Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne bakılırsa yaban mersini içinde bol miktarda antioksidan C vitamini barındırmaktadır. Antioksidanlar, oksidatif stresten gelişen özgür radikallerden gelen hücreleri engeller, azaltır ve tersine çevirir. Meydana getirilen araştırmalar sonucunda yaban mersininin bu etkilerinden yaban mersini çayı içerek yada taze yaban mersini yiyerek bu etkilerinden faydalanabiliyor.

Yaban mersinini yararlı meydana getiren şey nedir?

Yabanmersini, antosiyanozit denilen kuvvetli bir tipte flavonoid antioksidan ihtiva eder. Bu antioksidanın kardiyovasküler sistemi ve göz sağlığını desteklediği gözlemlenmiştir. Yaban mersinin yararları geniş bir yelpazeye haizdir. Devletimizde oldukça fazla tüketimi tercih edilmiyor olsa da birazdan öğreneceğiniz yaban mersinin yararlarından sonrasında fikrinizi değiştireceğinizden eminiz.

İşte yaban mersinin yararları

Yaban mersininin faydaları 

Gözler, inflamasyon, tansiyon ve öteki vasküler bozukluklardan etkilenebilecek yüksek konsantrasyonda minik kılcal damarlara haizdir. Yaban mersini enflamasyonu azaltmaya destek olduğundan gözlerde oldukça etkilidir ve kılcal damarları güçlendirmek, kanı inceltmek, vazodilatatörlerin salımını uyarmaya yarayan kabiliyete haizdir. Yaban mersini meyvesinin genel olarak göz sağlığı ve görme üstünde pozitif yönde bir etkiye haiz olabileceğine inanılır.

Varisli damarlar: Meydana getirilen son araştırmalar yaban mersininin şişlik ve varisli damarları hafifletip kaşıntı ve ağrıyı giderebileceğini çıkarmıştır.
Kalp hastalıkları: Yaban mersini özleri gözle görülür bir halde damarların sertleşmesine, kan akışını ve dolaşımını iyileştirmeye destek olabilir.
Dolaşım sistemi:  Yaban mersini genel dolaşımınızı iyileştirmeye destek olabilir.
Tansiyon: Yaban mersinin içinde yer edinen antioksidanların kan basıncını düşürücü tesiri bulunmaktadır.

İshali tedavi eder 

Yaban mersini,   ishal, hazımsızlık ve mide bulantısı benzer biçimde mide rahatsızlıklarını tedavi etmek için de kullanılır.  Anti-inflamatuar ve büzücü özellikleri, dokuları sıkılaştırmaya ve ishal semptomlarını azaltmaya destek sunar.

Şeker hastalığını önler 

Yaban mersininin şeker hastalığını önlenmesi ve iyileştirilmesi için etkinliği erken dönemlerden beri takdir görmüştür. Ek olarak bu durum meydana getirilen son bilimsel bulgular tarafınca desteklenmiştir.

Antioksidan zengini

Yaban mersininin antioksidan gücü, onu oldukça yönlü meyve haline getiriyor. Varlıklı bir antioksidan deposu olan yaban mersini, köktencilik süpürme özelliklerine haizdir.  Suda çözülebilen kimyasallar içeren yaban mersini enerji metabolizması esnasında üretilen oksijensiz radikalleri araştırır ve etkilerini nötralize ederler. Bu koruyucu tesir, oksidatif stresin bir sonucu olarak ortaya çıkan birçok problemin ortaya çıkmasını önlemektedir.

Karaciğer sağlığını korur 

Meydana getirilen araştırmalar yabanmersini özlerinin vücudun C vitamini düzeylerini arttırarak karaciğer dokularındaki nitrik oksit konsantrasyonunu azalttığını göstermiştir. Bu durum karaciğer sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Böbrek yetmezliğini önler 

Yaban mersininin bir başka antioksidan tesiri de böbrek hasarına karşı savunmasıdır. Bilimsel  araştırmalar, yaban mersini özlerinin kreatinin, serum, kan, üre, nitrojen ve nitrik oksit düzeylerini içeren çoklu eleştiri faktörleri normalleştirmede destek bulunduğunu göstermiştir.  Ek olarak vücuttan ağır metallerin ayrılmasına destek sunar ve daha iyi bir detoksifikasyon sağlar.

Yaban mersini iyi mi kullanılır?

Yaban mersini taze, kurutulmuş, toz haline getirilmiş, ekstrakte edilmiş yada sıvı halde tüketilebilir.
Kek, turta, reçel ve dondurma yapımında yaban mersini kullanılabilir.
Ek olarak ferahlatıcı sıhhatli bir içecek hazırlamak için yaban mersini meyvesini kullanabilirsiniz.

(Toplam: 32, Bugün: 1 )