Uykuda konuşma, tedavi edilmesi gereken bir durum değildir. Çünkü kısa süreli ve kişinin uykusunu bozmayan bir durumdur.

Her ne kadar uyanıklık reaksiyonları sırasında ortaya çıksa da, kısa süreli olması uykunun genel yapısını bozan bir etkide bulunmaz.

Uykuda konuşmayla birlikte gece terörü ya da uykuda gezmeler görülüyorsa, bu durumlarda tedaviye ihtiyaç duyulur. Tek başına uykuda konuşma ortaya çıktığında ise, bir tedavi süreci gerektirmez.

Gece uykusunda, gece terörü olmasa bile bağırma, sayıklama tarzındaki olaylar ya da stresli durumların sık sık ortaya çıkması halinde, özellikle çocukluk yaş grubunda, çocukların gün içindeki stresinin azaltılmasını sağlayacak ortamların yaratılmasıyla geceyi rahatlatmak mümkündür.

Bu durum zaten çocuğa bir sıkıntı vermez. Ama aileye bir sıkıntı vermiyorsa, geceleri çocuğun başında beklemeye, bir sorun olduğu konusunda endişeye yol açmıyorsa, ilaç tedavisi gerekmez. Aileye bu durumun normal olduğu ve çocuğa bir zarar vermediği anlatılabilir. Özellikle ilaç tedavisi için beklenebilir. Bu, genellikle ergenlik yaşlarında ortadan kalkan bir durumdur.

Erişkin yaşlarda da uykuda konuşma görülebilmekle birlikte, çocukluk yaş grubuna oranla daha az rastlanan bir durumdur.