Kimi zaman teknoloji dünyası bizlere konsept olarak hakikaten de büyüleyici ürünler sunabiliyor. Lenovo’nun da MWC 2024’te yapmış olduğu da tam olarak bu.

Firmanın senelerdir ürettiği ThinkBook serisine bu sefer tamamen saydam bir konsept eklenmiş oldu. Lenovo ThinkBook Saydam Ekranlı Laptop isminde olan (E.N.: Hakkaten kısaymış kardeş) yeni konsept, tam olarak adına uygun.

Arkası tamamen görülebilen bir ekrana haiz olan bu konsept aleti tecrübe etme şansımız oldu ve kafamızda cevaplardan oldukca sual işaretleri oluşturdu.

İçi dışı bir

Taraftan görünüşü bu şekilde.
Fotoğraf: Joe Maldonado/Mashable

Ilk olarak cihazın özelliklerinden konuşalım. Lenovo bizlere cihazın tüm özelliklerinin yer almış olduğu bir sıralama vermedi. Bu da ürünün toplu üretim için değil de bir tek konsept amaçlı hazırlanmasından kaynaklı.

Gene de elimizde bazı bilgiler mevcut: 17.3 inç’lik microLED ekran, maksimumda 1000 nit’lik parlaklığa haiz. Bununla beraber %55 oranında ışık geçirgenliği bulunuyor. Bu da laptopun arkasındaki herhangi bir ışığın bir tek yarısını görebileceğiniz anlamına geliyor.

Lenovo’nun saydam laptopunda video oynatımı.
Fotoğraf: Joe Maldonado / Mashable

Aygıt Windows 11 işletim sistemi çalıştırıyor. Bununla beraber ekranın tabanında laptopun arkasını gören bir web kamerası içeriyor. Lenovo bu kamerayla bir çiçeği görüntüleyip, üretken YZ ile çiçek hakkında bilgiler sunan bir izlenme yapmış oldu.

Lenovo’nun saydam laptopunda Windows 11 masaüstü bu şekilde görünüyor.
Fotoğraf: Joe Maldonado / Mashable

Saydam Ekranlı Laptop ile ilgili iki ilgi çekici şey var: saydam olması ve klavyesi. Ekranın arkasındakilerin ne yaptığını tamamen görebiliyorsunuz. Ek olarak bu ekranda gizli saklı gizli saklı bir şey de yapamıyorsunuz haliyle. Sadece Lenovo bizlere ekranın öteki tarafını opak hale getiren bir gizlilik filtresi bulunduğunu söylemiş oldu, gene de bu özelliği bizlere göstermediler.

Ekranda video izleyebiliyorsunuz, sadece şeffaflık gene de oldukça belirgin halde.
Fotoğraf: Joe Maldonado / Mashable

Klavye hakkındaysa şunları söyleyebiliriz; alıştığımız geleneksel klavyeler benzer biçimde değil. Tam tersine dijital bir ara yüzden oluşuyor. Her ne kadar Tron filminden çıkmışa benziyor olsa da alışması birazcık zaman alıyor. Pek tercih edeceğimiz türde bir klavye değil, sadece garip bir özellik olarak klavyeyi kapatıp, alt tarafı tamamen dokunmatik yüzey olarak kullanabildiğinizi de belirtelim.

Gene de burada mühim olan cihazın saydam olması. Lenovo’nun Saydam Ekranlı Laptop’u teknoloji açısından büyüleyici. Hem de bu şekilde bir cihazın artık gerçek görünüyor olması (her ne kadar satışa sunulmasa da) kendinizi bir bilimkurgu filmimizde benzer biçimde hissettiriyor. Sadece gene de cihazın herhangi bir kullanım senaryosuna haiz olmadığını da izah edelim. Kimsenin sıfır gizlilik sahibi bir laptop kullanmak isteyeceğini sanmıyoruz.

Lenovo’nun ThinkBook Saydam Ekranlı Laptopunda çalışan bir uygulama.
Fotoğraf: Joe Maldonado / Mashable

Gene de bu tür konseptleri fuarlarda görmek etkisinde bırakan. MWC 2024’ten bildirmeye devam ediyor olacağız. Barselona’daki öteki garip ürünler için bizi takip etmeye devam edin.


Alex Perry’nin makalesini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )