Meta, tüm toplumsal medya uygulamalarına üretken suni zekâ deneyimini eklemeye kesin görünüyor. Şirket şimdi de Instagram’da ‘Meta AI’ adını verdiği söyleşi robotunu kontrol ediyor.

İnternetin dört bir tarafındaki insanoğlu Cuma günü Instagram’larında yeni bir eklenti fark etti. Engadget bu özelliğin Instagram DM arama çubuğunda kontrol edildiğini aktarıyor.

Bir Meta sözcüsünün “Üretken suni zekâ destekli deneyimlerimizi geliştiriliyoruz ve bunlardan bazılarını sınırı olan bir kapasitede halka açık olarak kontrol ediyoruz” demesi bu özelliğin hemen hemen her insanın kullanımına açık olmadığını gösteriyor.

Perplexity AI CEO’su Aravind Srinivas, arayüzün startup’ın arama ekranına ne kadar fazlaca benzediğine dikkat çekti.

Engadget‘ın aktardığı bilgiye nazaran özellik genel kullanıcı kitlesine sunulduğunda çubuğa dokunarak Meta AI ile tıpkı Instagram’da bir arkadaşınıza DM gönderir şeklinde bir konuşma başlatabilecek, ondan Hikâyeler için başlık önermesini yada sempatik köpek görselleri oluşturmasını isteyebileceksiniz.

Arama sorgusu, sizi DM’de sual sorabileceğiniz yada evvelde yüklenmiş istemlerden birini kullanabileceğiniz bir sohbete yönlendiriyor. İçindeki menüye dokunduğunuzda söyleşi robotu yapmasını istediğiniz ihtimaller içinde eylemlerin uzun bir listesini gösteriyor.

Ekran görüntüsü: Threads

Özellik, Instagram’da yeni içerikler keşfetmenize destek olabilir. Mesela Threads’te bir kullanıcı tarafından paylaşılan video bir tek günbatımıyla ilgili Reels videoları arayabileceğinizi gösteriyor.

Şirket kolay bir metin istemiyle soruları yanıtlayabilen, şiir yazabilen ve görseller oluşturabilen Meta AI’ı Eylül 2023’te görücüye çıkarmıştı. Meta’nın YZ söyleşi robotu, Llama 2 isminde olan açık kaynaklı büyük bir dil modeli tarafınca destekleniyor.


Engadget ve Techcrunch haberlerinden derlendi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )