Tüp Bebek Aşılama Tedavisi Kimlere Uygulanabilir

Aşılama tedavisinin de tüp bebek tedavisi gibi uygulanabilmesi için belli şartlar gerekir. Bu yazıda aşılama tedavisi kimlere uygulanabilir onu anlatmaya çalışacağım..

 Hangi kadınlar aşılama tedavisi görebilir?
Aşılama tedavisi ile hamile kalma olayının meydana gelebilmesi için bayanda sperm hücrelerinin döllenebileceği sağlıklı ve kaliteli yumurtanın bulunması gerekmektedir. Fakat bayanın yumurtasında herhangi bir sebebe bağlı olarak ovülasyon sorunu bulunmakta ise aynı zamanda sağlıklı ve kaliteli yumurta yok ise aşılama tedavisinden çift kati suretle başarı elde edilemez. Bu gibi sorunların alternatif yolları ise oldukça basit ve kolaydır.

Kadında bulunan yumurta bozukluğuna bağlı sorunlarda bayanı uyarıcı nitelikli ilaçlar ya da yanı sıra iğneler uygulanır. Aynı zamanda da yumurtaları çatlatmak için kullanılmaktadır iğneler böylelikle de kısmen de olsa sorunlar halledilmeye başlanılır. Ardından da aşılama tedavisi için uygun koşullar sağlanır. Bebek sahibi olmak için uygun ve düzenli bir biçimde çalışması gereken bölge ise tüplerdir.  Tüplerin çalışma durumu ise anne adayından istenilen rahim filmi ile anlaşılır.

Hangi erkekler aşılama tedavisi görebilir?
Aşılama yönteminin başarıya ulaşmasını isteyen çiftler de anne adayında olduğu kadar baba adayının da üreme sisteminde herhangi bir sorun bulunmamalıdır. Erkeğin üreme bölgesinde sorunun varlığı ya da yokluğu sperm analizi ile anlaşılabilmektedir. Analiz sonuçlarında herhangi bir sorun bulunmamalıdır. Azospermi rahatsızlığı bulunan erkekte aşılama tedavisi başarıya ulaşmamaktadır. Azospermi ise genel anlamda menide sperm hücrelerinin hiç olmaması ya da çok az miktarda bulunmasıdır. Bunun yanı sıra ise bir mililitreye yirmi milyondan az sperm hücresi düşüyorsa aşılama tedavisi yine aynı şekilde başarı ile sonuçlanmayacaktır.

Aşılama tedavisinde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?
Aşılama tedavisinde anne adayı ve baba adayında dikkat etmesi gereken en önemli nokta endomtrial bölgede herhangi bir patoloji olmamalıdır. Rahmin iç kısmında bulunan zarda meydana gelen zedelenme ya da mikroplanma durumları da aşılama tedavisinin başarı oranını düşürebilmektedir.