Bilgisayarınıza bir Xbox kolu mu bağlamak istiyorsunuz? Gelin destek olalım.

Steam yada benzeri oyun platformları, oyun kollarına direkt destek sunuyor. Hatta bazı oyunlar oyun kollarıyla fazlaca daha iyi oynanıyor. Aslolan sorun, bir Xbox kolunu PC’ye bağlamanın birkaç değişik yolu olması, hangisinin de en iyisi bulunduğunu bilmek birazcık zor.

İşte yöntemler:

Xbox kolunu PC’ye bağlama

Microsoft’a gore bir Xbox kolunu PC’ye bağlamanın üç yöntemi mevcut:

1.Bir USB kablo kullanmak

İlk yöntem en bilineni fakat sizi en kısıtlayıcı olanı da.

Xbox kolunuzun illa ki bir USB kablosu olması lazım. Eski Xbox kolları (Xbox One’da olduğu benzer biçimde) micro-USB ile bağlanıyor. Yenileri ise (Series X’le gelen benzer biçimde) USB-C bağlantısına haiz. Sonraki aşama oldukça rahat: kabloyu kolunuza takının ve öteki ucunu PC’nizdeki USB yuvasına yerleştirin.

Bu PC oyunlarını bir Xbox koluyla oynamanın en rahat yöntemi, fakat PC’nizden uzakta oturmayı tercih ediyorsanız, en iyisi değil.

2. Kablosuz bağlantı adaptörü kullanın

Her neyse ki Xbox kolunu PC’ye kablosuz şekilde bağlamanın da birden fazla yolu var. İlk olanı ortalama 500 TL’ye bulabileceğiniz bir kablosuz adaptörü olacak.

Bu ufak dostumuz, PC’nizdeki USB’lerden birine takılan rahat bir verici. Eşleştirmek için kolunuzdaki büyük Xbox tuşuna yanıp sönmeye başlayana kadar basılı tutun. Bu aşamada adaptördeki eşleştirme tuşuna basılı tutun. Bir süre sonrasında adaptördeki ufak ışık yanıp sönecek. Bu olduğunda, Xbox kolunuzdaki “pair” kısaca eşleştirme tuşuna basılı tutmanız gerekiyor.

Doğru yaptıysanız, Xbox kolunuzun ışığı hızlıca bir süre yanıp sönecek ve sonunda yanık halde duracak. Bu bağlantı kurulduğu anlamına geliyor ve yine bu işlemleri yapmanıza gerek kalmıyor.

3. Bluetooth’u kullanın

Aşağıdaki benzer biçimde görünen Xbox kolunu istemeniz gerekiyor.
Credit: Microsoft

Son olarak bir Xbox kolunu PC’ye Bluetooth’la da bağlayabilirsiniz. Buradaki tek sorun, Windows 10 yada daha yeni bir işletim sistemi kullanmanız gerekmesi ve uyumlu bir Xbox koluna haiz olmak. Eğer elinizdeki Xbox kolu yukarıdaki fotoğrafta aşağıda yer alana benziyorsa, Bluetooth bağlantısına haizdir demek. Elinizdeki o koldan değilse, bir USB kablosu ya da kablosuz adaptöre haiz olmalısınız.

Eğer PC’nizde daha ilkin bir Bluetooth aygıt eşleştirdiyseniz, işlemler bununla neredeyse aynı. Xbox kolunuzu, Xbox tuşuna basılı şekilde tutarak açın, peşinden kolun üstündeki “pair” kısaca eşleştirme tuşuna 3 saniye basılı tutun ve Xbox tuşunun yanıp söndüğünü görün.

Bunun peşinden PC’nizde Ayarlar menüsüne gidin ve Cihazlar menüsünde yer edinen Bluetooth eşleştirme kısmına girin. Bluetooth’un açık olduğundan güvenli olun. Açıldığında Xbox kolunuzu eşleştirilebilir bir aygıt olarak görmüş olacaksınız. Rahat bir halde Xbox koluna tıklayın ve eşleştirme isteğinizi doğrulayın.

Gördüğünüz benzer biçimde bir Xbox kolunu PC ile eşleştirmek oldukça rahat. En fena durumda 500 TL civarı ödeyip bir adaptör almanız gerekebilir. Sadece büyük olasılıkla birkaç saniyede işiniz hallolmuş olacak. İyi oyunlar!

(Toplam: 1, Bugün: 1 )