diyoruz ki Hava Kuvvetleri ihtiyacı olarak bir gerekseme gündeme getirildi, bu görüşülür fakat öteki modernizasyon ve mevcut uçaklarımızın kabiliyetleriyle ilgili Türkiye’de oldukça yetkin unsurlar var, bunu da evre evre devreye koyacağız.”

İrade ve kararlılık vurgusu

Demir, müdafa sanayisinde geçmişe bakıldığında akim kalmış projelerden bahsedildiğini, bunların niçin bu şekilde kaldığına fazlaca dikkat etmek icap ettiğini söylemiş oldu.

Müdafa sanayisi projelerinde siyasal iradenin önemini vurgulayan Demir, şu değerlendirmelerde bulunmuş oldu:

“En mühim unsur irade ve destek. Devlet iradesi diyor ki ‘ben bunun sonuna kadar arkasındayım.’ Bu iradenin başlangıcında da Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan var. Her ortamda bu desteklerini ve kararlılıklarını belirtiyorlar. Türkiye S400 almaya karar verdi, bir takım münakaşa, şu kadar para kaybettik, şu oldu, bu oldu. Burada Sayın Cumhurbaşkanı bir kararlılıkla duruyor. Yorumcuları dinleseniz öldük, bittik. Burada liderlik ortaya çıkıyor. Evet buna karar verdi Türkiye, pişman olması lazım diyenler vesaire… Bu bir strateji, karar ve bunun bir sonucu var, bunun sonucunun artısını eksisini göreceğiz. Bir kararlılık, neticede bizlere bir ortak üretim imkanı getirecek, kendimize yeterliliğimiz kontrol ettirecek, hava müdafa sistemlerimizi belli bir seviyeye getirecek.

Kimse tayyare gemisinden bahsetmezken pat diye tayyare gemisi çıktı. Hatta ‘bir dakika niçin çıktı’ diyenler vardı. Çeşit çeşit tayyare gemileri var. Oturup masada ne olabilir, iyi mi olabilir diye tartıştığımızda makul ve son aşama dünyada da ilgi çeken bir konsepte doğru gidiyoruz. Bu irade olmadığı durumda acaba şöyleki mi olacaktı, bu şekilde mi olacaktı, filanca devletle aramız kötüleşti acaba ne yapacağız, filanca şunu vermezse öldük bittik şeklinde korkular endişeler yanında yürekli bir duruşu gördüğünüzde aslen bu gidişin arkasında bir lokomotif bulunduğunu hissediyorsunuz.”

Demir, müdafa sanayisi projelerinde kadroların, ulusal duruş ve alttan gelen gençlerin dinamizminin mühim olduğuna işaret ederek, “Bu heyecanın gençliğe yayılma mekanizmalarını gördük. Bu mekanizmalar da bir irade neticesinde yayılabiliyor. Uçmadan kaçmadan, hayalperest olmadan hayallerimizi büyük tutarak bu yola devam etmek durumundayız. Devam ederken bu destek hissedilemezse aniden duraklama mümkün. Türkiye artık burada tünelin ucunu görmüş oldu. Devletin, devlet iradesinin bu mevzuda artık geri duramayacağını ve liderliğinin burada artık Türk milleti tarafınca beklendiğini, bu iradeyi gösteremeyecek hiçbir yönetimin olamayacağını, bundan dolayı artık milletin buna müsaade etmeyeceğini düşünüyoruz. Bu gidişatı inşallah devam ettiririz.” diye konuştu.

(Toplam: 2, Bugün: 1 )

Leave a reply:

Site Footer

Sliding Sidebar