Öteki toplumsal medya şirketlerinin aksine X, kullanıcılarının erişkin içerikler yayınlamalarına izin veriyor. Bu Elon Musk tarafınca getirilen yeni bir kaide değil. O zamanlar adı Twitter olan firmanın yönetiminde bile +18 içeriğe izin veriliyordu. Twitter ya da şimdiki ismiyle X, erişkin içerik endüstrisinde çalışan yada erişkin içerik göndermeyi seven kullananların tercih etmiş olduğu toplumsal medya hizmetiydi.

Mobil uygulamalardaki değişimleri takip eden yazılım geliştiriciler tarafınca ortaya çıkarılan yeni ekran görüntülerine gore X, kısa sürede Topluluklar adında olan grupları oluşturan kullananların, topluluklarını “erişkin içerik” yada “iş için güvenli değil (NSFW)” olarak işaretlemelerini mecburi kılacak.

Bloomberg‘e gore X, bu erişkin işaretleme hususi durumunu kontrol ediyor.

Yetişkinlere yönelik içerik barındıran toplulukların, grup yöneticisi tarafınca “erişkin içerik” olarak işaretlenmeleri gerekecek yoksa paylaşılan erişkin içerik, X tarafınca otomatikman silinecek.

Topluluklara eklenen bu ayarla ilgili kurallarda şu şekilde deniyor: “Topluluğunuzda yetişkinlere yönelik duyarlı içerikler var ise bu ayarı etkinleştirmelisiniz. Bu ayarın atlanması, topluluğunuzdaki yetişkinlere yönelik tüm içeriğin otomatikman filtrelenmesine niçin olacaktır.”

Topluluklar, 2021 yılından bu yana X’in bir özelliği olmayı sürdürüyor. Bu bilhassa beraber kullanıcılar, belirli bir mevzu hakkında öteki kullananların da katılabileceği münakaşa grupları oluşturmalarına olanak sağlıyor. Kullanıcılar bu topluluklar içinde, platformda iyi mi gönderi yayınlayabiliyorlarsa, aynı şekilde gösterim yapabiliyorlar. Sadece bu gönderiler, kullanıcının ve platformun her insana açık akışında görünmek yerine, yalnız bu topluluklar içinde yer ediniyor.

Topluluklar özelliği hiçbir süre kaldırılmadı. Sadece Musk bu özelliği geçtiğimiz aylarda değiştirmeye çalıştı. X’in ana yan menüsüne Topluluklar sekmesi eklendi ve platform kullananların bu Toplulukları profil sayfalarına ekleme özelliği sunuldu. Ek olarak X’in Topluluklar için oluşturduğu resmi hesap @HiCommunities de 2022 ekim ayında açıldığından bu yana ilk kez bu ay gönderi yayınladı.

X ve yetişkinlere yönelik içerikler

X, platformdaki porno ve öteki erişkin içinde ne olduğu yönetme mevzusunda uzun süredir büyük bir çaba içinde.

Musk şirketi satın almadan ilkin Twitter, yetişkinlere yönelik içerik üreticilerin bulunmuş olduğu üyelik tabanlı hizmet OnlyFans’la yarışabilecek şekilde bu tür erişkin içerikten para kazanma yöntemlerini araştırıyordu. Sadece belirtilene gore firmanın bu tür içeriklerin moderasyonu, yönetimi yada “doğru şekilde evlatların cinsel istismarı ve rızasız çıplaklığı tespit edebilecek” açıdan kaynakları olmadığı sebebiyle bu planlar iptal edildi.

Musk’ın platformu, reklamveren iş ortaklarının reklamlarının, erişkin içeriklerle beraber gösterilmesini engelliyor. Zira reklamverenler çoğu zaman bu tür içeriklerle anılmak istenmiyor, bu da bu tür içeriklerin X üstünden para kazandırmasını olanaksız kılıyor.

Sadece platformdan erişkin içerikleri toptan kaldırmak da, daha ilkin toplumsal medya platformu Tumblr’ın da deneyimlediği şeklinde tepki çekebiliyor.

2018’de Tumblr, her ne kadar topluluk bu tür içerikleri talep ediyor olsa da, erişkin içerikleri tamamen engelleme yoluna gitmişti. Birkaç ay içinde Tumblr, bu aksiyonun peşinden %30 trafikle beraber kullanıcı tabanının büyük bir kısmını kaybetmişti. Tumblr bu aksiyonu sonrasında geri çekmiş olsa da, bu yasak Tumblr’ı hala etkiliyor.

Bakalım X’in erişkin içerikler hakkında bu sonucu kullanıcılara iyi mi yansıyacak.


Matt Binder’ın haberini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.