Bu bölümde, Avrupa Ülkeleri ve ABD öncelikli olmak üzere belli başlı ülkelerdeki konaklama olanaklarına yer verilmiştir. Adresleri verilen konaklama organizasyonları, alanları ve etkinlik bölgelerindeki konaklama alternatifleri ile birlikte tanıtılmıştır.

Yurtdışında bir dil okuluna devam etmek, kısa süreli veya uzun dönemli bir eğitim programından yararlanmak ya da sadece turistik amaçlı bir gezi yapmak isteyenlere yönelik olan bu bölümdeki bilgiler, yurtdışında konaklama alternatiflerini nasıl ve ne şekilde değerlendirilebileceğini açıklayacak, konaklama imkanı sunan organizasyonlar ile tanıştıracak ve bu alternatiflerden yararlanmak için neler yapılması gerektiğini belirtecektir.

Tüm dünya çapında yapacağınız eğitim ve gezi olanaklarında olduğu gibi, konaklama ihtiyaçlarında da işini bilen bir yurtdışı eğitim danışmanlığı firması veya bir turizm acentası sizin ilk durağınız olmalıdır.

KONAKLAMA ALTERNATİFLERİ

Yurtdışında 4 değişik türde konaklama alternatifi vardır. Birincisi, aile yanı konaklama; ikincisi residence (öğrenci yurdu); üçüncüsü otellerdir. Dördüncü tip konaklama ise, uzun süreli eğitim amacında olanların en çok uyguladığı bir yöntemdir. Bu konaklama yönteminde, gidilen ülkede olanaklara bağlı olarak bir oda, ev veya stüdyo (tek odalı müstakil ev) kiralanır.

Aile Yanı Konaklama

Gidilen ülkede bir aile yanında, o ailenin bir üyesi olarak kalma yöntemine Homestay veya aile yanı konaklama denir. Bu tür konaklamalarda, kalacağınız aile yanında özel bir odanız olur, yaptığınız ödeme şekline göre tam pansiyon veya yarım pansiyon aile yanında konaklarsınız. Bu tür konaklama yöntemleri özellikle dil öğrenimi yapmak isteyenlere şiddetle tavsiye edilir; çünkü bu şekilde yabancı dili doğal ortamında; o ülkenin aile yapısını ve kültürünü yaşayarak öğrenmek mümkün olacaktır. Bu konaklama türünde bütün çamaşır yıkama (laundry) ve barınma ihtiyaçları (nevresim, yatak, havlu, terlik vb) aile tarafından karşılanır.

Bu konaklama türünde en çok dikkat edilmesi gereken şeyler; aile ile mümkün olduğunca konuşmaya çalışılmak, ailenin onayı olmaksızın eve arkadaş getirmemek ve ailenin telefonunu izinsiz kullanmamaktır.

Residence (Öğrenci Yurdu)

Gençlik hostellerinde veya çeşitli üniversiteler ile dil okullarının kendilerine ait olan yurtlarındaki konaklama şekline denir. Çoğunlukla çift kişilik odalarda sadece barınma olanağı sunar. Bazı yurtlarda, barınmanın dışında kahvaltı ve/veya diğer yemek olanakları da sunulabilir.

Oteller

Konaklama yöntemleri içinde en pahalı olan yöntem budur. Konaklama lüks veya standart özelliklerdedir ancak giriş-çıkış saatleri anlamında diğer konaklamalara nazaran bir kısıtlaması yoktur.

Ev-Oda Kiralama

Bu konaklama yöntemi, özellikle uzun süreli olarak konaklamaya ihtiyaç duyanlar için idealdir. Bağımsız yaşamak ve ekonomik konaklama yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği konaklama şeklidir.

Bu bölümde adresleri verilen organizasyonlardan bir kısmı, kendi ülkelerinde kiralama hizmetleri de vermektedir. Detaylı bilgi için ICEP Burs Vakfı’na veya doğrudan ilgili organizasyonlara başvurun.

TATİL DEĞİŞİMİ

Farklı ülkelerden iki ayrı kişinin bir organizasyon aracılığıyla tanışması ve birbirlerini ülkelerinde birer yıl arayla ağırlamaları yöntemine TATİL DEĞİŞİMİ denir. Bu bölümde, tatil değişimi yapan organizasyonlara da yer verilmiştir.

EV DEĞİŞİMİ

Farklı ülkelerden iki ayrı ailenin, aynı tatil periyodu ve aynı zaman içinde birbirlerinin evlerinde konaklamaları yöntemine EV DEĞİŞİMİ denir. Daha çok turistik amaçlı bir programdır. Bu bölümde, ev değişimi yapan organizasyonlar da bulunmaktadır.

KONAKLAMA İLE İLGİLİ DİĞER BİLGİLER

Başvuru

Konaklama alternatifiniz ne olursa olsun, size uygun bir yer bulunması için en az 1-2 ay önceden gerekli yerlerle temasa geçmeniz gerekir.

Para Durumu

Yanınızda bulundurmanız gereken nakit para veya para karşılıkları (seyahat çekleri, kredi kartları vb) bulunduğunuz ülkenin hayat şartlarına, kalmak istediğiniz süreye ve bu süre boyunca neleri amaçladığınıza bağlı olarak değişir. Cep harçlığı anlamında yanınızda ne kadar paranın olması gerektiğini sizi yerleştiren organizasyondan öğrenebilirsiniz.

Para Birimi

Yanınızda yeteri miktarda o ülkenin para biriminden bulundurmanız gerekir. Türk Parası’nın çevrilebilir olmasına karşın yurtdışındaki parite değeri çok düşüktür.

Aile Yanı Konaklama esnasında

Mümkün olduğunca güler yüzlü ve dostane olmalısınız. Eğer, çevrenizde pozitif bir izlenim bırakarak konaklamaya başlarsanız, aileye uyumunuz o denli kolay olur. Birilerinin evinde bir misafir olduğunuzu ve ev sahiplerinizin de sizin sağlığınızdan sorumlu olduğunu hatırlamanızda yarar vardır. Ev sahiplerinizin misafir ağırlama ve olaylar karşısındaki tepkileri, sizin kendi ailenizdekilerden daha farklı olabilir. Onların kültürleri gereği yaptıkları davranış tarzlarını olduğu gibi kabul etmeniz daha uygun olacaktır. Unutmayın, onlar sizin kültür ve yaşam tarzınıza uymak zorunda değildir, tam tersi siz onlarınkine uymak zorundasınız. Aile yanında kalışınız süresince bir şeyleri daha iyi yaşanabilir yapmak için şunları yerine getirmeniz tavsiye edilmektedir:

* Günlük yaşamın gerekliliği olan (sofranın hazırlanması, çay-kahve yapılması, masanın temizlenmesi gibi işlerde) onlara yardım etmeye çalışın.

* Odanızı temiz ve düzenli tutun, yatağınızı her gün toplayın ve çevreyi toparlayın.

* Aileden izin almadan telefonlarını kullanmayın.

* İzin almadıkça odanızda veya evde içki ve sigara içmeyin.

* Zamanınızı mümkün olduğunca aile ile birlikte geçirmeye çalışın. Odanıza kapanarak, hasta veya mutsuz olduğunuzu düşünmelerine yol açarak ev sahibi ailenizi üzmeyin.

Yemekler

Farklı bir ülkede kalışınız, bazı yeni alışkanlıkların yanı sıra değişik mutfak zevklerini ve adetlerini de beraberinde getirecektir. Farklı bir dili öğrenmek, farklı bir kültürü ve farklı adetleri tanımanın en doğal ortamı olan aile yanı konaklama, size farklı mutfak zevklerini ve farklı yemek lezzetlerini de tanıtacaktır.

Çamaşır

Bazı aileler yanında kalan misafirin kirli çamaşırlarını yıkarlar. Ancak bu bütün aileler için geçerli değildir. Sizi yerleştiren organizasyona çamaşır sorununuzu nasıl çözebileceğinizi sorun.

Dil Problemi

Farklı bir ülkeye gittiğinizde, yabancı dilinizin beklediğiniz gibi iyi olmadığını görebilirsiniz. Bu nedenle konuşulanları anlamak ve düşüncelerinizi açıklamak için harcayacağınız olağanüstü çaba sizi yorabilecek hatta harcayacağınız ekstra çabalar sizi sıkabilecektir. Pes etmeyin ve çabalarınıza devam edin. Zamanla dil sorununuz sizin için sıradan bir olay haline gelecektir. Dil problemlerini kısa sürede çözmek için yanınızda sözlük bulundurmanız, insanlarla konuşmaktan kaçınmamanız, anlamadığınız yerleri sormanız veya tekrar etmelerini istemeniz, rahat olmanız ve kendi diliniz yerine o ülkenin dilini konuşmaya çalışmanız tavsiye edilir. Televizyondan çocuk filmleri veya programlarını izlemeniz ve çocuklarla konuşmaya çalışmanız çok yararlıdır. Unutmayın, onlarda tıpkı sizin gibi bir şeyleri öğrenmeye ihtiyaç duymaktadır. Siz de onlarla birlikte öğrenebilirsiniz.

KONAKLAMA İLE İLGİLİ BAŞVURU ADRESLERİ

Türkiye’de Genel Başvurular

Size en yakın bir turizm seyahat acentası mutlaka başvurmanız gereken bir yerdir.

Yurtdışı Başvurular

İngiltere

Jolaine Agency 18 Escot Way Barnet, Herts EN5 3AN
Londra bölgesinde aile yanı konaklama hizmeti sunmaktadır. Konaklama ücreti tek kişilik oda, kahvaltı ve akşam yemeği dahil haftalık 120 pound’dur.

Host & Guest Service The Studio 635 Kings Road London SW6 2ES
Londra bölgesinde aile yanı konaklama, kiralama ve otel rezervasyonları hizmetini yapmaktadır.

Academic Travel Ltd The Briar School of English 8 Gunton Cliff, Lowestoft Suffolk NR32 4PE
Lowestoft kentinde aile yanı konaklama hizmeti sunmaktadır. Ayrıca karşılama ve rehberlik hizmetleri de vardır.

Anglo Travel Ltd 18 Ogle Street London W1p 7LG
Londra, Torquay, Edinburg kentlerinde aile yanı konaklama, rehberlik ve karşılama hizmetlerini vermektedir.

Avalon Student Travel 11 Marlborough Place Brighton, Sussex BN1 1UB
Brighton/Hove bölgesinde aile yanı konaklama hizmeti ve havaalanı karşılama ve transfer hizmetleri sunmaktadır.

Castle Holiday Homes 1 New Inn Lane Guildford, Surrey GU4 7HN
Özellikle Galler bölgesinde aile yanı konaklama hizmeti vermektedir.

CTI, 13 A Cranley Gardens London SW7 3BB
Bournemouth, Canterbury, York ve Londra bölgesinde aile yanı konaklama hizmeti vermektedir.

Dragons International The Old Vicarage South Newington Banbury, Oxfordshire OX15 4JN
Tüm İngiltere bölgesinde konaklama hizmeti vermektedir.

Euro-Academy Ltd 77A George Street Croydon, Surrey CO0 1LD
Londra, Norfolk, Kent, Oxford, Suffolk bölgelerinde aile yanı konaklama hizmeti vermektedir.

Linden Bureau 68 Deanecroft Road Eastcote, Pinner Middlesex HA5 1SP
Londra bölgesinde aile yanı konaklama hizmeti vermektedir.

Project Tours International 67 Wigmore Street London W1H 9LG
Londra içi ve bölgesinde aile yanı konaklama, otel konaklaması, ev, oda, studio kiralaması ile karşılama ve transfer hizmetleri sunmaktadır.

Scottish Cultural & Study Services 34 Airthrey Road Stirling FK9 5JS
İskoçya ve İngiltere bölgesinde aile yanı konaklama, karşılama ve transfer hizmetleri sunmaktadır.

Studentours 3 Harcourt Street London W1H 1DS
Londra ve Britanya sathında aile yanı konaklama hizmetleri ile özel karşılama, hosteslik ve rehberlik hizmetleri vardır.

Fransa

Echanges Culturels Internationaux 62 avenue Delattre de Tassigny 13100
Aix-en-Provence Provence ve Cote d’Azur bölgelerinde aile yanı konaklama ve karşılama hizmeti vermektedir.

Club des 4 Vents 1 rue Gozlin 75006 Paris
Paris ve diğer belli başlı kentlerde aile yanı konaklama hizmeti vermektedir.

Aquitaine Service Linguistique 15 allee des Genets Domaine de Terre-Rouge 33127 Martignas Bordeaux,
Cagnac ve Charentes bölgelerinde aile yanı konaklama hizmeti vermektedir.

UNISCO 37 rue Cardinet 75017 Paris
Belli başlı kentlerde aile yanı konaklama hizmeti vermektedir.

Sejours Internationaux Linguist, ques et Culturels 32 Rempart de I’est 16022 Angouleme Cedex
Belli başlı kentlerde aile yanı konaklama hizmeti vermektedir.

İtalya

Associazione Palermo Ospita c/o Agata Greco via Trentacoste 50 90143 Palermo
Palermo bölgesinde aile yanı konaklama ve tatil değişimi programları vardır.

Almanya-Avusturya

Deutsch in Deutschland Ltd Haupstrasse 26 W-8751 Stockstadt / Main
Bütün Almanya için aile yanı konaklama hizmeti vermekte ve Almanca dil kursları düzenlemektedir. Tam pansiyon konaklama ücreti haftada 500 DM’dır.

Europa-Sprachclub GmbH Bismarckstrasse 89 W-4000 Düsseldorf 1
Düseldorf, Stutgart ve Freiburg’ta aile yanı konaklama hizmetleri vermektedir. Ücreti tam pansiyon konaklama için haftada 500 DM’dan başlamaktadır.

GIJ Am Gassen 24 W-5300 Bonn 2
Belli başlı Alman kentlerinde aile yanı konaklama hizmeti vermektedir.

Internationaler Katholischer Korrespondenz-und Austauschdienst Veilchenweg 2 6634 Wallerfangen
Almanya ve Avusturya’da aile yanı konaklama hizmeti vermektedir.

Organisation für Internationale Kontakte Postfach 201 051 Alte Bahnhofstrasse 26 Bad Godesberg W-5300 Bonn 2
Almanya’da aile yanı konaklama hizmeti vermektedir.

OKISTA Türkenstrasse 4 1090 Vienna 9 Austria
Avusturya’da aile yanı konaklama, gezi, dil kursları, hostel, öğrenci yurtları ve kiralama hizmetleri vermektedir. Tam pansiyon konaklama ücreti haftada 1000 Şilin’den itibaren başlamaktadır.

Hollanda-Belçika-Lüksemburg

Internationale-Studieverblijven Organisatie Katwijk Jan-Tooropstraat 4 2225 XT Katwijk aan Zee Holland
Hollanda’da aile yanı konaklama hizmeti vermektedir.

İspanya

Gala Internacional Plaza Narciso Oller 8 3′ 2a, 08006 Barcelona
Günlüğü 50 EURO’ya aile yanı konaklama hizmeti vermektedir.

ABD

American Heritage Association Marylhurst College Campus PO Box 147 Marylhurst, Oregon 97036
1957’de kurulan, kar amacı gütmeyen ve vergiden muaf tutulan bir yardım derneğidir. 14 ve üstü yaşlardan öğrenci ve gençlere Birleşik Devletler’de tatil ve öğrenim amaçlı aile yanı veya kampüste konaklama alternatifleri sunar. Ücreti haftada 100 dolardan başlamaktadır.

AIFS – American Institute for Foreign Study 25 Bay State Road Boston, Massachusetts 02215
1964’te kurulmuşltur. Yabancı öğrenci ve gençlere çeşitli eğitim ve konaklama alternatifleri sunan yarı resmi bir kurumdur.

Council on International Educational Exchange 205 East 42nd Street New York, NY 10017
ABD’de kurulu olan bütün seyahat ve öğrenci hizmetleri büroları ve diğer merkezler bu kurula bağlıdır. Kurul ve hizmetleri, bu kitabın ülkeler bölümünde, ABD ile ilgili bilgiler arasında verilmektedir.

Diğer Ülkeler

Insight Travel 6 Norton Road Garstand, Preston Lancashire PR3 1NJ İngiltere Afrika’da konaklama olanakları sunmaktadır.

Universal Correspondence Organisation of Nepal Bamsbari, PO Box 1571 Kathmandu, Nepal
Nepal’de çeşitli konaklama alternatifleri sunmaktadır.

Ventura Viagens Estudantil Viagens e Servicos Rua do Catete 311 Sala 407, CEP 222220 Rio de Janeiro Brazil
Brezilya’da aile yanı konaklama hizmeti vermektedir.

World Exchange White Birch Road Putham Valley New York 10579 United States of America
Kanada ve ABD’de aile yanı konaklama hizmeti sunmaktadır.

Youth for Understanding 74 Stewarton Drive Cambuslang, Glasgow G72 8DG Great Britain
Japonya’da konaklama olanakları sunmaktadır.

EV DEĞİŞİM PROGRAMLARI

International Travel & Home Exchange Pty Ltd 43 James Street Guilford, Western Australia 6055 Australia
Turizm alanında faaliyet gösteren, seyahat yapan kişiler için ülkelerindeki evlerini gittikleri ülkedeki bir başka kişinin eviyle tatil süresince takas etmelerini sağlayan bir kuruluştur. Yıllık üyelik ücreti 80 dolardır. Eşleştirme yapılması halinde ayrıca 100 dolar ücret almaktadır.

Homelink International 84 Lees Gardens Maidenhead, Berkshire SL6 4NT England Ev değişimi yapmak isteyen her ülkeden kişilere hizmet veren bir kuruluştur. Yıllık aidatları 60 dolardır.

Intervac International Home Exchange 6 Siddals Lane, Allestree Derby DE3 2DY England
Ev değişimi konusunda 40’dan fazla ülkeyle teması bulunan çok uluslu bir kuruluştur. Yıllık aidatları 60 dolardır.

Worldwide Home Exchange Club 806 Brantford Avenue Silver Spring MD 20904 USA
Dünya çapında ev değişimi alternatiflerine sahip olan ayrıca sahibinden veya ikinci elden kiralama işlemlerini yürüten bir kuruluştur.