Her 11 yılda olduğu şeklinde Güneş gene en hareketli dönemlerinden birini yaşıyor. 23 Şubat günü gerçekleşen patlama X6.3 gücündeydi ve şu anki döngüde gördüğümüz en kuvvetli ikinci patlama oldu. Bu döngüde görülen en kuvvetli patlama ise 2017 senesinde yaşanmış olan X8.2 gücündeki patlama olmuştu.

Her ne kadar bu patlamalar Dünya’daki yaşamı ya da altyapıyı tehlikeye atmıyor olsa da Dünya’nın Güneş’i gören tarafında yüksek frekanslı radyo iletişimi ve elektrik kesintileri yaşanabiliyor.

Yaşanmış olan üç patlama sırasıyla şöyleki; X1.8 gücündeki patlama TSİ 22 Şubat 2:07’de gerçekleşti. Peşinden gene aynı gün TSİ 9:32’de X1.7 gücünde bir başka patlama yaşandı. Aslolan büyük olan X6.3 gücündeki patlama ise 23 Şubat günü TSİ 1:34’te gerçekleşti.

Bahsi geçen X6.3 gücündeki patlama. Görünüşe gore NASA’nın Güneş Dinamikleri Gözlem Aracı birazcık zorlanmış.

Patlamalarda oluşan morötesi akı sebebiyle radyo kesintileri yaşanabiliyor. Daha çok sorun yaratan kısım ise bu patlamalarla Güneş’in taçküresinden yayılan materyaller. Bu materyalin içinde taçküre plazması bulunuyor ve manyetik alanları bozabiliyor. Yukarda bahsettiğimiz patlamalardan ilk ikisinde herhangi bir taçküre materyali yayılmadığı açıklandı. Sadece en büyük olan üçüncü patlamanın da bunlar şeklinde olup olmadığı hemen hemen bilinmiyor.

X sınıfı patlamalar, Güneş patlamaları arasındaki en güçlüleri olarak nitelendiriliyor. Bu patlamaların geniş çapta yazışma kesintileri ve uydulara hasar verme olasılığı da bulunuyor. Sadece şimdiye kadar bu son patlamaların Dünya açısından bir tehdit oluşturduğu düşünülmüyor.


Science Alert’ün haberini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )