Apple, sonunda suni zekâ alanında eteğindekileri dökmeye hazır.

Apple’ın Perşembe günü düzenlemiş olduğu ve son dönemdeki finansal durumunu paylaşmış olduğu “kazanç çağrısı” esnasında Apple CEO’su Tim Cook, firmanın 2024 yılı içinde YZ mevzusunda bir duyuru yapacağını söylemiş oldu.

Cook şu şekilde devam etti: “İleriye baktığımızda, geleceğimizi şekillendiren bu ve öteki teknolojilere yatırım yapmayı sürdüreceğiz. Bu, oldukca ciddi vakit ve çaba harcamaya devam ettiğimiz suni zekâyı da içeriyor. Bu alanda devam eden çalışmamıza dair bilgileri bu yıl içinde paylaşacak olmaktan dolayı heyecanlıyız.”

Cook için klasik olduğu suretiyle, bir şeyi açık etmemek için oldukca dikkatliydi, bu sözlerinde de en küçük bir detay yer almıyor. Sadece Cook üretici YZ ile ilgili konuştuğunu kabul etti, şu demek oluyor ki en malum hali ile OpenAI’ın oldukca akıllı yardımcısı; ChatGPT’nin bir benzeri hakkında diyebiliriz.

Cook, “Daha çok ayrıntıya girmeden Apple için üretici YZ ve YZ ile ilgili oldukca büyük fırsatlar bulunduğunu söylememe izin verin” dedi.

Cook’un açıklamaları, Bloomberg‘in haberini doğrular yönde. Bu haberde yakında gelecek iOS 18’inin şirket tarihindeki en büyük iOS güncellemelerinden biri olacağı yer alıyordu. Güncellemenin Apple’ın Haziran ayında düzenlemesi muhtemelen olan Dünya Geliştiriciler Konferansı – WWDC’de tanıtılması umut ediliyor. Büyük olasılıkla içinde daha akıllı bir Siri’nin yanı sıra, Mesajlar ve Apple Music benzer biçimde temel iOS özelliklerine daha çok YZ entegrasyonu da barındıracak.

Cook’un duyurusu Apple için oldukca mühim bir ürünün piyasaya çıkışından derhal ilkin geldi. Vision Pro, şu demek oluyor ki firmanın ilk artırılmış gerçeklik / sanal gerçeklik gözlüğü geçtiğimiz Cuma günü 3 bin 500 dolarlık fiyat etiketiyle piyasaya çıktı. Kimi analistlerin “firmanın YZ alanındaki en büyük ürünü” olarak değerlendirdiği Vision Pro ile ilgili incelemeleri ve Meta Quest ile direkt karşılaştırmalarını Mashable Türkiye üstünden takip edebilirsiniz.


Stan Schroeder’in haberini Erinç Eröz Türkçeleştirdi

(Toplam: 1, Bugün: 1 )