Kanser türleri arasında gizlice ilerlemesi ve belirti vermemesiyle dikkat çeken tiroid kanserinde erken teşhis hayat kurtarır.Rutin tetkikler ise hayati önem taşımakta.
Özellikle ses kısıklığı, ses kalınlığı ve yutma sorunları karşısında dikkatli olunmasını ısrarla vurgulayan uzmanlar, zamanında müdahale edilen vakalarda hastalığa karşı çok başarılı sonuçlar alındığı belirtti. Uzmanlar, özellikle çocuk yaşta çekilen film ve tomografilerin de hastalığın ortaya çıkmasında etkili olduğu uyarısını yaptı.

Tiroid bezinin boynun ön kısmında ve enerji-protein metabolizmasında önemli bir yeri olan unsur olduğunu anlatan Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. M. Rafet Yiğitbaşı şöyle konuştu:

“Hastalığın teşhisi, genel itibarla belirti vermemesi nedeniyle zorlaşır. Nodül problemi; çoğunluğu zararsız olmakla birlikte, kanser tanı ve tedavisini ilgilendiren yönü ile titiz değerlendirmeyi gerektirir. Tiroid kanseri, çok sık görülen iyi huylu tiroid nodülleri ile ortak semptom ve bulguları paylaştığından önemli bir sağlık sorunu olarak da ele alınmalıdır.

Tiroid’de tek ve sert bir nodül tespiti, çoğul nodüller arasında baskın ve ilerleyen bir nodül fark edilmesi, ultrasonografik incelemede bazı karakteristik bulguların varlığı ve boyun lenf bezelerinde büyüme gibi bir durumda tiroid kanserinden şüphelenilmektedir. Hastalara bu durumda mutlaka ince iğne biyopsisi planlanmalıdır. Tanı, şüpheli tiroid nodülü veya lenf bezesinden, ultrason rehberliğinde yapılacak ince iğne biyopsi materyelinin patolojik incelenmesi sonucunda kesinleşir. Boyun ultrasonu ve biyopsi en önemli tanı araçları olup, hormon düzeylerinin ölçülmesi ve tiroid sintigrafisi kanser tanısında fazla önem arz etmezler.
Her biri farklı özellik ve davranışlara sahip 4 farklı tiroid kanseri tipi bilinmektedir. İlk iki tip olan Papiller ve Folliküler Kanser’ler normal dokuyu iyi taklit eden hücre yapısına sahip olup, tüm tiroid kanserlerinin yüzde 80’den fazlasını oluşturmaktadır. Yavaş seyirli ve tedaviye iyi cevap verme özellikleriyle bilinirler. Bu kanserlerin uygun tedavi edilmesiyle birlikte 20 yıldan uzun bir yaşam beklentisinden bahsedilebilir. Tüm tiroid kanserlerinin yüzde 5-10’unu oluşturan Medüller Kanser 1/3 oranında ailevi geçişlidir. En az görülen kanser tipi ise Anaplastik Kanser’dir. Yaşlılarda rastlanan bu kanser tipinde tiroid’deki kitle çok hızlı gelişip büyüyerek, komşu organları da etkileyebilir.”