Eğer evinizde köpek bakıyor ve hem de sigara içiyorsanız bu haberimizden sonrasında daha dikkatli olmaya çalışabilirsiniz.

Kısa sürede meydana getirilen bir araştırmanın neticeleri, sigara dumanına maruz kalan İskoç Teriyeri cinsel köpeklerin, öteki türlere gore altı kat daha çok mesane kanseri olma ihtimali bulunduğunu ortaya koydu.

Araştırmada 120 İskoç Teriyeri cinsel köpek, üç yıl süresince gözlemlendi. Bu cinsin seçilmesinin sebebiyse, mesane kanserinin bu cinste öteki cinslere gore 20 kat daha çok görülüyor olması. Araştırmacılar köpek sahipleriyle meydana getirilen anketlerin neticelerini ve köpeklerin idrarlarındaki nikotin metabolitlerini çözümleme etti. Araştırma süresince toplamda 32 köpek mesane kanserine yakalandı.

Araştırmaya katılan köpeklerden sigara içilen evlerde yaşayan İskoç Teriyerlerinin, denetim grubu köpeklere gore altı kat daha çok mesane kanserine yakalandığı belirlendi. Mesane kanserine yakalanan 32 köpekten 7’sinin de sigara içilen evlerde yaşamış olduğu belirlendi.

Meydana getirilen idrar analizinde kansere yakalanan köpeklerin averajda 10 yıl süresince günde bir paket sigaraya maruz kalmış olduğu, kansere yakalanmayanların ise aynı oranda sigaraya averaj yalnız 1,5 yıl maruz kalmış olduğu açıklandı.

Yalnız sigara da değil

Araştırmada ortaya çıkan bir başka risk faktörü de bataklık yakınında yaşamak. Bu bölgelerin havayı kirleten maddelere ve böcek ilaçları açısından varlıklı olduğu görülüyor. Bu tür bir yere yakın yaşayan köpeklerin, denetim grubuna gore 21.23 kat daha çok mesane kanserine yakalandığı belirtiliyor. İlerlemiş yaş ve geçmiş idrar yolu enfeksiyonları da kanser riskini artırıyor.

Purdue Üniversitesi’nden baytar Deborah Knapp, sigara içen köpek sahiplerini uyarıyor. Knapp sigara içenlerin mümkünse sigarayı bırakmalarını ya da ev haricinde sigara içmelerini, evcil hayvanlarıyla yakın olmadan ilkin sigara kokusu sinen giysilerini değiştirmelerini öneriyor.


The Washington Post’un haberini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.