Uber, etkinlik gösterdiği ülkelerde hanım sürücülerle iş birliklerini geliştirerek, hanımefendilerin toplumdaki rolünü güçlendirmeye yönelik desteklerini sürdürüyor. Bu kapsamda, Uber Türkiye Genel Müdürü Neyran Bahadırlı’nın katılımıyla, Uber’in İstanbul’daki hanım taksi sürücülerine hususi bir çağrı düzenlendi.

Etkinlikte, çoğu zaman adam egemen olarak kabul edilen taksi sektörünün sıkıntılı emek harcama koşulları ve hanımefendilerin sektöre katmış olduğu kıymet üstüne düşünce alışverişi yapılmış oldu ve Türkiye’nin de dahil olduğu Avrupa Bölgesi’nde mevzuya ilişkin meydana gelen araştırmaların neticeleri değerlendirildi.

Eurostat’ın araştırmasına bakılırsa, Avrupa Birliği’ndeki ulaşım sektörü çalışanlarının yalnız ortalama yüzde 15’i kadınlardan oluşuyor. Avrupa Komisyonu’na bakılırsa AB ulaşım sektöründeki cinsiyet dağılımındaki dengesizliğin ana sebeplerinden birisi sektördeki cinsiyetçi önyargıların devam etmesi.

Araştırmaya katılan hanımefendilerin yüzde 25’i, araçlarında tanımadıkları insanları taşımanın getirmiş olduğu endişeler, gece geç saatlerde vasıta sürmek, lisans süreciyle ilgili zorluklar yada uygun bir araca haiz olamama şeklinde nedenler sebebiyle Uber uygulaması ile sürücülük yapmayı tercih ettiklerini belirtiyor.

Avrupa bölgesinde Uber’in, 100’ün üstünde hanım sürücünün iştirakı ile gerçekleştirdiği araştırmaya bakılırsa, hanım sürücülerin büyük çoğunluğu Uber ile çalışmaya yönelik ana motivasyonun esnek emek harcama saatleri, istediği yerde çalışabilme özgürlüğü ve gelirlerini artırma imkanı bulunduğunu ifade ediyor. Avrupa Bölgesi’nde, 2023 senesinde Ocak ayından Aralık ayına kadar Uber’de kayıtlı kadın sürücü sayısı yüzde 60 artarken, İstanbul’da bulunan hanım sürücü sayısı ise 3 katına çıktı. Bununla beraber hanım sürücülerin yüzde 75’i sektördeki öteki meslektaşları tarafınca iyi karşılandıklarını ifade ederken, iştirakçilerin yüzde 46’sına bakılırsa ise yolcular, hanım bir sürücü ile karşılaştıklarında şaşırıyorlar.

Önümüzdeki iki yıl süresince, Uber, Avrupa genelinde hanım sürücüleri desteklemeyi amaçlayan çeşitli girişimlere 1 Milyon Euro yatırım yapmayı planlıyor.

Uber’e kayıtlı taksi sürücüsü hanımefendilerin bundan önceki yıla bakılırsa 3 kat arttığını vurgulayan Uber Türkiye Genel Müdürü Neyran Bahadırlı: “Toplumda her alanda çeşitliliği ve bayanları desteklemek mühim bir mesuliyet. Uber Türkiye olarak, bu sorumluluğumuzu yerine getirmek ve hanım taksi sürücülerinin sektöre daha çok katılımını sağlamak adına emin bir yaklaşım benimsiyoruz. Çeşitliliğin artmasının iş dünyasında her sektörde daha kuvvetli ve varlıklı bir ortam yaratacağına inanıyoruz. Bundan dolayı, ikimiz de haiz olduğumuz teknoloji ve uzmanlığımız ile hanım taksi sürücülerine destek olmayı, onların sektöre daha çok katılımını desteklemeyi amaçlıyoruz.” dedi.

Hanım taksi sürücüleri bilhassa genç yolcuların ve beyaz yakalı hanım çalışanların kendileriyle gezi etmeyi tercih ettiklerini ve bundan gurur duyduklarını dile getirirken, katılımcılardan Çiğdem Akman, “Bir karı olarak Uber ile çalışmak benim için güvenlik anlamına geliyor. Yolcunun kim bulunduğunu ve nereye gideceğini evvelde gördüğümüz için daha güvenli bir seyahat yapabiliyoruz.” dedi.

Hanım sürücüler, toplantının sonunda hanım sürücü sayısını çoğaltmak için yapılabilecekler üstüne görüşlerini paylaştılar. Katılımcılardan Şenay Küçükalp “Bayanların aklına gelir deposu olarak taksi sürücülüğü gelmiyor. Bunu sağlamak ve yaygınlaştırmak için birbirimize destek olmalıyız. Daha görünür olmalıyız.” dedi.

Motosikletli kuryelikten taksiciliğe geçiş icra eden Esra Kaçamak: “Aslına bakarsak Türkiye’deki ilk hanım kuryelerden biriyim. 6 seneye yakın kuryelik yaptım. Hemen sonra motosikleti hobi olarak kullanmaya karar verip taksi şoförlüğüne geçiş yaptım. Ortalama 7 aydır da Avrupa Yakası’nda Uber sürücülüğü yapıyorum.