Günlük dünyadaki dijital yardımcılar haline gelen söyleşi tabanlı yapay zeka programları, yöneltilen sual ve talepleri netin data havuzunda tarayarak, kullanıcılar için anlamlı dizilimler haline getiriyor. Sadece bu dost canlısı görünen programlar, kullananların kişisel verilerini istismar edebilecek bir prosedürle beraber çalışıyor. Gerçekleşen konuşmaların tam dökümleri, üretici şirket tarafınca toplanıyor ve depolanıyor. Buna tüm sorular, yönlendirmeler, gönderilen mesajlar ve yanıtlar da dahil. Bu sayede firmalar, büyük dil modellerini eğitmek ve programın öğrenmesine destek olmak için bu konuşma verilerini çözümleme ediyor. Amaç, her ne kadar suni zekanın dil anlayışını ve diyalog kabiliyetleri geliştirmek olsa da bu durumun, kullananların kişisel bilgilerini, görüşlerini ve kırılgan konuşma verilerini tehdit ettiğini belirten Bitdefender Antivirüs Türkiye dağıtıcısı Laykon Bilişim’in Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, söyleşi tabanlı suni zeka programlarıyla paylaşılmaması ihtiyaç duyulan 7 bilgiyi açıklıyor.

1. Kişisel tanımlayıcı bilgiler: Tam adınız, ev adresiniz, telefon numaranız, doğum tarihiniz, toplumsal güvenlik numaranız yada öteki resmi kimlik numaralarınız benzer biçimde mühim kişisel tanımlayıcı detayları paylaşmaktan kaçının. Bunlardan herhangi biri sizi yansılamak etmek için kullanılabilir ve kimlik hırsızlığına, mali sahtekarlığa yada kişisel bilgilerinizin öteki kabahat amaçlı kötüye kullanımına yol açabilir.

2. Kullanıcı adları ve şifreler: Parolaları, PIN’leri, kimlik doğrulama kodlarını yada öteki oturum açma kimlik bilgilerini asla suni zeka söyleşi robotlarıyla paylaşmayın. Kimlik bilgileriniz hakkında ipucu vermek bile bilgisayar korsanlarının hesaplarınıza erişmesine destek olabilir.

3. Finansal bilgiler: Suni zeka söyleşi robotlarıyla asla finansal hesap bilgilerinizi, kredi kartı numaralarınızı yada gelir bilgileri paylaşmamalı. Onlardan, genel finans ipuçları ve tavsiyeleri, bütçenize destek olacak genel sorular ve hatta vergi rehberliği isteyebilirsiniz sadece finansal hesaplarınızın ve varlıklarınızın kolayca ele geçirilmesine niçin olabileceğinden kırılgan finansal bilgilerinizi gizli saklı tutun.

4. Hususi ve mahrem düşünceler: Suni zeka söyleşi robotları her ne kadar sempatik görünse de her insana açık olarak paylaşmaktan çekineceğiniz derin kişisel düşüncelerinizi, deneyimlerinizi yada fikirlerinizi açıklamaktan kaçınmalısınız. Siyasal yada dini görüşlerden, ilişki problemlerine yada duygusal mücadelelere kadar her şey, konuşma kayıtlarının ele geçirilmesi yada yanlış kullanılması durumunda açığa çıkabilir.

5. İşle ilgili gizli saklı bilgiler: Hususi bilgiler, ticari sırlar, içeriden öğrenilen bilgiler yada herhangi bir türden gizli saklı işyeri verileriyle çalışıyorsanız, bu tarz şeyleri her insana açık söyleşi programlarıyla tartışmayın. Toplantı tutanaklarını özetlemek yada yine eden görevleri otomatikleştirmek için söyleşi programlarını kullanmaktan kaçının. Şu sebeple bu, kırılgan verileri istemeden ifşa etme yada işvereninizin gizlilik anlaşmalarını ve fikri iyelik korumalarını ihlal etme riski taşır.

6. Orijinal yaratıcı çalışmalarınız: Orijinal fikirlerinizi, öteki tüm kullanıcılarla potansiyel olarak paylaşılmasından memnun değilseniz asla söyleşi robotlarıyla paylaşmayın.

7. Sağlıkla ilgili bilgiler: Sıhhat verilerinizi korumak, potansiyel gizlilik ihlallerine yada kırılgan tıbbi bilgilerin kötüye kullanılmasına karşı koruma sağlamak anlamına gelir. Bu yüzden, tıbbi durumlarınızı, teşhislerinizi, tedavi ayrıntılarınızı yada ilaç rejimlerinizi asla suni zeka söyleşi programlarına ifşa etmeyin. Bunun yerine, güvenli ve hususi bir ortamda nitelikli sıhhat uzmanlarıyla görüşün.