Elon Musk’ın bir zamanlar Twitter olarak bildiğimiz X adlı toplumsal medya platformu, sesli ve videolı aramaları, düzgüsel, premium olmayan kullanıcılarına da sunmaya hazırlanıyor. İnsanların bu özelliği sabırsızlıkla beklediğini söyleyemeyiz fakat her neyse, en azından bu şekilde bir özellik olacak.

Daha evvelinde, X üstünden sesli ve video arama yapmak yalnız aylık ücret ödeyen kullanıcılar için kullanılabiliyordu.

Bir X mühendisi ve şirket CEO’su Linda Yaccarino, haberi sitede paylaştıkları gönderiler ile doğruladı. Sadece görünen o ki, özellik hepimiz için kullanılabilir durumda değil. Enrique Barragan adlı mühendis, ödeme yapmayan kullanıcılara özelliğin yavaş yavaş sunulmaya başlandığını söylüyor.

Her ne kadar kimi kullanıcılar şimdiden sesli ve görüntülü arama yapma özelliğine sahip olsa da, kontrol ettiğim zaman benim için bu “imkanın” henüz sunulmadığını gördüm.

Şimdilik benim X hesabımda görüntülü / sesli arama yapmak isteyince çıkan mesaj bu…

Twitter / X üzerinden sesli ve görüntülü arama nasıl yapılır?

X üzerinden görüntülü ya da sesli arama yapmak için takip etmeniz gereken adımlar basit, kullanıcının DM’sine gidin, sağ üst köşedeki telefon ikonuna tıklayın ve sesli ya da görüntülü arama seçeneğinden birini seçin.

Mesaj ayarlarınız içerisinden sesli ve görüntülü aramaya dair düzenlemeler de yapabilirsiniz

Özelliği sevdiğimi ya da kullanmayı planladığımı söyleyemeyeceğim, zira Twitter üzerinden birilerini aramak çok mükemmel bir fikir gibi gelmiyor. Görünen o ki, bu şekilde düşünen yalnız ben değilim.

WhatsApp’ta yanlışlıkla meydana getirilen sesli ya da grup aramaları şeklinde, bu özellik de Twitter üstünde muhtemelen en oldukça DM içinde gezerken “parmak çarpması” sonucu hata ile kullanılacaktır. Sonuçta, öteki hizmetlerden arama yapmak yerine, X’i kullanmanın bizlere ne katacağı mevzusu belirsizliğini koruyor.

Bir ihtimal tek mantıklı kullanım sebebi, telefon numaranızı paylaşmanız gerekmemesi olabilir, sadece gene, bu da öteki hizmetlerde olan bir özellik.

Özetlemek gerekirse, X üstünden arama yapmak artık parasız kullanıcılar için de mümkün, isteseniz de, istemeseniz de.


Tim Marcin’in haberini Erinç Eröz Türkçeleştirdi