E-ticaret devi Amazon kullananların ürün aramasına destek olması için geliştirilen suni zekâ destekli alışveriş asistanı Rufus’u duyurdu.

Amazon’un chatbotu ürünler ile alakalı soruları yanıtlayabiliyor, onları karşılaştırabiliyor, önerilerde bulunabiliyor ve daha pek fazlaca şey yapabiliyor.

Şirketin blog yazısında Rufus’un müşterilerin gereksinim duyan en iyi ürünü bulma ve keşfetme mevzusunda büyük kolaylık sağlayacağı vurgulanıyor.

Rufus nedir?

GIF: Amazon

Rufus çeşitli alışveriş gereksinimleri ve ürünlerle ilgili satın alan sorularını yanıtlamak, karşılaştırmalar yapmak ve konuşma bağlamına dayalı önerilerde bulunmak için Amazon’un kapsamlı ürün kataloğu, satın alan incelemeleri, topluluk soru-cevapları ve web’deki bilgiler üstünde eğitilmiş suni zekâ destekli bir alışveriş asistanı.

Rufus iyi mi kullanılıyor?

Hemen hemen beta aşamasında olan Rufus daha çok kullanıcıya sunulduğunda;

  • Amazon’un mobil uygulamasındaki arama çubuğuna sual yazarak Rufus ile bir söyleşi başlatabilirsiniz.
  • Ekranınızın altında sorunuza cevap alabileceğiniz, tavsiye edilen soruları seçebileceğiniz yada başka bir sual sormak için genişletebileceğiniz bir Rufus söyleşi penceresi belirecek.

Şirket, Rufus’un ‘Patika ve yol koşu ayakkabıları arasındaki farklar nedir?’ yada ‘Sevgililer Günü için iyi hediyeler nedir?’ benzer biçimde soruları yanıtlayabildiğini söylüyor.

Ek olarak Amazon’da baktığınız belirli bir ürün hakkında ‘Bu ceket makinede yıkanabilir mi?’ benzer biçimde sorular da sorabilirsiniz. Daha ilkin de belirttiğimiz benzer biçimde, söyleşi robotu cevap vermek için ürün listesindeki detayları, satın alan yorumlarını ve topluluk soru-cevaplarını kullanıyor.

Amazon, bu özelliği ABD’deki ufak bir kullanıcı grubuyla kontrol ettiğini sadece gelecek haftalarda ülke çapında kullanıma sunmayı planladığını deklare etti. Alışveriş asistanının kademeli olarak dünya genelinde kullanıcıya sunulması planlanıyor. Özellik Türkiye’de de kullanıma sunulduğunda haberimizi güncelleyeceğiz.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )