Toplumsal medyanın bizi oldukca fazla bilgiye boğması ve bir şeyleri kaçırıyormuşuz benzer biçimde hissetmemize niçin olmasının yanı sıra, bizi kişisel bilgilerimizi kâr amacıyla kullanabilecek dolandırıcılara da maruz bırakıyor. Toplumsal medyanın kullananların refahını iyi mi etkilediğini idrak etmek, stresi yönetmek için oldukca mühim bir nokta olarak karşımıza çıkıyor. Bu dijital alanlarla iyi mi daha sıhhatli bir ilişki kurulacağını öğrenmek ise eleştiri bir ehemmiyet taşıyor.

Kaspersky uzmanları, toplumsal ağların dijital refah üstündeki negatif tesirini en aza indirmek için beş rahat ipucu öneriyor:

Gizlilik hesap ayarlarında artırılabilir

Çevrimiçi hesapların gizlilik ayarlarının uygun şekilde yapılandırılması, kişisel bilgilerin korunması ve dijital güvenliğin sürdürülmesi için oldukca mühim bir adım olarak belirtiliyor. Kullanıcılar, bir profili ve gönderileri kimlerin görüntüleyebileceğini özelleştirerek, fena niyetli olabilecek yabancılarla istenmeyen etkileşim riskini mühim seviyede azaltabiliyor. Bu proaktif tedbir, takip, kimlik hırsızlığı, doxing ve kimlik avı dolandırıcılığı benzer biçimde potansiyel tehditleri azaltıyor.

Seçici bağlantılar ve stratejik paylaşımlar, çevrimiçi güvenliği ve dijital refahı sağlamak için mühim stratejilerdir

Kullanıcılar, bağlantılarını kişisel olarak tanıdıkları kişilerle sınırlandırarak dolandırıcılarla karşı karşıya gelme ve zararı dokunan yada fena niyetli içeriklere maruz kalma olasılığını azaltabiliyor. Sertlik yada zalimlik sahneleri benzer biçimde uygun olmayan içeriklerle karşılaşmak rahatsızlığa niçin olabiliyor; dolayısıyla arkadaşlık isteklerini dikkatli bir halde kabul ederek dijital ortamı denetlemek, kullananların daha pozitif ve güvenli bir çevrimiçi deneyime katkıda bulunmalarına olanak tanıyabiliyor. Kullanıcılar dostlarını kategorilere ayırarak yakın bir grupla daha kişisel içerikler paylaşabilir ve böylece daha azca riskle toplumsal paylaşımın yararlarından yararlanabilirler.

Dikkat her şeydir: Her bağlantı potansiyel bir çekince işareti olabilir

İnternette karşılaşılan her bağlantıya, bir arkadaştan gelen kişisel bir bildiri olsa bile dikkatle yaklaşılmalıdır, şu sebeple hesaplarının yakalanmış olma ihtimali devamlı bulunuyor. Toplumsal medyada zararsız benzer biçimde görünen bağlantıların arkasında, meşru internet sayfalarını yansılamak etmek için gizlenmiş kimlik avı planları çoğunlukla gizleniyor. Bu aldatıcı siteler kullanıcıları kandırarak parolalar, finansal bilgiler ve öteki kişisel veriler benzer biçimde kırılgan detayları ifşa etmelerini sağlamak suretiyle tasarlanıyor. Kimlik avı sitelerinin gerçek muadillerine benzerliği kolayca kafa karışıklığına yol açarak kişisel veri kaybı riskini mühim seviyede artırabiliyor. Bu dijital tehdit, dikkatli olmanın ve herhangi bir data girmeden ilkin web sitelerinin gerçekliğini doğrulamak ve kapsamlı bir güvenlik çözümü kullanmak benzer biçimde güvenli çevrimiçi uygulamaların benimsenmesinin önemini vurguluyor.

Zayıf bir gizyazı dolandırıcılar için bulunmaz bir nimettir

Zayıf bir parola, fena niyetli kişilerin işini mühim seviyede kolaylaştırarak toplumsal medya hesaplarına yetkisiz erişim elde etmelerini kolaylaştırıyor. Bu hesaplar ele geçirildikten sonrasında, kontakt listesindeki kişileri kandırmak yada şantaj ve haraç almak benzer biçimde birçok zararı dokunan şekilde kullanılabiliyor. Kuvvetli ve karmaşık bir parola, bu tür tehditlere karşı eleştiri bir ilk müdafa hattı görevi görüyor. Ek olarak, güvenilir bir parola yöneticisi kullanmak yalnızca çevrimiçi güvenliği artırmakla kalmıyor hem de birden fazla karmaşık parolayı anımsama stresini de azaltıyor.

Şüpheli faaliyetlerin ve siber zorbalığın toplumsal medya platformlarına bildirilmesi, güvenli ve pozitif bir çevrimiçi ortamın sürdürülmesinin mühim bir parçasıdır

Çevrimiçi platformlar, dijital güvenlik ve huzurumuzu sağlamak için işbirlikçilerimiz içinde içeriyor ve kullanıcılarının güvenliği ve memnuniyeti için büyük ehemmiyet taşıyor. Zararı dokunan içerikleri yada çevrimiçi tacizi raporladığınızda, yalnız kendinizi değil, hem de genel toplumun da iyiliğine katkıda bulunduğumuz hatırlatmakta yarar bulunuyor. Bu tür raporlar, toplumsal medya şirketlerinin uygun önlemleri almasına destek oluyor — zararı dokunan içerikleri kaldırmak, fena niyetli hesapları yasaklamak yada yeni güvenlik özellikleri eklemek benzer biçimde — böylece hepimiz için daha güvenli bir çevrimiçi ortam sağlanıyor.

Anna Larkina, Kaspersky Web İçerik Analizi Uzmanı “Toplumsal medya alanında, teknolojiyi bilgili seçimlerle birleştirmek zihinsel sağlığımızı korumanın en iyi yoludur. Kullananların gizliliğini ve güvenliğini artıran Kaspersky çözümleri, dijital etkileşime bilgili bir yaklaşımla beraber çevrimiçi deneyimimizi bir stres kaynağından pozitif bir etkileşime dönüştürebilir” diyor.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )