İstanbul Tuzla’da inşası devam eden fabrikanın kapasitesi ilk yıl tek vardiyada 1 GWh olacak. Reap Battery, elektrik şebekeleri, yenilenebilir enerji santralleri, endüstriyel, ticari tesisler ve hanelerin enerji dönüşümünü ekonomik ve gelişmiş enerji depolama çözümleri ile güvence altına alacak.

YEO Teknoloji, iştiraki olan Reap Battery’nin inşası devam eden enerji depolama sistemleri fabrikası için yerli robotik üretim hattı projeleri gerçekleştiren Robo ile anlaştı. Bu imzayla beraber ileri seviyede otomasyonla Reap Battery fabrikasında enerji depolama sistemleri, robotik üretim hattında üretilecek.

Söz mevzusu anlaşmayla ilgili imzalar YEO Teknoloji CEO’su Tolunay Yıldız ve Robo Otomasyon CEO’su Haluk Özcan’ın katılmış olduğu törende atıldı. Robo Otomasyon ile YEO içinde ileri düzey otomasyona dayalı robotik üretim hattının tasarımı, geliştirilmesi ve tam kapasite devreye alınması projesi başladı.

Türkiye’nin önde gelen enerji teknolojileri ve mühendislik şirketlerinden YEO Teknoloji, yüzde 100 iştiraki olan Reap Battery ile yerli ve emsalsiz olarak tasarlanan enerji depolama sistemlerini gelişen teknolojiye uyumlu şekilde üretecek. Yüksek kapasiteli, kırılgan kalite kontrolü ve ileri seviyede otomasyon sistemiyle enerji depolama sistemleri için yerli robotlar çalışacak.

Bu yıl seri üretime geçiyor

İnşası devam eden İstanbul Tuzla’da kurulacak fabrikanın kapasitesi ilk yıl tek vardiyada 1 GWh olacak. 2024 senesinde tamamlanacak yapınak yatırımıyla beraber Reap Battery’nin ekonomik ve gelişmiş enerji depolama çözümleri, elektrik şebekeleri, yenilenebilir enerji santralleri, endüstriyel, ticari tesisler ve hanelerin enerji dönüşümünü güvence altına alacak.

Reap Battery, enerji depolama sistemlerinde araştırma ve geliştirme, tasarım ve mühendislik, tedarik ve üretim, işletme ve bakım hizmetlerini tek noktadan sağlayacak. Gelişmiş elektronik ve mekanik tasarım teknikleri, tecrübeli batarya tasarım ekibi ile güvenilir enerji depolama sistemlerini satın alan ihtiyaca yönelik sunacak.

225 milyar dolarlık pazar

2020 yılı sonunda 10GWh’a ulaşan enerji depolama sistemlerinin dünyadaki kurulu kapasitesinin 2030’da 194GWh’ye çıkması planlanıyor. Enerji ve madencilik sektörlerinde çözümleme ve danışmanlık hizmeti sunan küresel araştırma grubu Wood Mackenzie’nin raporuna nazaran her yıl %35 büyüyeceği tahmin edilen enerji depolama pazar büyüklüğünün 2030’da 225 milyar dolara çıkması planlanıyor.

YEO Teknoloji CEO’su Tolunay Yıldız, bu alandaki hedeflerini şu şekilde anlatı: “YEO Teknoloji olarak Aralık 2023’te Reap Battery farikası için uzun vadeli kredi anlaşmasını imzalamıştık. Eylül 2023’te çalışmalarına başlanan Reap Batarya’nın giga fabrikası şimdiye kadar öz kaynaklarla finanse edilmişti. Şimdi de yerli enerji depolama sistemleri için Türkiye’nin yerli ve başarıya ulaşmış robotik sistemler üreticisi Robo Otomasyon ile beraber çalışacağız. Odağımıza 3D şu demek oluyor ki dijitalizasyon, desentralizasyon, dekarbonizasyonu alarak yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen enerjinin depolanması için de en yeni çözümleri gene Türkiye’de yerli üretim hattımızda üreterek sunacağız.”