PARA FİNANS/ AYFER ARSLAN Bir arkadaşınızdan alacağınız var fakat alacağınızı istemekten çekiniyorsunuz. Yada eviniz kirada, kiracıya ödemeyi hatırlatmanız gerekiyor. İşte, 24 Ocak 2024 tarihinden itibaren bankacılık sektöründe kullanıma sunulan ‘Ödeme İste’ sistemi, tam da bu ihtiyacı karşılıyor. Para transferi işlemine eklenen ‘Ödeme İste’ seçeneğiyle mobil yada web bankacılığından tek bir dokunuşla alacağınızı, borçlu tarafa 7/24 istediğiniz zamanda hatırlatma imkanınız var. Bankacılara gore, bu uygulama para istemenin ve göndermenin ‘yeni, teknolojik ve alternatif’ bir yolu. Kim bilir özetlemek gerekirse ‘yeni nesil para transferi’ de diyebiliriz.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) başlangıç aşamasında 10 banka ile yürüttüğü ‘Ödeme İste’ projesi, ödemelerin dijital kanallardan takibini kolaylaştırıyor. Bu projeyle alacaklı-borçlu taraflar arasındaki ödeme işlemlerinin kolaylaştırılması amaçlanıyor.

Bankacılar, ‘Ödeme İste’ özelliği ile alacaklı tarafın işlem başlatmış olduğu bir deneyimin yaşamımıza girdiğini belirtiyor. Banka müşterileri değişik gereksinim ya da alacakları için taleplerini, dijital bankacılık kanallarından ödeme yapmasını talep ettikleri tarafa ileterek kolayca istekte bulunabiliyor. Birinden para bekliyorsanız, karşı tarafın hesap bilgilerini girerek size para göndermesini talep etmeniz kafi. Göndericinin kabul etmesi durumunda para transferi işlemi gerçekleşiyor. Bir tek borç-alacak ilişkisinde yada borcunu geri istemede değil, harçlık isteme, acil nakit ihtiyacı ve yiyecek harcanması şeklinde durumlara kadar yeni nesil para transferi hizmetinden yararlanmak mümkün.

Bankacılar, yeni sistemin göndericinin de yaşamını kolaylaştıracağını korumak için çaba sarfediyor. Para göndereceğiniz kişinin IBAN’ı, hesap numarası vs. talep etmekle uğraşmadan, size gelen ödeme isteğini onaylayarak daha süratli ve kolay şekilde gönderici olarak para transferi işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

Sistemin işleyişi temel olarak; müşterinin karşı taraftan ödeme talep etmesi, ödeme meydana getirecek tarafın da bu öğrenci cevap vermesi esasına dayanıyor. Bu sistemde; para göndermesi istenen kişinin IBAN numarası, adı-soyadı ve ödenmesi ihtiyaç duyulan meblağ, mobil yada web bankacılığı üstünden giriliyor. Borçlu tarafa kendi bankası, uygulama üstünden uyarı gönderiyor ve ödemenin yapılıp yapılmayacağını soruyor.

Onay verildiği takdirde Fonların Anlık ve Devamlı Transferi (FAST) üstünden para gönderimi gerçekleşiyor. Böylece yeni nesil para transferi sistemiyle 7 gün 24 saat, beklediğiniz bir ödemeniz var ise ya da nakde gereksinim duyduğunuzda, para transferi talebinde bulunabiliyorsunuz. Şu anda sisteme dahil olan bankalar içinde; Ziraat Bankası, Halkbank, VakıfBank, Akbank, Güvence BBVA, İş Bankası, Yapı Kredi, QNB Finansbank, Denizbank ve Kuveyt Türk Katılım Bankası içeriyor.

DİJİTAL KOLAYLIK

Bankalar da mobil uygulamalarını ‘Ödeme İste’ sistemine uygun hale getirerek yeni projeyi destekliyor. VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Ferkan Merdan’a gore, ‘Ödeme İste’ ile dijitalleşmenin yaşamımıza getirmiş olduğu kolaylık bir adım daha ileriye taşındı. VakıfBank’ın Türk bankacılık sektöründe dijitalliğin öncülerinden biri bulunduğunu belirten Merdan, “Bu proje, ödemelerin dijital kolaylığında gerçekleşmesine olanak sağlıyor. Dijitallik, bugünün kolaylığını sağlamaktan ziyade yarının temellerini oluşturmak için mühim. Çoklu ödeme isteme işlemlerini gerçekleştiren kullanıcılar, bununla birlikte satmaca yada kart harcamaları şeklinde ödemeleri de değişik kişilerle paylaşabiliyor. Ödeme işlemleri kolaylaşıyor. VakıfBank Mobil ve web bankacılığı kullanan bireysel ve ticari müşteriler, ‘Ödeme İste’ hizmeti yardımıyla güvenli, süratli ve kullanıcı dostu bir ödeme deneyimi yaşayacak. Proje, müşteriler arasındaki ödeme isteme akışlarını kolaylaştırarak finansal işlemleri daha erişilebilir kılacak” diyor.

İş Bankası yetkilileri de bu sistemle banka müşterilerinin, değişik gereksinim ya da alacakları için nakit taleplerini, dijital bankacılık kanalından ödeme meydana getirecek tarafa ileterek kolayca ödeme isteyebileceğini kaydederken, alan kişi talebinin onaylanması durumunda söz mevzusu tutarın anında hesaba geçeceğini belirtiyor.

Murat Davet SÜZER / Güvence BBVA Genel Müdür Yardımcısı

“Para istemenin yeni yolu”

Ödeme İste’ taraflar arasındaki aktarma işlemlerini kolaylaştırmak adına hazırlanan, para istemenin yeni ve alternatif bir yolu olarak öne çıkıyor. Bu özellik yardımıyla müşterilerimiz, bekledikleri bir ödeme var ise ya da nakde gereksinim duyduklarında, tanıdıklarının Güvence BBVA yada başka bankalarda bulunan hesaplarına para transferi talebinde bulunabiliyor. Tanımış olduğu kişinin hesap bilgilerini girerek ödeme isteğini başlatıyor ve karşı taraf kabul etmiş olduğu takdirde ödeme FAST ile kendilerine iletiliyor. Mesela harçlık isteme, acil nakit ihtiyacı ya da beklenen ödemeler şeklinde durumlarda dijital kanallarımızdan kolayca para transferi talep edebiliyorlar. Güvence BBVA olarak, müşterilerimizin yaşamını kolaylaştıracak ürün ve hizmetleri sunmaya devam edeceğiz.

Burcu Civelek YÜCE / Akbank Bireysel Bankacılık ve Dijital Çözümler Genel Müdür Yardımcısı

“Müşterilerin yaşamını kolaylaştıran bir yenilik”

Bankacılık sektörü meydana getirilen düzenlemeler ve dijital gelişmelerle beraber yeni bir çehre kazanıyor. Akbank olarak uzun senelerdir yatırım yaptığımız yeni nesil teknolojilerle bu alandaki ilkleri müşterilerimizle buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz. Son olarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın önderliğinde başlatılan ‘Ödeme İste’ özelliği de bankacılık müşterilerinin yaşamını kolaylaştıran bir yenilik. ‘Ödeme İste’ özelliği, Akbank Mobil’in kolay kullanıcı ara yüzüne haiz menüsünden kolaylıkla yönetiliyor. Müşterilerimiz ister münferit ister tertipli ödemeleri için talep oluşturup ilgili kişilerle paylaşabiliyor. Kayıtlı şahıs listesinden talep oluşturma özelliği yardımıyla, ödeme talep edilecek şahıs bilgilerini girmeden, süratli ve kolay bir halde talep oluşturulabiliyor. Gelen ödemeler de akıllı menü yardımıyla ödeme takviminde görülüyor ve tüm para transferleri süratli ve güvenilir şekilde gerçekleştiriliyor.”

(Toplam: 1, Bugün: 1 )