Silah susturucuları nasıl çalışır?

Filmlerde görmüşsünüzdür. Aslına bakarsak kulaklara zarar verebilecek kadar yüksek olan tabanca sesi, silahın ucuna takılan boru şeklinde oldukca rahat bir madeni parça ile neredeyse işitilemeyecek kadar, oldukca düşük bir seviyeye indirilebilmektedir.
Hakkaten de susturucular silahın sesini oldukca aza indirirler ve de oldukca rahat bir prensibe nazaran çalışırlar. Bir balon düşünün, bu balonu iğne ile patlattığınızda yüksek bir ses çıkar. Alt tarafı balonun içindeki basınçlı havayı boşaltmışsınızdır. Oysa balonun ağzını oldukca azca açarak basınçlı havanın yavaşça boşalmasını sağlarsanız, oldukca azca bir ses çıkar.
Bir öteki örnek de şarap şişeleridir. Köpüklü şarap yada şampanya şişelerinin mantarları çıkartıldığında oldukça yüksek bir ses çıkmasına karşın, düzgüsel bir şarabın mantarı çıkartıldığında azca bir ses çıkar. Zira şampanya şişesinde mantarın arkasında sıkıştırılmış basınçlı gaz bulunmaktadır.
Her iki örnekte de görüldüğü şeklinde, kapalı bir yerde sıkıştırılmış bir gaz ansızın minik bir delikten salını verirse, ortaya bir patlama sesi çıkmaktadır. Gazın basıncı fonksiyonel olarak size lüzumlu olduğundan, bu sesi azaltmanın tek yolu boşalan gazın tek bir delikten değil de, daha büyük bir delikten boşalmasını sağlamaktır. İşte tabanca susturucularının arkasında yatan temel düşünce budur.
Kurşunu silahtan atabilmek için, kurşunun arkasındaki barut ateşlenir. Ateşlenen barut oldukça yüksek basınçlı ve hacimli bir sıcak gaz ortaya çıkarır. Bu gazın basıncı kurşunu namluya doğru iter.
Kurşun mermiden çıktığında, bir şişenin mantarının çekilip çıkarıldığında oluşan sese benzer bir ayyuka çıkar. Kurşunun arkasındaki ortalama santimetrekarede 200 kilogram olan tazyik, şampanyanın mantarının patlatılmasında olduğu şeklinde, kurşunun mermiyi terk etmesiyle beraber yüksek bir ses çıkmasına neden olur.
Namlunun ucuna vidalanan ve üstünde delikler bulunan susturucunun hacmi, namludan 20-30 kat daha fazladır. Kurşunun arkasındaki sıkıştırılmış, basınçlı sıcak gaz anında buraya boşalır ve basıncı ortalama santimetrekarede 15 kilograma kadar düşer. Kurşun da namludan çıkarken arkasında şampanya örneğinde olduğu şeklinde basınçlı gaz olmadığından, düzgüsel bir şarap şişesi mantarı çıkarılıyormuş şeklinde, oldukca azca bir ses çıkarır.