Ekranınızda ilginizi çeken bir şey gördünüz ve bunu arkadaşınızla paylaşmak istiyorsunuz; telefonunuzu çıkarıp fotoğrafını mı çekeceksiniz? Daha kolayı var: Ekran görüntüsü alın! Eğer iyi mi yapıldığını bilmiyorsanız gelin size rahat bir halde anlatalım. Hem de oldukça kolay bir yöntemi var:

Windows’ta ekran görüntüsü iyi mi alınır?

Microsoft, Windows’un çağdaş versiyonlarına bunun için hususi bir uygulama yerleştirmiş durumda; adı da Ekran Alıntısı Aracı. Bu uygulama yardımıyla Windows üstünde istediğiniz bir yerin ekran görüntüsünü alıp, bu görüntünün üstünde oynayıp kaydedebiliyorsunuz.

Fakat Ekran Alıntısı Aracı’ndan bahsetmeden ilkin fazlaca daha rahat bir yöntemden bahsedelim. Klavyenizde bulunan ve üstünde “Print Screen” yada “Prt Scr” yazan tuşa basın. Bastığınız anda tüm ekranın görüntüsü kopyalanmış olacak. İstediğiniz yere de yapıştırabileceksiniz. Doğal ki Windows 11’de bu tuşa basınca Ekran Alıntısı Aracı’yla bir görüntü almış benzer biçimde oluyor ve ekranınızdaki belli bir alanı seçmeniz isteniyor. Doğal bunu Windows tuşu + Shift + S tuşlarına aynı anda basarak da yapabilirsiniz, sadece üç tuşa birden basmak birazcık uğraştırıcı.

Eğer daha karmaşık bir ekran görüntüsü almak istiyorsanız; mesela belirli bir pencere yada kırpılmış bir alan, Ekran Alıntısı Aracı sizin işinizi görecektir. Windows tuşuna basıp “Ekran Alıntısı Aracı” yazarak bulabilirsiniz. Bu sayede almak istediğiniz ekran görüntüsünün şeklini belirleyebilir, hatta görüntünün üstüne metin ve çizim ekleyebilirsiniz.

Doğal istiyorsanız Ekran Alıntısı Aracı’nı vazife çubuğunuza ekleyip kolayca erişmeniz de mümkün.

Kısacası Ekran Alıntısı Aracı, Windows 11’de ekran görüntüsü almanın en iyi yolu.