2021’in son günleri bizi yeni bir tweet türüyle tanıştırdı: Yeşil, sarı ve gri kutular 5 genişliğinde bir ızgarada altı satıra kadar dizilmiş harfler. Tweetlerde ek olarak yabancılar için anlaşılmaz bazı sayılar ve gülünç, ufak bir kelime olmayan kelime de yer ediniyor: Wordle.

Kim bilir Google’a bunu çoktan sormuşsunuzdur. Wordle’ın ne işe yaradığını bulmak ve buradan insanların tweetlediği ızgaraları ve sayıları çözmek yeterince kolay. Kim bilir aylardır takıntılı bir halde oynuyorsunuzdur.

Fakat nedenini de idrak etmek istiyorsunuz, değil mi?

Peki bu Wordle denen şey nedir ki bu kadar oldukca insanoğlunun ortak kamusal alanlarda onun hakkında konuşmasına niçin oldu?

Wordle nedir?

Evet, azca ilkin bunun cevaplaması kolay bir sual bulunduğunu söyledik. Sadece bütünlük adına, temel bilgilerle başlamış olalım.

Wordle, garip toplumsal deneylerin yaratıcısı olarak ün yapmış Brooklyn merkezli bir yazılım mühendisi olan Josh Wardle tarafınca yaratılmış günlük bir kelime oyunudur. İnternet kullanıcıları her gün, yalnızca bir takım eleme süreci ipucu kullanılarak çözülebilen yeni bir kelime bulmacasıyla karşılaşıyor.

Wordle iyi mi çalışır? Wordle iyi mi yapılır?

Bu şekilde çalışır: Wordle internet sayfasını ziyaret ettiğinizde, sizi 5 genişliğinde 6 uzunluğunda boş, beyaz kutulardan oluşan bir ızgara karşılıyor. Her kutu bir harf alabiliyor ve böylece beş harfli bir kelime yazıp ‘Enter’ tuşuna basarak cevabı tahmin ediyorsunuz.

Önde herhangi bir ipucu yok, bu yüzden herhangi bir beş harfli kelime ilk tahmin olarak işe yarayacaktır. İşte Wordle oyunu hakkaten burada başlıyor. Bir tahmin gönderdiğinizde, her harfin kutusunun rengi değişmiş olur.

  • Eğer yeşile dönerse, o harf günlük kelimenin içindedir ve siz onu doğru noktaya yerleştirmişsinizdir.
  • Sarıya dönerse, harf kelimenin içindedir fakat siz onu yanlış yere yerleştirmişsinizdir.
  • Kutu griye dönerse, harf kelimede asla yok anlamına gelir.

Internet sayfası, ilk kez gelen ziyaretçiler için her şeyi net bir halde ortaya koyan rahat bir açıklayıcı grafik sunuyor.

Wordle‘a iyi mi başlanır? En iyi başlangıç kelimeleri?

Muhteşem açılışı seçmenize destek olacak bazı fikirlerimiz var. Bu ipuçlarından bazıları, içinde minimum iki değişik sesli harfin yanı sıra S, T, R yada N benzer biçimde birkaç yaygın sessiz harf bulunan bir kelime seçmeyi ihtiva eder.

Wordle niçin bu kadar mühim?

Wordle, çevrimiçi her insanın ücretsiz bir şekilde oynayabileceği günlük bir kelime oyunu olarak Ekim 2021’den beri mevcut. Wardle’ın Aralık ortasında günlük performansınızı çevrimiçi olarak yayınlamayı kolaylaştıran bir “Paylaş” özelliği eklediğini duyurmasının peşinden daha yakın bir zamanda patladı.

Platformdan bağımsız olan bu özellik herhangi bir toplumsal platforma bağlanmıyor. Bunun yerine, Twitter’da çokça gördüğümüz ızgarayı cihazınızın panosuna emojiler olarak kopyalıyor. Ondan sonra bu kopyalanan metni alıp tercih ettiğiniz toplumsal medya akışı için bir gönderiye yapıştırabilirsiniz.

(Teknik yeterliliğiniz var ise, netice metninizi yansız bir yere yapıştırmanızı, ekran görüntüsünü almanızı ve bunu yayınlamanızı tavsiye ederim. Bunu yapmak, bir gönderiyi direkt ekrandan okuyamayan kişiler için açıklayıcı alt metin eklemenize olanak tanır).

Bu, 2021’in son haftalarında Wordle hakkında niçin ansızın oldukca daha çok konuşulmaya başladığımızı açıklıyor: Wardle, insanların övünçlerini en sevdikleri web su soğutucusuna taşımalarını kolaylaştırdı. Sadece gene de insanların niçin bu şeye akın ettiğine dair daha temel bir sual var.

Dürüst olmak gerekirse en iyisi – ve en kolayı – gidip kendiniz denemeniz. Wordle oynamanın herhangi bir maliyeti yok; yalnız internet sayfasına giriyorsunuz, tahminlerinizi yapıyorsunuz ve o gün için hepsi bu kadar. Ondan sonra bunun günlük bir eğlenceye dönüştürmek istediğiniz bir şey olup olmadığına kendiniz karar verebilirsiniz.

Şahsen Wordle’ın başarısının New York Times bulmacası ile Çarkıfelek içinde bir yerde bulunduğunu düşünüyorum. Gizli saklı kelime her gün değişiyor fakat tıpkı NYT bulmacalarında olduğu benzer biçimde her gün hepimiz için aynı – doğrusu aynı cevabı bulmak için değişik yollar izleseler bile bu her oyuncunun paylaşmış olduğu bir tecrübe. Ve bulmacanın kendisi yalnız bir, beş harfli kelime ile sınırı olan, bu da onu Wheel’in ana akım “hepimiz bunu yapabilir” çekiciliğine daha oldukca benzetiyor.

Peşinden, insanların Wordle galibiyetleri hakkında kolayca ve açıkça övünmelerini sağlamak için spesifik olmayan renkli kutu emojileri kullanan parlak paylaşım hususi durumunu ilave edin. Yabancılar için anlaşılmaz olan bu ızgaralardan birini toplumsal medyada yayınladığınızda, her takipçinize dolaylı olarak “Hey, ben de bunu oynuyorum. Bu havalı web vakasında beraberiz. Hadi bunun hakkında konuşalım.”

Android yada iOS için bir Wordle uygulaması var mı? Wordle parasız mi?

Wordle’ın varlığını öğrendiğimde ilk içgüdümüz bir uygulama mağazası açıp onu aramak oldu. Normal olarak, Twitter’daki bu son aşama popüler şeyin bir tür uygulamaya bağlı bulunduğunu düşündük.

Bir iOS App Store yada Google Play Store aramasında “Wordle” neticelerini bulabilirsiniz, sadece bunu gerçek bir şeyle karıştırmayın. Josh Wardle’ın bulmuş olduğu ve 2021’in sonlarında internete nazikçe sunmuş olduğu orijinal Wordle, şu anda yalnızca burada yaşayan bir tarayıcı oyunu olarak var. Eğer başka bir yerde oynuyorsanız, bu en iyi ihtimalle başkasının başarısından faydalanmaya çalışan utanmaz bir taklittir.

Ve evet, hala parasız.

Wordle‘ı kim yapmış oldu? Wordle nereden geldi?

Wordle’ın 2021’in sonundaki ani patlaması, yaratıcısına odaklanan bir basın turuna yol açtı. Wardle aslına bakarsak oyunu 2021 senesinde kendisi ve kelime oyunlarını seven ortağı için hususi bir egzersiz olarak ortaya çıkarmış. Oyun zaman içinde aile WhatsApp mesajlaşmalarının vazgeçilmezi haline geldi ve Wardle daha geniş çaplı bir sürümü hak edecek kadar hususi bir şeye haiz olabileceğinden şüphelenmeye başladı.

Bu oldukca tatlı başlangıç hikayesi, Wardle ve son eserinin bu mükemmel NYT profilinde detaylı bir şekilde anlatılıyor. Tüm detaylar için bu yazıyı okumanızda yarar var, sadece Wordle’ın devam etmekte olan küresel pandeminin sessiz ve zor zamanlarında partnerini eğlendirmek isteyen duyarlı bir şahıs tarafınca tasarlandığını bilmek kafi.

Wordle için ipuçları ve püf noktaları

İlk büyük tavsiyemiz bizim yaptığımız hatayı yapmamanız: Siteyi ilk ziyaret ettiğinizde gördüğünüz açılır pencere durağan(durgun) bir öğreticidir, günün bulmacası için bir ipucu değil! Bilgisayar ekranında, o sırada kullandığım akıllı telefon tarayıcısında olduğundan daha net, bu yüzden muhtemelen yaygın bir hata değildir. Fakat ben yaptım ve bu sizin de yapabileceğiniz anlamına geliyor.

Daha yararlı ipuçları için: Birkaç kez oynayana kadar pek anlaşılmıyor fakat aynı harfi birden fazla yerde kullanan kelimeleriniz olabiliyor. Doğrusu günün kelimesi “APPLE” ve ilk tahmininiz “PAPER” ise, ilk “P” yanlış yerde doğru harf olduğundan sarı bir kutu, ikinci “P” ise doğru seçildiği VE yerleştirildiği için yeşil bir kutu alacaktır.

Ek olarak Wordle web sitesinin üst kısmındaki dişli simgesine tıklayarak birkaç şeyi değiştirebilirsiniz. Çoğunlukla beyaz bir ekranın göz ürkütücü yoğunluğundan başka bir şey tercih edenler için bir Koyu Tema seçeneği var. “Zor Mod” anahtarı, ortaya çıkan ipuçlarını hesaba katmak için ilkinden sonraki tüm tahminleri gerektirir. (Doğrusu önceki “APPLE” örneğimize geri dönecek olursak, “PAPER “dan sonraki her tahminde “A”, “E” ve iki “P” harfi kullanılmalı ve bunlardan biri daima üçüncü kutuya takılmalıdır). Son olarak, ihtiyacı olanlar yada tercih edenler için yüksek kontrastlı renkler kullanan bir “Renk Körü Modu” vardır.

Bazı insanoğlu Wordle’ın iç mekaniğini ve (İngilizce) dille oynamamızı sağlama şeklini hakkaten çözümleme etmeye başladı. Ötekiler ise daha oldukca Wardle’ın başlangıçta oyunla ilgili kendin yap havasından bir ders aldı ve bunu kendi hayatları için benimsedi.

Hakikaten de oynamanın “yanlış” bir yolu yoktur. Wordle’ın güzelliği basitliğidir. Gerçek bir kelime yerine saçma bir harf dizisi koymanıza bile izin vermez; yaptığınız her tahmin Wordle’ın kendi sözlüğüne nazaran denetim edilir. Eğer tahmininiz gerçek bir kelime değilse, oyun bunu yapmanıza izin vermiyor.

Bir tek bir deneyin ve kendiniz görün. Bir kez kapıldığınızda, daha fazlası için geri gelmekten kendinizi alıkoymanız zor.