Bazı firmalar hala TikTok fırtınası karşısında iyi mi pozisyon alacaklarını çözemediler. Çok açık ki bunlardan biri de Universal Music Group. Tech Crunch’ın haberine nazaran dünyaca meşhur müzik şirketi, TikTok’tan şarkılarını çekme sonucu aldı. Bu ay başlangıcında UMG ile TikTok arasındaki telif anlaşması sonlandı ve müzakereler de negatif sonuçlanınca UMG, haiz olduğu yada dağıttığı tüm müzikleri platformdan kaldırdı.

Sadece dahası da var. TikTok’un, UMG imzalı bir sanatçının yazdığı yada yazımına ortak olduğu şarkılar da dahil olmak suretiyle Universal Music Publishing Group (UMPG) tarafınca denetim edilen tüm şarkıları platformdan kaldırması gerekiyor.

TikTok ve UMG birbirini suçluyor

Ocak ayında UMG, toplumsal medya platformunun ele almadığı üç temel problem olarak “sanatçılarımız ve şarkı yazarlarımız için uygun telif ödemeleri, sanatçıların YZ’nin zararı olan etkilerinden korunması ve TikTok kullanıcılarının çevrimiçi güvenliğini” öne sürdü. TikTok ise kendi açıklamasında şu ifadeleri kullanıyordu:

Universal Music Group’un kendi açgözlülüğünü, sanatçılarının ve söz yazarlarının çıkarlarının önüne koyması üzücü ve hayal kırıklığı yaratıyor.

TikTok, UMG ve UMPG’nin platformdaki popüler müziğin yüzde 20 ila 30’una haiz bulunduğunu tahmin ediyor. Bir şarkı TikTok’tan kaldırıldığında, şarkıyı daha ilkin içeren tüm videolar sessiz olacak.

TikTok, saltanatının başlarında kendisini müzik endüstrisinde büyük bir güç olarak kabul ettirdi. Müzik keşfinin itici gücü olarak toplumsal medya platformu, sanatçıların müziklerini tanıtmaları için de mühim bir mecra oldu. UMG sanatçıları için iyi mi bir çözüm bulunacağı bilinmeyen fakat müzik şirketi daha iyi bir telif oranı için savaşım ettiğini belirtiyor.


Elena Cavender, Mashable’da muhabir / Metin Aktaşoğlu tarafınca Türkçeleştirildi

(Toplam: 1, Bugün: 1 )