TÜV (Technischer Überwachungs – Verein) Almanca’da Teknik Denetim Kurumu’nun kısaltmasıdır, ve ismini bu üç kelimenin baş harflerinden alır. TÜV Süddeutschland e.V. Almanya’da teknik muayene ve kontroller ve yönetim sistem belgelendirilmesi için devlet tarafından yetkilendirilmiş 140 yılı aşkın bir geçmişe sahip bağımsız bir denetim ve kontrol kuruluşudur. Geçen yüzyılın ikinci yarısında Alman sanayi kuruluşları tarafından buhar kazanlarının yol açtığı tehlikelerin önlenmesi amacıyla kurulmuştur. Bunun yanı sıra işletmelerin, can ve mal güvenliği açısından tehlike yaratan diğer tesislerin muayenesi, denetim ve kontrollerinin yapılması için de görevlendirilmiştir. TÜV Süddeutschland e.V. Alman Akreditasyon Birliği (DAR) tarafından kalite sistemlerinin belgelendirilmesi konusunda akredite edilmiş TÜV CERT üyesidir. Bununla birlikte TÜV Süddeutschland e.V’ye bağlı TÜV Management Service de yine DAR tarafından kalite sistemlerinin belgelendirilmesi konusunda akredite edilmiştir.

TÜV’ ün Hedefi Nedir?

TÜV’ün hedefi sanayiye hizmet sunarken, insan ve çevre yaşamını tehlikelerden korumaktır. TÜV yetkili uzmanlarıyla sanayi kuruluşları, resmi, özel veya tüzel kuruluşlar adına teknik denetim, muayene ve kontrol görevi yapar, teknik destek hizmeti sunar.

TÜV’ ün başlıca görevleri özellikle şu alanlarda yoğunlaşmaktadır.

Resmi makamlarca gerekli görünen ve yetkilendirildiği alanlarda sanayi tesislerinin ve tesis donanınımın denetim, muayene ve kontrollerini yapmak; belirli meslek ve ehliyet sahiplerini eğitmek, sınamak ve değerlendirmek.
İsteğe bağlı olarak, diğer teknik denetim, kontrol ve teknik destek hizmetlerini üstlenmek, ilgili personeli gerekli düzeyde eğitmek, sınamak ve değerlendirmek.
Teknik konularda, işletme ve enerji ekonomisi alanlarında deneyim ve bilgi birikimi oluşturmak

Yetkili TÜV Denetçileri :

TÜV bünyesinde genel olarak bir teknik üniversite veya yüksek okuldan “yüksek mühendis veya mühendis ” unvanı alarak mezun olmuş ve ilgili sanayi kuruluşlarında en az 2 yıl mesleki deneyim kazanmış teknik elemanlar çalışmaktadır. Görevlerini tam anlamıyla yerine getirebilmeleri için ayrıca özel bir eğitimden geçen bu elemanlara resmi makamlarca “yetkili denetçi / uzman” unvanı ve sertifikası verilir.
TÜV, üstlenmiş olduğu görevlerin çok çeşitli alanları kapsaması nedeniyle, kurum bünyesinde makine, elektrik, metalurji, kimya, fizik, yüksek mühendis ve mühendisleriyle konusunda uzman ekonomistler çalıştırmaktadır. TÜV’ün sözleşmeli personeli olan bu elemanlar muayene, kontrol, denetim, ve teknik destek görevlerini eksiksiz ve tarafsız olarak ve herhangi bir çıkar gözetmeden yerine getirirler.

TÜV SÜD / Türkiye:

TÜV Süddeutschland e.V daha etkin, ucuz ve süratli hizmet sunabilmek amacıyla, TÜV SÜD Teknik Güvenlik ve Kalite Denetim Tic. Ltd. Şti. adıyla İstanbul’da faaliyete geçerek, 1987 yılından beri ülkemiz endüstrisine bağımsız onaylanmış kuruluş olarak teknik denetim, gözetim, teknik destek ve belgelendirme hizmetleri vermekte olup Türkiye genelinde faaliyetlerine devam etmektedir.