Görünen o ki dikey video formatı kazanmıştır! Meğer çoğumuz telefonumuzdan video izlerken telefonumuzu dik tutmak istiyormuşuz. Telefonumuzu yan çevirmek istediğimiz anlamış olur yalnız özenle bir şeyler seyretmek istediğimiz anlarmış! Haliyle bu zafer bir bakıma TikTok’un da zaferi. Neredeyse her toplumsal medya platformu boş kaloriden ibaret pastadan payını almak ve TikTok’a benzemek niyetinde.

Peki o sırada TikTok ne yapıyor? En büyük taklitçisi konumundaki ve başarısının en ciddi ortağı konumundaki Instagram’a direkt bir rakip geliştiriyor. Yakın gelecekte piyasaya çıkması beklenen yeni platformun adı da sızdı.

Dikkatli izleyicilerin paylaşmış olduğu ekran görüntülerine gore, TikTok’un Instagram’a rakip olarak çıkaracağı uygulamanın adı büyük olasılıkla TikTok Notes olacak. Bazı kullanıcılar, kendilerini TikTok Notes’ta fotoğraf yayınlamaya yönlendiren bir bildirimle karşılaştılar. TikTok ek olarak kullanıcılarını, fotoğraf paylaşımlarının “fotoğraf gönderileri için yeni bir uygulamada” gösterime başlayacağı yönünde uyardı.

TikTok’tan gelen mesajda aynı zamanda “Mevcut ve gelecekteki herkese açık TikTok fotoğraf yayınlarınız TikTok Notes’ta gösterilecek.”

Bununla birlikte TikTok’un fotoğraf uygulamasının haberi geçen ay başka bir sızıntıyla gündeme gelmişti. TikTok uygulamasının arka kodunda “TikTok Photos” atıfları bulunuyordu. Görünen o ki TikTok, fotoğraf paylaşım alanına daha ciddi bir giriş yapmayı düşünüyor ki TikTok Photos gibi jenerik bir isim yerine TikTok Notes gibi derdini yine de anlatmayı başaran bağımsız bir platform ismi seçilmiş.

TikTok’un Instagram’ı öykünmek etme girişiminin, Instagram’ın kitabını yazdığı taklitçiliği kadar işe yarayıp yaramayacağını bilmiyoruz. Sadece uygulama tesirini ve ilgi düzeyini korumak için her şeyi halletmeye hazır görünüyor.


Meera Navlakha, Mashable’da muhabir / Metin Aktaşoğlu tarafınca yerelleştirildi

(Toplam: 1, Bugün: 1 )