Tesla Model 3’ün hakkında bol miktarda iddia bulunan “süper süratli” versiyonu, onu geçmişteki “Performans” modellerinden oldukça daha değişik kılacak pek oldukça geliştirme ile gelecek.

Sızdırılan yeni fotoğraflar, Teslarati‘de kendisine yer buldu. Fotoğraflar aracın içinden ve dışından kısımlar gösteriyor, hatta kısa bir video da, otomobilin ana kullanıcı arayüzünden menü öğelerini sergiliyor.

Tesla hayranı ve “informasyon sızdırıcı” Nic Cruz Patane, yeni özellikleri attığı tweet ile özetliyor. Toplumsal medyada oldukça ses getiren kısa video, aracın menüleri içinde oldukça süratli bir tur içeriyor.

İlk olarak, yeni Tesla M3’ün üç değişik sürüş modu var benzer biçimde görünüyor: Chill (Sakin), Sport ve Insane (Deli). Daha önceki dedikoduları kenara bırakırsak, bir ‘Ludicrous’ modu yok, ki bu da akıllara aracın resmi isminin ‘Ludicrous’ olup olmayacağı sorusunu getiriyor.

Diğer özellikler arasında Standart ve Sport modu olan Aktif Süspansiyon, ileri ve geri gidişte otomatik vites değişme (ki bu normalde daha pahalı Tesla’larda, mesela Model X’te olan bir özellik) ve yazılım menüsünde yer alan ‘Ludicrous’ logosu gibi küçük kozmetik değişiklikler var. Bu isim ve görselleri, 1987 yılından bir komedi filmi olan Spaceballs’dan geliyor.

İç mekanda ise daha sportif koltuklar ile dashboard’da karbon fiber detayı göze çarpıyor. Aracın dışı da önde tekrardan tasarlanmış, daha agresif bir stilde, arkada ise gene karbon fiber spoiler dikkat çekiyor.

Fiyat mevzusunda bir informasyon yok, sadece bu yeni haberler doğruysa, ‘Ludicrous’ Tesla M3, M3 Performance sürümlerinden oldukça daha değişik bir “canavar” olacaktır. Eski M3 Performance, öteki M3’lerden daha hızlıydı, karbon fiber spoiler, daha iyi frenler ve başka kimi minik güncellemeler ile geliyordu. İddia edilen yeni ‘Ludicrous’ modeli ise Tesla’nın düzgüsel M3 ve Long Range M3’ünün üstüne oldukça ciddi bir güncelleme olacak benzer biçimde duruyor. Ve eğer fiyatı da makul olursa, oldukça ciddi satış sayıları yakalayabilir.


Stan Schroeder’in haberini Erinç Eröz Türkçeleştirdi