1971 yılında kurulan Starbucks şu sıralar tarihinde bir ilki yaşıyor. Çin’den Kanada’ya kadar 65 ülkede 21 binden fazla şubesi bulunan, sadece Türkiye’de bile 423 şubesi olan ama buna rağmen 47 yıldır İtalya pazarından uzak duran kahve devi büyük ve riskli bir adım attı ve İtalya’daki ilk şubesini açtı.

İlhamını Milano’dan almasına rağmen Starbucks’ın neden İtalya’dan uzak durduğunu şu içeriğimizden detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz: İtalya’da Neden Hiç Starbucks Yok?

Tasarımıyla, konseptiyle bildiğimiz Starbucks şubelerinden çok farklı gözüken ilk İtalya Starbucks şubesini bizimle gezmeye var mısınız?

İtalya’daki ilk Starbucks, Milano’da Piazza Cordusio’daki tarihi Posta binasının içinde açıldı

Bunca yıl İtalya’dan uzak duran Starbucks ilk şubesinin başarısına ve İtalyan kahveseverlerden gelecek iyi tepkilere güveniyor olmalı ki önümüzdeki aylarda Milano’da yeni şubeler açmayı da planlıyor.

2.300 metrekarelik bir alana kurulan Starbucks Reserve Roastery kahve kavurma, demleme ve miksoloji üzerine kurulu

Kahve barlarının yanı sıra bu dev şubenin içinde Princi’nin taze taze pişirdiği artizan lezzetleri de bulunuyor

Starbucks’ın içinde müşteriler artırılmış gerçeklik (AR) deneyimi de yaşayabilecek, telefonun kamerasıyla baktıklarında Starbucks tarihinin görsel bir sunumunu izleyebilecekler

Starbucks Reserve Roastery’nin tasarımında ise Milano tarihine bir saygı duruşu görüyoruz

İç tasarımda kullanılan parlak renkler Milano’nun bir moda ve tasarım rotası olmasından ilham almışa benzerken…

qz

qz

Bronz detaylar da Milano’nun mimarisiyle örtüşüyor

Bar tavanlarında ilk kez mermer kullanıldığı dikkat çekerken bunun amacı da Milano çevresindeki diğer espresso barlarla benzerlik göstermesi

Starbucks’ın kurucusu ve şu anki CEO’su Howard Schultz: “Milano’daki Roastery’nin açılışı ile Starbucks’ın hikayesi bir döngüyü tamamlıyor.”

Bu büyük adımla ilgili Schultz şunları diyor:

“Milano’ya ilk kez geldiğim 1983 yılında şehrin espresso barlarında gördüğüm topluluk hissi, baristalar ile müşteriler arasındaki rahat ve gerçek insani bağ kurma anları beni büyüledi. Milano’daki Roastery’nin açılışı ile Starbucks’ın hikayesi bir döngüyü tamamlıyor. 35 yıl önce ilham aldığım o ilk andan milyonlarca insanın günlük hayatının bir parçası haline geldiğimiz bugüne dek yaşadığımız tüm deneyimi büyük bir saygıyla İtalya’ya getiriyoruz. Yeşil önlüğünü takan 350.000 çalışma arkadaşımız ve onlardan önceki milyonlar adına, İtalyan misafirlerimize en mükemmel Starbucks deneyimini sunacağımız için büyük onur ve gurur duyuyorum.”

İtalya Starbucks’ın dünyadaki 78. pazarıyken Milano’da yeni açılması planlanan Starbucks şubelerinde İtalyan pazarına özgü kahve kültürünün yansıtılırken Starbucks’ın ikonik içecek ve yiyeceklerinin de satılması planlanıyor.

Kahve konusunda geleneklerine oldukça bağlı olan İtalyanların açılış günü Starbucks önünde uzun kuyruklar oluşturduğunu da ekleyelim

Daha açıldığı gün ise önünde uzun kuyrukların oluşması Starbucks’ın doğru bir stratejik hamle yaptığının işareti olarak yorumlanıyor. İtalyanların birçoğu espresso için klasik İtalyan kahve dükkanlarını tercih edeceklerini, Starbucks’a ise diğer ürünler ve atmosferi için gideceklerini söylüyor.

İtalyanların Starbucks’ın bu hamlesine uzun dönemdeki ilgisinin ne olacağını ise ilerleyen günlerde hep beraber öğreneceğiz.

Sonrası Starbucks’ın 47 Yıldır Uzak Durduğu İtalya’da Açtığı İlk Şubesinden Nefes Kesen Detaylar Yemek.com ilk ortaya çıktı.

(Toplam: 68, Bugün: 1 )