Japonya Ulaştırma Bakanlığı’ndan meydana getirilen açıklamaya nazaran markanın C-HR ve Prius modellerinin hibrit motorlu versiyonları motorlarındaki yangın şüphesinden dolayı geri çağırılıyor. Hibrit güç denetim ünitesindeki kablonun korum kısmı zayıf olduğundan yanma riskinin olduğu da belirtiliyor. Motordaki emek harcama sarsıntısından dolayı kablo koruma bölümünün arkasından sarkabiliyor. Toyota, bu sarkma sonucunda da kablonun sıcak bir yüzeye temas ederek yanmaya sebep ve kısa dönem halletmeye sebep olacağını deklare etti.

Bu durum üretim tesisi Japonya olan ve 2015 haziran ve 2018 mayıs tarihleri içinde üretilmiş plug-in hybrid Prius ve C-HR modellerini kapsıyor. Toyota sözcüsü yapmış olduğu açıklamada ise 1.03 milyon aracın yarısından fazlasının Japonya’da kullanıldığı, ABD’da mütevazı 192 bin tane Prius modelinin geri çağrıldığını belirtti.

Markanın 2009 yılındaki Takata hava yastığı sorunundan kaynaklı olan geri çağırması 2.87 milyon aracı kapsıyordu. Prius ve C-HR’ı içeren bu geri çağırma haberi ise Toyota’nın en büyük ikinci geri çağırma durumu oldu.