Toplumsal medya platformu X, Taylor Swift’in YZ yardımıyla dijital olarak üretilmiş müstehcen ve düzmece görselleri sitede yayıldıktan birkaç gün sonrasında, müzisyen hakkında meydana getirilen aramaları engelleme sonucu aldı. Kararın peşinden dünyaca meşhur pop yıldızının adı sitede arandığında kullanıcılar “Gönderiler şu anda yüklenemiyor. Ondan sonra yine deneyin” mesajıyla karşılaşıyor.

X’in iş operasyonlarından görevli yöneticisi Joe Benarroch, Cumartesi günü Swift aramalarıyla ilgili sorulara cevap olarak, “Bu geçici bir fiil ve bu mevzuda güvenliğe öncelik verdiğimiz için oldukça dikkatli bir halde sonucu uyguluyoruz” ifadelerini kullandı.

Fanatik grupları derhal harekete geçti

Swift hakkında üretilen müstehcen düzmece görseller geçen Çarşamba günü X’te yayılmaya başladı ve Swifties, platformu şarkıcının gerçek fotoğraflarıyla doldurdu. Swifties ek olarak düzmece görselleri yürüyerek hesapları etken bir halde yakınma ederek X’i düzmece fotoğrafları silmek için daha kuvvetli adımlar atmaya zorladı. Sitede “Taylor Swift’i koruyun” sloganı trend oldu.

Derhal bigün sonrasında hayranların yakınma etmiş olduğu hesapların mühim bir kısmı askıya alındı ya da değişik şekillerde kısıtlandı. Sadece gene de başka hesaplar üstünden söz mevzusu görsellere erişmek hala mümkündü.

X ilerleyen saatlerde yapmış olduğu çevrimiçi bir açıklamada, rıza dışı müstehcen görüntülerin paylaşılmasını yasakladığını ve bu tür içeriklere yönelik “sıfır hoşgörü politikası” uygulayacağını deklare etti. Açıklamada Swift’in isminden söz edilmedi:

Ekiplerimiz tespit edilen tüm görselleri etken olarak kaldırıyor ve bu tarz şeyleri yayınlamaktan görevli hesaplara karşı uygun önlemleri alıyor. Başka ihlallerin derhal ele alınmasını ve içeriğin kaldırılmasını sağlamak için durumu yakından izliyoruz.

Üretken suni zekâdaki ilerlemeler, dijital olarak değiştirilmiş düzmece pornografinin oluşturulmasını daha kolay ve daha erişilebilir hale getirdi.

Elon Musk, 2022’nin sonlarında Twitter’ı satın aldıktan sonrasında içerik denetleme kurallarının bir çok gevşetildi ve firmanın mali durumunu istikrara kavuşturmak için lüzumlu bulunduğunu öne sürerek şirket genelinde binlerce kişiyi işten çıkardı.


Kaynak: The Wall Street Journal / Metin Aktaşoğlu tarafınca Türkçeleştirildi

(Toplam: 1, Bugün: 1 )